Toliko je tekstova u kojima smo se bavili temom značaja vode za celokupan organizam i zdravlje. Stvari ne stoje nimalo drugačije ni kad su rutina ulepšavanja i nega kože lica u pitanju - voda je definitivno element koji nas hidrira, a našu kožu čini mladalačkom i jedrom. Poslednjih godina u oblasti kozmetike i dermatologije naročito se govori o fantastičnim svojstvima termalnih voda, odnosno proizvoda koji su na njihovoj bazi, pa će vam nešto više o tome ovog puta reći naša saradnica Neda sa bloga The skin I am living in. U nastavku, pročitajte sve o blagodetima termalne vode za lepotu lica.
NE PROPUSTITE: Do punijih usana pomoću potpuno prirodnih sastojaka
Dragi moji,
Ja vam danas pišem o čudesnim toplim vodama koje se nakon svog pedesetogodišnjeg puta kroz unutrašnjost zemlje zagrevaju zbog blizine magme, pa izviru kao tople i obogaćene mineralima. U pitanju su termalne vode. Pitate se, zašto je termalnim vodama mesto u beauty blogu? U nastavku vam otkrivam toplu vodu, u pravom smislu te reči…
Poslednjih desetak godina, termalne vode su postale vrlo popularne u dermatologiji, ali ta popularnost nije ni malo slučajna. Obzirom da je poznata njihova upotreba još od antičkih vremena, danas se oko izvora termalne vode nalaze brojna lečilišta. Dokazano je da mineralni sastav vode ima terapijsko dejstvo na kožu, poboljšava cirkulaciju u organizmu, pozitivan uticaj na elastičnost i čvrstoću vezivnog tkiva. Ublažavanje bolova koštano-mišićnog sistema je takođe evidentno, a termalne vode deluju još i antiinflamatorno, spazmolitički, jačaju imuni sistem i pospešuju eliminaciju toksina iz organizma. Što se samog dejstva na kožu tiče, termalne vode imaju sposobnost da umire crvenilo ili opekotine, ubrzaju zarastanje rana, hidriraju kožu, deluju protivupalno, poboljšavaju tonus kože i pozitivno deluju na veliki broj dermatoza. I sve ovo zahvaljujući mineralima koje prikupe na svom pedesetogodišnjem putu kroz unutrašnjost zemlje.
Foto: patricinhaesperta.com.br
Bakar: Vrlo važan element, jer učestvuje u procesu sinteze kolagena i u pigmentaciji kože. Sastavni je deo lizil-oksidaze za umrežavanje kolagena i tirozinaze u melanogenezi, pa pomaže u regeneraciji kože i redukciji bora.
Cink: Dominantan kofaktor mnogih enzima u organizmu, pa tako i onih koji su važni za zdravlje i strukturu kože. U poslednje vreme se smatra i netradicionalnim antioksidansom. Cink je u određenim oblicima, kao što je cink-oksid, već poznata lekovita supstanca u dermatologiji. Visoka koncentracija cinka je zaslužna za stimulaciju razvoja keratinocita, a njegovo prisustvo u topikalnim preparatima se koristi kao pomoć kod raznih ekcema, svraba i crvenila.
Kalcijum: Jedan od ključnih komponenti epitelizacije i regulacije procesa nastanka korneocita iz bazalnih keratinocita. Vrlo je važan za barijeru kože a u kombinaciji sa magnezijumom u odgovarajućem odnosu pozitivno utiče na barijernu homeostazu kože.
Foto: wellnessjunky.com
Magnezijum: U dermatologiji je vrlo važan odnos kalcijuma i magnezijuma, jer je magnezijum u odnosu sa kalcijumom odgovoran za vazodilataciju i snižavanje krvnog pritiska, a to je bitno kod edema i crvenila kože.
Selen: Element prisutan u tragovima, a u visokim dozama je toksičan i inhibira sintezu DNK ali male koncentracije kakve su prisutne u nekim termalnim vodama, deluju upravo suprotno – podstiču sintezu DNK i rast ćelija. Osim toga, deluje antioksidativno i protivupalno, pa štiti od fotooštećenja uzrokovanih UVA i UVB zracima.
Termalne vode za negu lica ćete lako naći u večini apoteka.
Budite voda... Ona uvek nađe put!
Vaša N.
NE PROPUSTITE: Greške koje uzrokuju bubuljice, a niste ih ni svesni
Još zanimljivih tekstova na slične i druge teme možete pronaći na blogu The skin I am living in.
NAJPOPULARNIJI Komentari