Stiglo je leto, a samim tim i sezona letnje obuće i sandala. Ne sumnjamo da ste već odradili temeljan medicinski pedikir i pre početka leta, o čemu smo već pričali koliko je važno za negu vaših stopala, kao i da ste pripremili svoje omiljene boje laka za nokte. Ipak, mnogi, uprkos adekvatnoj nezi, imaju problem sa neprijatnim mirisom stopala, što naročito u ovim letnjim mesecima može biti nelagodno svima koji se sa tim problemom suočavaju. Uglavnom, postoje načini koji će vam pomoći da se sa tim izborite.
Otkrijte u nastavku kako da rešite problem sa neprijatnim mirisom stopala.
NE PROPUSTITE: Kako do ravnog stomaka bez dijete i napornih treninga
Prvo, napomenimo da se bakterije, koje se najčešći uzročnici neprijatnog mirisa, nalaze u delovima ispod noktiju, pa je pod obavezno da redovno čistite te delove, da obratite pažnju na higijenu stopala svaki put prilikom kupanja ili tuširanja, kao i sečete svoje nokte kako bi uvek bili uredni i manje podložni taloženju bakterija.
Potom, nakon tuširanja, najgore što može da se desi za vaša stopala jeste to da ostanu mokra. Potrebno je da ih dobro obrišete peškirom, naročito delove između prstiju, jer vlaga je pogodna za razvoj gljivica i bakterija, a posledica njihovog nastanka i umnožavanja je svakako i neprijatan miris vaših stopala.
Foto: brightside.com
Pravite kupke sa čajem za vaša stopala - tanin koji je sadržan u ovim napicima veoma povoljno deluje na smanjenje znojenja kože vaših stopala, kao i na eliminaciju bakterija, pa samim tim otklanja problem neprijatnog mirisa. Potrebno je samo da 2-3 supene kašike čaja skuvate u 1 l vode, pa da je pomešate sa 2 l hladne ili mlake vode, te u toj kupki držite stopala barem 10-15 minuta.
Foto: brightside.com
Jabukovo sirće je još jedan prirodni sastojak koji se preporučuje za negu stopala - 0,5 l sirćeta pomešajte sa 200 ml tople vode, natapajte gazu u ovu smesu i nanosite je direktno na vaša stopala. Ovaj tretman neka traje oko 20 minuta, a nakon njega pustite da se koža sama osuši.
Koristite aromatična ulja - lavandino bi bilo idealno za ovu namenu, jer ima antibakterijsko dejstvo. Možete masirati stopala njime, ili nekoliko kapi ulja staviti u kupku za stopala.
Foto: brightside.com
Čarape perite tako što ćete ih izvrnuti naopačke - kako bi se što bolje oprala njihova unutrašnja strana na kojoj se najviše zadržavaju bakterije i neprijatni mirisi.
Koristite stik ili dezodorans za stopala, i to ga nanesite uveče nakon tuširanja na suvu kožu, na taj način će on svojim sastavom uticati na smanjenje znojenja, a samim tim i na problem sa neprijatnim mirisima.
Foto: brightside.com
Redovno dezinfikujte svoju obuću odnosno kada je perete, prvo je potopite u vodu sa hlorom, ili sa medicinskom sodom, koja i ovde ima svoju namenu, i takođe se trudite da vam obuća uvek bude suva.
Foto: brightside.com
Ovo su sve korisni saveti koji vam mogu pomoći da se izborite sa problemom neprijatnog mirisa stopala, međutim ukoliko je problem i dalje prisutan, ili se pogorša, onda je potrebno da konsultujete dermatologa.
Naslovna foto: redstarmedica.com
NAJPOPULARNIJI Komentari