Drage mame, znamo da da je za vas briga o vašoj bebi na prvom mestu, te zato i želimo da vam pomognemo adekvatnim savetima da ona bude što kvalitetnija, kao i da otklonimo neke nedoumice, barem kada je ishrana novororođenčadi u pitanju, odnosno prelazak sa dojenja na nemlečnu ishranu. Kako smo nedavno već pisali na ovu temu, sada želimo da se nadovežemo na sve ono što je već rečeno, kao i da naglasimo sve bitne momente u vezi sa uvođenjem nemlečne ishrane kod beba za uzrast od 7-8 meseci, u koj eće vas u nastavku uputiti naša saradnica i nutricionista Anita Altrerov.
NE PROPUSTITE: Kako da budete majka koja je zadovoljna sobom - reč psihologa
U prethodnom tekstu o uvođenju nemlečne ishrane pisali smo o samom početku uvođenja namirnica u periodu od 4 do 6 meseca i osnovnim pravilima prilikom uvođenja namirnica. Sada ce biti reči o namirnicama koje se uvode u periodu od 6 do 8 meseca.
I dalje ostaje pravilo da se svaka nova namirnica uvodi pojedinačno,da se jedna namirnica daje tri dana za redom,pa se dalje može kombinovati sa već isprobanim namirnicama.
Nakon što ste uveli pirinač, kukuruz, krompir, šargarepu, tikvicu, bundevu, brokoli, jabuku, bananu i breskvu, možete uvesti i sledeće namirnice:
1. Žitarice - pored prosa i heljde koje su inače bezglutenske žitarice uvode se i ovas, raž, ječam, pšenica koje su glutenske žitarice.Žita su dobar izvor vitamina B grupe i dobro se kombinuju sa voćem i mahunarkama. Mogu se koristiti instant pahuljice ili žitarice od celog zrna, ili u vidu pahuljica - u tom slučaju voditi računa o kvalitetu tih proizvoda.
2. Mleko i mlečni proizvodi - pred kraj sedmog i u osmom mesecu može jogurt ikiselo mleko, dodaju se u kašice od žita.
3. Meso - od mesa se daje pileće, ćureće, juneće ili teleće, to je lako svarljiva i hranljiva vrsta mesa. U početku se daje količina od 20 do 30 g ili 1 supena kašika, pa se povećava postepeno da bi se do godinu dana dostigla količinu do 100g, odnosno 3 supene kašike. Meso je bogato vitaminom B12, gvožđem i visokokvalitetnim proteinima. Meso mora da bude dobrog kvaliteta, sveže i dobro kuvano. Prvo se uvodi u obliku bujona tj.mesne supe, zatim blendirano, i na kraju seckano. Kuva se u vodi i ne treba ga soliti.
4. Žumance – uvodi postepeno jer je veliki alergen, uvođenje može da počne u sedmom ili osmom mesecu, u zavisnosti kad ste počeli da uvodite čvrstu hranu i traje do mesec dana.Treba pratiti reakcije deteta posle svakog obroka, i ukoliko se javi neka reakcija prekinuti neko vreme davanje žumanceta. U početku se daje 1/8 žumanceta, veličine zrna graška, tri dana za redom, pa se posle 3 do 4 dana povećava na ¼, isto se daje tri dana, pa napraviti pauzu par dana, zatim ½ i na kraju celo. Otprilike svake nedelje povećavati količinu dok se ne dostigne celo žumance. Danima kada se daje žumance ne davati meso. Najbolje je kombinovati ga sa povrtnim kašicama kako bi se iskoristili svi hranljivi sastojci. Kada se uvede celo žumance daje se dva puta nedeljno. Jaja su namirnice visoke biološke vrednosti,sadrže sve bitne proteine, vitamine i minerale. Bitno je da jaje bude sveže i da se kuva 7 minuta, a pre upotrebe ga treba oprati u toploj vodi.
5. Povrće - sa sedam meseci uvodi se karfiol, spanać, blitva i cvekla, a krajem osmog meseca može boranija i grašak, po 1 supena kašika. Bitna je priprema ovih namirnica - spanać i blitva se blanširaju kratko u malo vode,voda se baca a tokom dalje pripreme se dodaje mleko. Ove namirnice se ne podgrevaju. Karfiol se kuva u otvorenoj posudi kako bi isparila sumporna jedinjenja i kako bi beba imala manje problema sa gasovima i nadimanjem.
6. Voće - u sedmom mesecu se uvode kajsije, kruške, šljive, dunje. Može i sirovo voće,rendano ili izblendirano, a može i suvo voće, potrebno ga je malo potopiti da omekša.U osmom mesecu mogu se uvesti višnje i trešnje, sveže ili smrznute, ukoliko nije sezona.
7. Masti i ulja - sa sedam meseci uvodi se pavlaka u količini od 1 kafene kašičice dnevno, dodaje se u kašice od povrća. Maslinovo ili suncokretovo ulje u količini od 1 kafene kašičice, takođe u kašice od povrća.Ulja su jako bitna jer se u njima rastvaraju liposolubilni vitamini A, D, E I K i sadrže bitne masne kiseline.U osmom mesecu može i maslac,u količini od kašičice.
Foto: pinterest.com
Neka beba će ove namirnice prihvatiti u pasiranom obliku, neka krupno rendano, a neka i seckano, zavisi od zrelosti deteta, time se nemojte opterećivati, bitno je da dete prihvati nove namirnice,naravno ako neće - prekinite sa davanjem istih nekoliko dana, pa pokušajte kasnije opet.
Evo kako bi trebalo da izgleda raspored obroka tokom jednog dana:
1. Posle buđenja u ranim jutarnjim časovima podoj ili adaptirano mleko.
2. Doručak - mlečno- žitna kaša oko 9 do 10h.
3. Ručak - bareno povrće sa mesom ili bareno povrće sa žumancetom-oko 13h.
4. Popodnevna voćna užina oko 17h.
5. Večera - mlečno-žitna kaša oko 19h.
6. Podoj ili adaptirano mleko pre spavanja.
Naravno da je ovo samo okvirno, ritam obroka će vam diktirati beba, njeno spavanje ili nespavanje, ali vi pokušajte koliko je u vašoj moći da uobročite bebu po ovom rasporedu.
Foto: istockphoto.com
Primer jednodnevnog jelovnika za uzrast od 7 meseci
1. Doručak - ovsene pahuljice 3 sup.kašike (oko 30g), 1 jabuka oljustena, 2 do 3 suve šljive. Pahuljice oprati i staviti u hladnu vodu ,dodati rendanu jabuku i suve sljive i kad proključa kuvati par minuta. Kašica se može izblendirati ili ispasirati viljuškom.
2. Ručak - belo meso 30g, šargarepa 80g, bundeva 50g, pirinač integralni 10g ( 1 supena kašika), maslinovo ulje 1 kafena kašikica. Obariti pirinač na pola, dodati belo meso i povrće, i na kraju kuvanja dodati maslinovo ulje, kada se skloni sa ringle.
3. Užina - kompot od kruške i dunje (pola dunje i pola kruške skuvati).
4. Večera - heljdina kaša - 30g heljde skuvati i izblendirati, dodati pola šolje jogurta ili kiselog mleka.
Foto: parents.com
Primer jelovnika za uzrast od 8 meseci
1. Doručak - proso sa jabukom i višnjama. Skuvati 30g prosa, pred kraj kuvanja dodati 1 jabuku i pola šolje višanja.
2. Ručak - krompir 50g, karfiol 100g, spanac 30g, par kolutova praziluka, 1 žumance, kašičica pavlake. Obariti krompir i praziluk i pred kraj dodati karfiol i spanać, ocediti i prosuti vodu, izgnjeciti u to 1 žumance i dodati kašičicu pavlake.
3. Užina - 1 banana i dve kajsije ( u zimskom periodu mogu i suve).
4. Večera - ražane pahuljice 30g, potopiti u 1 jogurt, dodati 1 suvu šljivu .
NE PROPUSTITE: Psiholozi otkrivaju: Koje su najbolje metode za vaspitanje deteta
Autor teksta: Anita Alterov - nutricionista
Kontakt: anita.alterov@gmail.com
Posetite i Aninu Facebook stranicu: Savetovalište za zdravu ishranu Alterov
Naslovna foto: mom.me
NAJPOPULARNIJI Komentari