Da li znate da neredovno menjanje pribora za ličnu higijenu i negu tela, u ovom slučaju, brijača, sunđera i lufa za kupanje, kao i peškira, može da dovede do iritacija na koži. Te iritacije ne moraju biti strašne po vaše zdravlje, ali mogu izazvati crvenilo, osip i svrab. Kako biste ih sprečili neophodno je da redovno menjate pribor za ličnu higijenu. A koliko tačno vremena treba da prođe između zamene starog brijača drugim, saznajte u nastavku teksta!
NE PROPUSTITE: Nega kože bebi puderom - sve prednosti koje treba da znate!
Brijač
Po rečima stručnjaka brijač može da se koristi šest do sedam puta, nakon čega ga treba zameniti novim. Dakle, vreme kada ste kupili brijač ne igra nikakvu ulogu, već količina upotrebe.
Nakon šest korišćenja brijač, pored toga što se tupi, na sebi stvara bakterije koje potom na vašoj koži izazivaju osip u vidu malih, crvenih bubuljičica koje se brzo povuku. Ono što izaziva ovu reakciju na koži jesu bakterije koje se nakupe na brijaču. Te bakterije mogu i da uđu u organizam ukoliko se posečete, stoga, uvek redovno menjajte brijač.
Brijač je potrebno da držite na suvom mestu, dalje od kade i vode jer mu se na taj način još više skraćuje rok trajanja, a bakterije se velikom brzinom stvaraju na njemu. Takođe, može doći i do stvaranja rđe na oštricama, koje ukoliko primetite, odmah bacite brijač.
Sunđeri i lufe za kupanje
Proizvodi kao što su sunđeri za kupanje i mrežice iliti lufe, idealne su za kožu jer rade blagi piling. Međutim, koliko god da imaju dobrih dejstava na kožu, ono što je loše ogleda se u velikoj brzini razvijanja bakterija na njima. Kao i na brijačima, na mrežicama za kupanje se stvara veliki broj bakterija koje izazivaju osipe, iritacije i svrab. Ukoliko vam lufe za kupanje prijaju, ne morate prestati da ih koristite, već ih redovno menjajte. Lufe je potrebno zameniti na svake tri nedelje, dok je rok upotrebe sunđera malo duži, odnosno mesec i po dana.
Sunđere i lufe nakon upotrebe dobro iscedite i stavite na suvo mesto do sledećeg korišćenja, kako biste bar malo usporili razvoj bakterija u njima.
Peškiri
Verujemo da većina vas peškir kojim se briše menja redovno, ali zanimalo nas je koliko često je potrebno menjati peškir po savetima stručnjaka. Naime, kao i malopre pomenuti proizvodi za održavanje lične higijene, i peškiri su skloni razvijanju bakterija kada su vlažni. Zbog toga je najbolje da kada iskoristite peškir, odmah ga stavite da se osuši.
Peškir koji koristite za ruke poželjno je menjati na svaka tri dana. Dok peškir kojim brišete telo, ukoliko se kupate jednom, do dva puta dnevno, menjajte peškir na svaka četiri dana. Sve peškire koje koristite, osim onog za ruke, nemojte držati u kupatilu, jer će se sporije sušiti, ali će biti i skoliniji razvijanju bakterija koje već postoje u svakom kupatilu. Takođe, izbegavajte da peškir za ruke držite u blizini wc šolje.
Nadamo se da su vam naši saveti bili od koristi! Ukoliko i vi imate neki, slobodno ga podelite sa nama!
NE PROPUSTITE: Kako da oporavite kožu tela nakon zime - saveti
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari