Ne, realno? Da li je aceton štetan kao skidač laka? Da li je štetniji od onoga što skida i što je već naneto na nokat? Da li je štetan ako se redovno koristi za skidanje gel lakova? Debati nikad kraja.
Naša saradnica Maja sa bloga Volish Polish je istražila ovu temu i donela konačni odgovor na pitanje da li je aceton štetan po vaše nokte!
Pogledajte tekst koji sledi i saznajte i vi!
Hajde da malo izanaliziramo aceton: C3H6O
Aceton je supstanca bez boje, lako zapaljiva, a karakterističnog mirisa. Baš taj miris osigurava da se nećemo predozirati tokom izlaganja istom. Siguran znak da smo preterali sa izlaganjem acetonu je suzenje očiju, iritacija grla, kašljanje. Tako da je taj karakterističan miris u stvari koristan.
Da, može izazvati haos u organizmu ali niko od nas ga ne pije i ne kupa se u njemu. Pa i alkohol napravi haos pa nikom ništa i deluje na jetru i bubrege i tralalala... Naša jetra inače ima sposobnost da potpuno razgradi aceton.
Organski je rastvarač i zato se i koristi za manikir. S obzirom na to da je organski rastvarač znamo da rastvara ulja, a samim tim i prirodne masnoće koja se nalaze na našoj koži.
Aceton ne uzrokuje rak.
Aceton ne prodire u kožu i neće prodreti u krvotok.
Aceton ne prodire kroz nokatnu ploču.
KAKO? ZAŠTO?
Osobina acetona je da isparava brzo i zato ni ne stiže do nokatne ploče. Previše je zauzet isparavanjem.
ALI ACETON ISUŠUJE KOŽU I NOKTE: Organski je rastvarač i rastvara ulja, a samim tim i masnoće koje se prirodno nalaze na noktima i okolnoj koži (masnoća kože, kose, noktiju se razlikuje od osobe do osobe).
Prirodna ulja koja se nalaze na površini kože i nokta takođe isparavaju. Kada se na nokat nanese aceton on isparava brzo, mnogo brže od masnoća na noktima, a kao organski rastvarač on sa sobom povlači i njih i eto razloga suvoće koja je srećom kratkotrajna i prolazna: sve se sredi čim se ruke namažu kremom ili se upotrebi ulje za negu zanoktica nakon kontakta sa acetonom.
Za skidanje gel laka aceton se koristi jednom mesečno - što je mnogo ređe nego što bi se koristio za skidanje običnog laka, koji se menja na svakih 3-5 dana u zavisnosti od vrste laka, posla kojim se osoba bavi, navika, nokatne ploče itd... pa ni onda nije štetan.
Aceton može biti štetan ako se pre svega udiše, pa onda i kupa u njemu i pije.
Na noktima aceton se zadržava oko desetak minuta i to jednom u 3-5 nedelja (ako pričamo o gel laku ).
Jeste li znali da se aceton stvara u našem telu kao produkt metabolizma pri gladovanju, bavljenju sportom, i pri držanju visoko proteinskih dijeta?
Na kraju svako žena zna da je veliki broj proizvoda koji se kroiste za održavanje domaćinstva štetan za kožu, pa ipak ne koriste rukavice, a trebalo bi, a da ne pominjem šta sve može da se desi ako se takav proizvod pije, udiše itd.
Znači, opušteno po pitanju acetona. Nije štetan. I ne zboravite kremu za ruke koristili aceton ili ne.
Umerenost u svemu, pravovremena informisanost, znanje su jedini način da sačuvamo sebe.
Čitanje, proveravanje informacija koje primamo su pravi način da se napreduje u struci.
Autor: Maja Lombauer, autorka bloga Volishpolish - nail art blog, "Od lakiranja do izlivanja".
Njene tutorijale možete pronaći i na njenom YouTube kanalu: Volish Polish
NAJPOPULARNIJI Komentari