Sigurni smo da je za svaku mamu zdravlje njene bebe na prvom mestu, a kako je ishrana bitan segment brige o novorođenčetu, važno je znati kada je idealan period za prestanak dojenja, odnosno kada ishrana treba da prestane da bude isključivo mlečna i kada treba uključiti i druge namirnice. Stoga, da bismo pomogli mamama, pogotovo onim koje su se po prvi put našle u ovoj ulozi, konsultovali smo našu saradnicu i nutrcionistu Anitu Alterov, koja će vam u nastavku teksta otkiti kada je pravo vreme za uvođenje nemlečne ishrane kod beba.
NE PROPUSTITE: Pomoć mamama - zbog čega bebe plaču
Uvođenje nemlečne ishrane bi trebalo da počne između 4- og i 6 -og meseca života. U tom periodu sazrevaju organi za varenje i enzimi za varenje hrane dostižu vrednost odrasle osobe.
Ukoliko je beba dojena može se početi i krajem petog meseca, čak i u šestom mesecu, jer majčino mleko zadovoljava sve potrebe za hranljivim materijama u prvih šest meseci . Ako je odojče na veštačkom mleku sa uvođenjem hrane se može početi i u 4 mesecu.
Foto: pinterest.com
Svaka beba je drugačija, pa je najbolje pratiti rast i razvoj deteta, kao i psihičku zrelost. Kada odojče počne da drži glavu uspravno, stavlja šake u usta i prihvata kašicu bez refleksnog izbacivanja onda se može početi sa uvođenjem nemlečne hrane.
Svaka nova namirnica se uvodi pojedinačno, pa bi u toku jedne nedelje trebalo da se uvedu dve namirnice. Znači da se jedna namirnica daje tri do pet dana za redom, pa se posle prelazi na sledeću ili na kombinovanje dve ili tri već isprobanih.
Hrana mora biti najboljeg kvaliteta, pa je preporuka da se kupuju sezonske namirnice, domaće, po mogućstvu organske proizvodnje. U zimskom periodu davati i zamrznutu hranu. Hrana se priprema isključivo pre obroka (to se odnosi na čišćenje i pranje namirnica, kao i na termičku obradu) jer se usled stajanja gubi deo vitamina i minerala.
Povrće i voće se kuva u zatvorenoj posudi, brzim zagrevanjem, u malo vode, čisto da prekriju namirnice. Zatim se sve pasira zajedno sa vodom u kojoj se kuvalo. Krompir, šargarepa i tikvica se kuvaju u zatvorenoj posudi, dok se brokoli kuva u otvorenoj kako bi isparila sumporna jedinjenja koja se stvaraju tokom kuvanja, a mogu da izazovu nadutost i gasove.
Foto: kidspot.com.au
Kašice moraju biti tečnije konzistencije jer bebe ne znaju da gutaju i žvacu. Što se tiče količine sasvim je dovoljno 1-2 kašike po obroku, a kasnije povećati na 4 do 5 kašika. Hrana se daje isključivo kašičicom, i trebalo bi da to bude u prepodnevnim časovima(12-13h) zbog mogućih alergija, kako bi imali vremena da odreagujete i odvedete dete lekaru, ako je potrebno.Ukoliko postoji reakcija na namirnicu, tj.nepodnošenje javiće se uglavnom osip i crvenilo oko usana, zatim gasovi, proliv i vrlo retko povraćanje.
Ako se bebi neka namirnica ne dopada ona će odbijati da proba,zatvaraće usta i sl. Budite strpljivi i ponovo pokušajte sledeći dan, ukoliko opet odbija onda tu namirnicu ne nudite neko vreme, pa posle par dana opet pokušajte.
Foto: soznatelno.ru
U početku se uvode bezglutenske žitarice, pirinač i kukuruz, u vidu instant pahuljica. Mogu se skuvati i cela zrna, pa se dobro izblendati.
Od povrća se uvodi krompir, šargarepa, tikvica, brokoli, a od voća jabuka,banana,breskva. Voće se u početku daje kuvano i pečeno, a tek posle 6 -og meseca sirovo.
Važno je napomenuti da se prvo uvode žitarice i povrće, kako bi se odojče naviklo na slan ukus (tj.neutralan), a kasnije voće, u suprotnom može se desiti da odbija hranu jer voće ima slatkast ukus, pa im se to uvek dopada.
Kada se uvede nemlečna hrana potrebno je i davati više vode, nije preporučljivo baš u toku obroka jer se razređuje sadržaj u želucu i ometa varenje, ali između obroka davati vodu što više, po želji deteta.
Beba treba da ima svoj pribor za jelo, koji se pere odmah nakon upotrebe toplom vodom,deterdzentom i četkom, i dobro se ispere.
Foto: healthxo.org
U početku ne možemo mnogo da eksperimentišemo, zbog malog izbora namirnica, ali evo par kombinacija koje možete koristiti kada uvedete sve ove namirnice:
1.pirinač,tikvica,šargarepa
2.kukuruz,tikvica,šargarepa
3.krompir,brokoli,šargarepa
4.pirinač,brokoli,tikvica
5.krompir,brokoli,tikvica
NE PROPUSTITE: 10 dokaza da su bebe mali superheroji
Autor teksta: Anita Alterov - nutricionista
Kontakt: anita.alterov@gmail.com
Posetite i Aninu Facebook stranicu: Savetovalište za zdravu ishranu Alterov
Naslovna foto: pinterest.com
NAJPOPULARNIJI Komentari