Bubuljice su problem tinejdžera - eto prvog mita koji treba razbiti!
Nažalost problematična koža lica se javlja i u kasnijim dobima. Neretko žene i u svojim 40-im godinama vode borbu sa nepravilnostima na licu ove vrste.
Borba sa bubuljicama i aknama je dugotrajna i mučna, ali uvek donosi rezultate ukoliko se pridržavate svih saveta.
Međutim, postoje saveti i ,,tretmani'' koji su tokom godina dobili status neprikosnovenih kada je u pitanju pomenuta borba, a zapravo spadaju u najveće greške u nezi lica.
Pogledajte koji su to prihvaćeni mitovi kada je u pitanju tretiranje lica sklonog bubuljicama i aknama - sigurni smo da ćete od danas drugačije gledati na ceo problem!
1. MIT: Hrana nema nikakve veze sa bubuljicama - U ovaj mit se jako dugo verovalo, tačnije od jedne studije iz '60ih godina koja je tvrdila da čokolada nema veze sa pojavom bubuljica na licu. Ipak, novija istraživanja su dokazala da je ovo glupost i da ono što unosimo putem hrane u organizam itekako utiče na stanje naše kože. Previše šećera, mlečnih proizvoda i nezdravih masnoća u ishrani, a smanjen unos ribe, integralnih žitarica i zdravih masnoća će sasvim sigurno dovesti do pojave nepravilnosti na koži lica. Zato, pazite šta jedete, ako želite lep ten!
2. MIT: Ako imate akne nikada ne smete da jedete čokoladu - To što ishrana utiče na pojavu akni ne znači da svoj omiljeni slatkiš - čokoladu - treba zauvek da bacite! Gotovo sve namirnice sa visokim glikemijskim indeksom povećavaju nivo insulina u krvi i samim tim utiču na pojavu bubuljica i akni. Što se konkretno čokolade tiče, dobra vest je da smete da je jedete, ALI ne svaku vrstu! Kod čokolade nije problem u kakau (koji važi za jako korisnu i zdravu namirnicu) već u šećeru koji većina komercijalnih čokolada ima i previše. Klasična mlačna čokolada sadrži čak 50% šećera! Umesto nje birajte one sa većim udelom kakaa kao što je crna ili čokolada za kuvanje.
3. MIT: Akne su problem tinejdžera - Jesu, ali ne samo njihov. Dosta odraslih osoba muči problem sa nepravilnosima ovog tipa na licu. Dakle, ako ste tinejdžer i imate akne nemojte misli da ćete ih ,,prerasti''. Počnite borbu s njima na vreme, jer vrlo lako mogu da ostanu problem i u starijem dobu. Statistike kažu da 50% žena između 20 i 29 godina, 35% žena između 30 i 39 godina i 26% žena između 40 i 49 godina ima problem sa aknama i bubuljicama. Uz to postoji i činjenica da problem sa ,,odraslim'' kanama u većini slučajeva imaju žene, dok su muškarci u tom slučaju u srećnoj manjini. Za to možemo kriviti estrogen!
4. MIT: Šminka pogoršava stanje problematičnog lica - Da, neki proizvodi moguda pogoršaju stanje lica sa bubuljicama i aknama, ali postoje i oni koji čak mogu da vam pomognu u borbi. Mineralni puder su i više nego dobrodošli u vašem neseseru, kao i oni koji sadrže silicijum-dioksid, titanijum dioksid i cink oksid. Mineralni puder upija višak ulja koje luči koža i koje može uzrokovati zapušenje pora. Ako ste fan tečnih pudera birajte one laganije teksture koji neće opteretiti kožu i zapušiti pore. Nemojte štedeti na proizvodima za šminkanje, pogotovo ako ih koristite svakodnevno. Uložite novac u dobar kvalitetan puder i koža će vam biti zahvalna!
5. MIT: Krema za sunčanje zapušava pore - Postoje dve vrste krema sa zaštitnim faktorom - hemijske (sastojci: oksibenzon i avobenzon) koje upijaju UV zrake i ,,mehaničke'' (titanijum dioksid i cink oksid) koje odbijaju sunčeve zrake. Dok hemijske mogu da iziritiraju kožu, ,,mehaničke'' mogu čak da vam pomognu! Cink oksid koji je uobičajen sastojak ,,mehaničkih'' krema anti-bakterijska svojstva što pomaže smirivanju infekcije koja izaziva akne i bubuljice na licu.
6. MIT: Pasta za zube može da ,,izleči'' bubuljicu - PAsta za zube sadrži sodu bikarbonu , vodonik-peroksid, alkohol, mentol, eterična ulja i Triclosan - sastojke koji istina mogu da isuše bubuljlicu, ALI i kožu oko nje. PAsta za zube nije pravljena za upotrebu na licu, zato je tamo i ne stavljajte. Sastojci iz većina proizvoda su jako agresivni i jaki za nežnu kožu lica, pa je mogu iziritirati, isušiti i učinite stvar još gorom.
7. MIT: Sunce će ,,izlečiti'' bubuljice - Izlaganje suncu smanjuje infekcijske procese na koži, koji između ostalog utiču i na stvaranje bubuljica i akni, pa nakon izlaganja suncu možete videti pozitivne rezultate na kožu. Međutim, vremenom sunčevo zračenje će osim smirivanja infekcije, početi da iskazuje i svoje negativne strane. Odbrambeni mehanizam proti UV zračenja popušta, elastičnost kože slabi, smanjuje se nivo kolagena i koža brže da stari. Zato, zaboravite na ,,tretman suncem'' i uvek nosite šešir koji će vaše lice čuvati od sunca. Postoje drugi načini da se iizborite sa bubuljicama.
8. MIT: Mitiseri su produk prljavštine - Potpuna neistina. To što imate mitisere ne znači da ne čistite dovoljno lice i da su se u porama zadržali ostaci nečistoće. Mitiseri su zapravo začepljene pore koje nastaju kao proizvod usporenog samočišćenja kože. Koža putem pora izbacuje na površinu višak ulja, mrtve ćelije i proteine. Kada se ovaj proces uspori, nastaju mitiseri jer se ovi nusproizvodi kože zadržavaju u porama umesto da budu izbačeni na površinu. Zato dermatolozi preporučuju retinoid u borbi sa mitiserima. Vitamin A pospešuje rad ćelija kože, pa se ona brže i efikasnije (samo)čisti i tako nestaju i mitiseri.
9. MIT: Bubuljice nastaju zato što nedovoljno čistite lice - Bilo bi super kada bise bubuljice mogle sprati sa lica kao puder i ostaci šminke. Međutim, stvar je daleko komplikovanija iproblematična koža je proizvod nekoliko faktora. Održavanje i čišćenje lica jeste jedan od njih, ali nije presudan. Naravno, bitno je da svako veče skinete šminku i očistite lice od prljavštine, ali ako to radite prečesto, možete stvoriti kontraefekat. Koža se zbog previše tretiranje isušuje, pa da bi nadoknadila izgubljena prirodna ulja počinje pojačano da luči ista i tako dobijate novi problem - masnu kožu! Masna koža, zbog previše ulja u porama koje dalje uzrokuje njihovo začepljenje, znači kožu sa bubuljicama!
10. MIT: Kreme za lice uzrokuju akne - Ovaj navod je tačan samo u slučaju da ne koristite kremu koja je namenjena vašem tipu kože. Svakom tipu kože je potrebna hidratacija i zato je neophodno da koristite kreme koje će joj to pružiti. Posavetujte se sa dermatologom i nađite onu koja će najbolje odgovarati vašem tipu kože i ne preskačite ovaj korak u njenoj nezi!
11. MIT: Hlor utiče na smanjene akni - Ako ste na bazen išle sa mišlju kako ćete nakon plivanja pospešiti stanje svoje kože zbog hlora koji se nalazi u vodi, a koji isušuje bubuljice treba da znate da ste živele u zabludi. Hlor istina isušuje bubuljice, ali i ostatak kože! Stvari za hlorom stoje isto kao i sa pastom za zube - možda će smanjiti broj bubuljica na licu, ali zato ćete dobiti novi problem - isušenu kožu!
12. MIT: Ceđenje bubuljica je ok - Ne, nikako nije ok i ovaj ,,tretman'' neće učiniti da one nestanu. Na rukama, prstima, a posebno noktima se tokom dana skuplja prljavština koja kada čačkate lice lako ulazi u pore i pogoršava već postojeću infekciju. Sve i da ste detaljno oprale i dezinfikovale ruke pre ovog ,,zahvata'' čim iscedite bubuljicu, površina kože puca i bakterije i prljavštine iz vazduha (koje ne možete izbeći niti dezinfikovati kao ruke) dospevaju istog momenta u kožu i pogoršavaju stanje. Dakle, ni u kom slučaju nije ok cediti i pipkati lice prstima.
13. MIT: Akne na telu treba tretirati isto kao one na licu - Struktura kože lica i kože tela se drastično razlikuje i zato je nemoguće istim oružjem se boriti sa bubuljicama na telu kao sa onim na licu. Folikuli, koji treba da sastojke iz preparata i krema sprovedu do problematičnog mesta, su na koži tela ređe raspoređeni nego na licu. Ukoliko imate akne i bubuljice na telu posavetujte se sa svojim dermatologom o najboljem načinu njihovog tretiranja.
14. MIT: Stres ne utiče na pojavu akni - Stres je možda i jedan od glavnih okidača za pojavu bubuljica i akni na licu. Stres stvara hormonalni disbalans u organizmu koji se na prvom mestu ogleda u stanju kože. Zato, neka vas bubuljica pred dan venčanja uopšte ne čudi - stres je kriv za njenu pojavu. Osim bubljica, stres utiče i na celokupno stanje organizma i zato ga nemojte olako shvatati. Bavite se jogom ili meditacijom i li pronađite neki svoj način brobe sa stresom.
NAJPOPULARNIJI Komentari