Verujemo da je momenat leptirića u stomaku, i one slatke uznemirenosti kada izgubite apetit jer vam se toliko sviđa, i kada vam zastane dah od svakog njegovog pogleda i dodira, svima vama omiljeni kada su ljubavne veze u pitanju. I sigurno svako od nas poželi da to potraje zauvek! A onda, kako vreme prolazi, ljubav ne nestaje, ali polako ta hemija počinje da iščezava sve dok skoro ne zaboravimo kako je slatko bilo na početku. Zašto je to tako i da li to nekako možemo da promenimo - pitanja su na koja odgoovr možete da potražite u nastavku.
Otkrivamo zašto zaljubljenost ne može da traje zauvek - iz ugla nauke.
NE PROPUSTITE: Šta treba da ga pitate na prvom sastanku - po savetu psihologa
Već znamo da su naša psihička stanja u direktnoj vezi sa fiziološkim procesima. Isto to važi i za emotivna - ono kako se osećamo se oslikava na ono što fizičko osećamo, ili obrnuto - fiziološki procesi koji se odvijaju u našem organizmu direktno uzrokuju naša emotivna stanja.
Da li to znači da je iako mi želimo da zaljubljenost traje večno, to nemoguće jer nam to naše telo ne dozvoljava, odnosno zato što izostaju određeni fiziološki procesi? Kako to nauka objašnjava?
Kada se zaljubimo - mi zapravo iskusimo osećaj euforije, koji nas cele obuzme! A koliko je ta euforija jaka svedoči i tvrdnja nastala na temelju istraživanja na Univerzitetskom koledžu u Londonu, koja kaže da je osećaj zaljubljenosti podjednako euforičan kao i dejstvo određenih psihoaktivnih supstanci!
Za ovu pojavu postoji i biohemijsko objašnjenje - naš mozak proizvodi jedan od adrenalinskih hormona - noradrenalin, koji je zaslužan za intezivan osećaj sreće iz ushićenosti.
Foto: fasdapsicanalise.com.br
Kada se zaljubimo, u našem telu nastaje pravi hormonski koktel. Uloga hormona kada se zaljubimo je zaista ogromna. U našem mozgu se zapravo odvijaju određeni hemijski procesi koji podstiču lučenje hormona. U prvom redu, radi se o oksitocinu, kog proizvodi hipotalamus, i koji je odgovoran za uspostavljanje emotivne bliskosti sa partnerom, kao i emocionalne zavisnosti, koja je karakteristična za period zaljubljenosti.
Vasopressin je odgovoran za osećaj vernosti, odnosno želju da budemo odani onom u koga smo ludo zaljubljeni.
Zatim, seratonin - hormon sreće i ushićenja - oni leptirići u stomaku koje smo pomenuli na početku.
Kortizol kao hormon stresa je takođe visok na početku ljubavne veze, i zaista kada smo zaljubljeni, četo se osećamo kao da smo pod stresom.
Foto: ea.md
I na kraju, zašto ta predivna zaljubljenost ne može da traje zauvek?
Objašnjenje je vrlo jednostavno - nakon 3 godine naši nervi postaju neosetljivi na lučenje ovih hormona. A, kada nema biohemijskih procesa u organizmu, nema ni osećaja zaljubljenosti! Ali, ono što je dobra vest za sve vas koji ste nostalgični po pitanju leptirića u stomaku, jeste da je prethodno opisano stanje zaljubljenosti zapravo vrlo stresno za organizam, a pogotovo bi bilo stresno kada bi dugo trajalo.
Mnogo je zdraviji mirniji period, kada se dvoje vole, razumeju, pdoržavaju.
Naravno, treba održavati nivo oksitocina, kako bi ljubavna veza bila kompletna, i kako joj ne bi nedostajalo hemije, što znači da treba da radite na tome da i nakon niza godina budete bliski sa partnerom.
NE PROPUSTITE: Da li emotivno varate svog partnera?
U svakom slučaju, uživajte u zaljubljenosti, ali i u svemu onome što usledi posle nje!
Naslovna foto: anyv.net
NAJPOPULARNIJI Komentari