Mnogi aspekti naših svakodnevnih navika utiču na stanje i jačinu naše kose.
Gušća kosa, čak i za vas koje nemate genetske predispozicije, je moguća uz nekoliko promena u vašem odnosu prema njoj.
Ne biste verovale koliko ono što jedete, kao i način na koji je tretirate utiče na njeno stanje.
Ovo su najveći saboteri vaše lepe kose i rešenja za svaki od njih.
1. Vrela voda pod tušem je neprijatelj broj 1 za vašu kosu. Vruća voda isušuje kosu čineći je dehidriranom i sklonijom oštećenjima. Osim toga previše topla voda spira zaštitna ulja sa površine vlasi čineći je tako podložnijom negativnim spoljnim uticajima. Osim toga isušuje i kožu glave uzrokujući tako veće lučenje ulja koja u prevelikoj količini može začepiti pore, stvoriti perut i oštetiti koren dlake. Zato, kada perete kosu, ali i telo, smanjite temperturu koliko god možete da izdržite. Vremenom ćete se naviknuti i niže temperature vam neće smetati, a koža i kosa će vam biti zahvalne!
2. Aparati za stilizovanje kose proizvode jako visoke temperature koje itekako oštećuju kosu, čineći je slabom, krtom, lomljivom. Dlaka puca i vaša se kosa tanji. Zato ograničite upotrebu fena, pegle, figara. Koristite ih samo za posebne prilike, a tokom ostalih dana kosu samo blago prosušite i to pri korenu, a ostatak ostavite da se suši prirodno. Pogotovo bi leti trebalo ovo da radite! Ukoliko ne volite svoju prirodnu kosu, možete da nosite pletenice kojeje ne oštećuju, a sjajna su frizura za svaku priliku!
3. Izgladnjujete se. Restriktivne dijete neće doneti ništa dobro - ni vašem organizmu, ni kosi, noktima... Organizam će ono malo nutritijenata što unosite putem takve ishrane, iskoristiti da nadoknadi energiju, tako da ništa neće otići u izgradnju kose i noktiju. Kosa tako slabi i postaje lomljiva. Ako idete na dijetu, obratite pažnju da ona obiluje nutritijentima - voćem, povrćem, belančevinama i posebno proteinima (piletina, riba, mahunarke...) Ne smete uskratiti organizam za supstance koje su mu potrebne za normalno funkcionisanje, jer se to osim na zdravlje manifestuje i na lepotu.
4. Tretiranje mokre kose. Kosa je najosteljivija kad je mokra. Češljanje mokre kose je najgora stvar koju možete da uradite, a još ako usledi sušenje peškirom koje podrazumeva grubo traljanje i kidanje već slabih vlasi, šteta je zagarantovana! Umesto svega toga samo uvijte kosu u peškir i ostavite da tako upije vlagu.
5. Jake frizure - Punđe i čvrsto vezani rep su vaša svakodnevica? Razmislite još jednom! Ovakve frizure stvaraju veliki pritisak na koran dlake i mogu trajno da ga oštete i tako čak da spreče kasniji rast kose. Zato olabavite vaše frizure, nosite kosu puštenu što češće.
6. Preparati za dugotrajno učvršćavanje kose - Ako na vašem gelu ili spreju za kosu piše Ekstra dugo učvršćivanje, 24h trajanje, Ceo dan jaka kosa - zaobiđite ga. Oni obično sadrže jake hemikalije koje oštećuju vlas, a pritom će na vašoj kosi stajati ceo dan! Ukoliko baš morate da ih koristite, obezbedite svojoj kosi s vremena na vreme dubinsko pranje koje će očistiti dlaku, kao i teme od proizvoda koji se nagomilao.
7. Ne perete dovoljno često kosu. Ne valja da je perete svaki dan, ali nije dobro ni kada je preretko perete. Sada kada su u ponudi mnogobrojni šamponi za suvo pranje kose lakše je nego ikada preskočiti koje pranje, zar ne? Da, ali budite obazrive! Iskoristite ga da odložite za jedan dan, ali nikako više. Prljavština i hemikalije iz šampona se gomilaju na temenu i mogu da začepe pore, ali i izazovu opadanje kose.
Lekovi i hormoni - Neki lekovi poput antidepresiva, lekovi za hipertenziju, kaoi hormonske pilule ( zamena za hormon tiroidne žlezde i neke anti-bebi pilule koje sadrže visok nivo androgena) mogu uticati na slabljenje korena dlake i opadanje. Konsultujte se sa svojim doktorom o alternativama na ove lekove.
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari