Nakon više od 50 godina, naučnici su otkrili novu vrstu terapiju za lečenje astme.
Decenijama unazad, pumpice pomažu astmatičarima da dišu. Naučnici su sada otkrili novu vrstu terapije - benralizumab. Lek se daje puten injekcije i deluje tako što umiruje delove imunog sistema koji se nadržaju tokom napada astme i hronične bolesti pluća.
U svetu, već se koristi za najteže slučajeve. Istraživanje je pokazalo da može da se koristi za širu ciljnu grupu. Ovo je prekretnica koja bi zauvek mogla da doprinese promeni u lečenju astme, potvrdili su stručnjaci sa Kraljevskog koledža u Londonu.
Nisu svi napadi astme isti
Iz Britanije stiže mnogo novina kada je reč o istraživanjima astme i bolestima pluća. Istraživanja su pokazala da nisu svi napadi astme isti i da postoje različiti tipovi i nivoi upalnog procesa.
Lek benralizumab utiče na jednu vrstu krvnih zrnaca (eozinofili) koji dovode do upale i oštećenja pluća. Eozinofili su česti uzroci napada astme (50% slučajeva) i opstruktivne bolesti pluća.
Kako izgleda napad astme?
Kod napada astme, pacijenti teško dišu, čuje se šištanje u plućima, u grudima se steže, pojavljuje se kašalj.
Nova istraživanja u kojima je učestvovalo 158 pacijenata potvrdilo je da inhalacija nije bila uspešna u 45 slučajeva, dok steroidi nisu imali efekta u 74% slučajeva.
U Velikoj Britaniji je astma veoma česta pojava, 2 miliona ljudi godišnje ima napade zbog kojih završi u bolnici. Nova terapija mogla bi da bude efikasna i daje brže rezultate, u trenucima kada se pacijenti osećaju loše.
Pacijenti kažu da osećaju poboljšanje od kada uzimaju novi lek.
Terapija steroidima ima nuspojava
Stereodi koji se koriste kada inhalacija ne pomaže, imaju i svojih nuspojava. Debljanje, dijabetes, slabe kosti, neke su od posledica. Novoistraženi lek nema nuspojave koje su pacijenti primetili kod uzimanja steroida.
Izvor: BBC Srbija
NAJPOPULARNIJI Komentari