Januar je, početak nove godine i pravi trenutak da donosemo neke lepe i važne odluke, koje će nam služiti u periodu koji predstoji. Budžetiranje deluje stresno, ali kada se uhvatite u koštac sa finansijskim odlukama, povratićete i kontrolu nad novcem.
U nastavku, donosimo vam savete kako da uradite mesečni budžet koji će vam pružiti mir, ali i uštedu novca.
Ako imate osećaj da se novac ne zadržava i da vam uvek manjka, naredni redovi će vam biti od koristi.
Kreiranje mesečnog budžeta jedan je od najosnovnijih koraka koje možete preduzeti ka postizanju finansijske stabilnosti i mira. Dobro planiran budžet vam omogućava da razumete kuda ide vaš novac, osigurava da možete pokriti sve svoje neophodne troškove i pomaže vam da izbegnete dug ili da se izvučete iz njega.
Ako ste ikada bili pod stresom zbog plaćanja računa ili štednje za budućnost (retko ko nije!), izgradnja mesečnog budžeta je prvi korak ka preuzimanju kontrole nad svojom finansijskom situacijom.
Evo kako da napravite mesečni budžet koji vam odgovara.
Korak 1: Navedite svoje izvore prihoda
Prvi korak u kreiranju budžeta je da odredite koliko novca dobijate svakog meseca. Uključite sve izvore prihoda kao što su:
Plata
Zarada od hobija
Alimentacija (ukoliko je primate za dete)
Prihodi od najma
Penzija
Dopišite svoje izvore prihoda ili ih izbacite sa liste.
Korak 2: Pratite svoju potrošnju
Pre nego što budete mogli da planirate budžet, morate da znate na šta trenutno trošite svoj novac. Tokom jednog meseca pratite svu svoju potrošnju, uključujući:
Zakup kancelarije/stana
Komunalne usluge
Namirnice
Transport
Premije osiguranja
Zabava
Pretplate (usluge strimovanja, članstva u teretani, itd.)
Razni artikli (kozmetika, odeća)
Možete da koristite aplikacije za budžetiranje, tabelu ili olovku i papir da biste pratili ove troškove.
Budite što detaljniji. Ne preskačite dane. Beležite baš svu potrošnju.
Korak 3: Kategorišite svoje troškove
Kada dobijete jasnu sliku o svojim navikama potrošnje, kategorišite svoje troškove na sledeći način:
Fiksni troškovi: Ovo su troškovi koji se obično ne menjaju iz meseca u mesec, kao što su iznajmljivanje ili hipoteka, plaćanja automobila/kredita i premije osiguranja.
Varijabilni troškovi: Ovi troškovi mogu da variraju, kao što su namirnice, gorivo i zabava.
Diskrecioni troškovi: Troškovi poput večere, kupovine, hobija ili pretplata.
Korak 4: Postavite svoje finansijske ciljeve
Pre nego što završite svoj budžet, razmislite o svojim finansijskim ciljevima. Da li pokušavate da otplatite dug, uštedite za učešće ili napravite fond za hitne slučajeve?
Postavljanje jasnih, ostvarivih ciljeva će vam pomoći da sagledate kako raspoređujete svoja sredstva u okviru svog budžeta.
Ovi ciljevi neće moći da se ostvare odmah, to je jasno. Budžetiranje će vam pomoći da budete svesni potrošnje, ali i priliva, kako biste uspeli da preuzmete kontrolu nad novcem.
Korak 5: Idealan plan budžeta
Sada kada imate postavljene prihode, troškove i ciljeve, vreme je da napravite svoj mesečni budžet. Postoji nekoliko metoda koje možete koristiti, ali popularno je pravilo 50/30/20, koje dodeljuje:
50% vašeg prihoda za potrebe (fiksni i suštinski varijabilni troškovi)
30% na želje (diskrecioni troškovi)
20% na štednju i otplatu duga
Prilagodite ove procente prema vašim ličnim ciljevima i finansijskoj situaciji.
Ne morate ovo da uradite prvog meseca, već drugog. Prvi mesec služi da se uhodate i da na papiru sagledate kuda novac ide.
Šta je važno da znate?
Budžet nije postavljen u kamenu. Pratite svoju potrošnju i upoređujte je sa svojim budžetom redovno (najmanje jednom mesečno). Ovo će vam pomoći da se uverite da ste na pravom putu i omogućiće vam da identifikujete i ispravite sve probleme. Ako konstantno previše trošite u jednoj kategoriji ili imate preostala sredstva u drugoj, prilagodite svoj budžet u skladu sa tim.
Planirajte neočekivano
Život je pun iznenađenja, a nisu sva prijatna. Odvajanje novca svakog meseca za fond za hitne slučajeve trebalo bi da bude ključni deo vašeg budžeta. Ciljajte da uštedite dovoljno da pokrijete troškove života od tri do šest meseci.
Koristite aplikacije za praćenje troškova
Ako vam pomisao na praćenje svakog dinara koji potrošite deluje nemoguće, postoji mnogo alata i aplikacija koje su dostupne za pojednostavljenje procesa. Postoji mnoštvo aplikacija za praćenje troškova, koje će vam služiti.
Ostanite posvećeni i budite strpljivi
Uspešno planiranje budžeta zahteva posvećenost vašim finansijskim ciljevima i strpljenje sa procesom. Zapamtite da je u redu imati zastoje i praviti greške. Važno je učiti od njih i nastaviti dalje.
Kreiranje mesečnog budžeta u početku može izgledati zastrašujuće, ali kada ga postavite, može doneti ogromnu jasnoću i kontrolu u vaš finansijski život. Znajući šta zarađujete, šta trošite i šta radite, postavljate osnovu za stabilnu finansijsku budućnost koja je u skladu sa vašim ličnim ciljevima i potrebama. Zapamtite, budžetiranje nije ograničavanje sebe – već to da vaš novac radi za vas.
Započnite svoj budžet već danas i učinićete jedan od najvažnijih koraka ka finansijskoj nezavisnosti i bezbednosti u 2025. godini.
NAJPOPULARNIJI Komentari