Sunčani dani su pred nama i sasvim je opravdano što priželjkujemo popodnevni odmor na plaži, bilo da je to morska obala, jezero ili reka. Međutim, kada krenemo da se pripremamo za popodnevno izležavanje ispod suncobrana susrećemo se sa različitim savetima o nanošenju kreme za sunčanje i generalno delovanju SPF faktora. Da li nam je potreban svakodnevno? Kako odabrati pravu kremu? Pitanja su koja se svakodnevno postavljaju a samim tim je zabluda sve više i više.
Mi ih razbijamo u narednom delu teksta!
NE PROPUSTITE: Tri pilinga za telo koji će sprečiti urastanje dlačica!
Ne treba vam SPF faktor kada je oblačno
Jedna od najčešćih zabluda je da nam na plaži ne treba zaštitna krema kada je oblačno, to što mi ne vidimo sunce ne znači da se negativni zraci ne probijaju kroz oblake. Zapravo nam je tada prijatno napolju ali se UV zraci probijaju i kroz najtamnije oblake u toku letnjih meseci i oštećuju našu kožu. Uz lagani povetarac i nešto prijatnije popodnevne temperature itekako možete da zadobijete opekotine, fleke i druga bolna stanja kože tako da se ne treba odricati zaštitne kreme.
Ukoliko vam je ten taman UV zračenje vam ne može ništa
Bez obzira da li je vaš ten taman ili ste se prethodno sunčali, vozili bicikl ili šetali i na taj način dobili bronzani izgled kože to vašu kožu ne čini bezbednom, tako da se ne treba uputiti na plažu bez SPF faktora. Upravo je ovo znak da su ćelije već podlegle promenama i izlučile veću količinu melanina kako bi se zaštitile od negativnog zračenja, kada bi ih sada dodatno izložili istom mogući j trajni nastanak fleka i drugih oštećenja. Tako da se ne treba zanositi ovom ne proverenom činjenicom i uvek u torbi imati SPF faktor.
Od krema za sunčanje nastaju bubuljice
Bubuljice su reakcije kože na toplotu i negativno UV zračenje kojem smo podložni na putu do posla, tokom poslepodnevne šetnje i naravno kada smo na moru, jezeru, reci i uživamo izležavajući se i ispijajući omiljeni napitak. Često ljudi smatraju da su bubuljice nastale od kreme, a zapravo kremu ne nanose redovno i upravo nastaju akne jer koža nije dovoljno zaštićena. Ukoliko se pojave crvene bubuljice na vašem licu koje vas svrbe, povucite se sa sunca i obavezno hidrirajte kožu i koristite SPF čija je efikasost velika tako da budete zaštićeni od dodatnih oštećenja.
Kada naneseš zaštitnu kremu ne smeš da se pokvasis u vodi
Istina je da treba dopustiti kremi za zaštitu od sunca da upije, a za to je potrebno petnestak minuta. Nema razloga da nakon toga ne uživate u plivanju!
Naš savet je da birate kreme na kojima je naznačeno da su otporne na vodu i da ih mažete na svaka dva do tri sata kada ste na plaži. Ukoliko ne posedujte takvu kremu možete namazati kožu kada izađete iz vode, ali generalno nema razloga da se odričete zadovoljstva kao što je plivanje, plutanje i rashlađivanje u vodi.
Uživajte u letu!
NAJPOPULARNIJI Komentari