Topli aparati za stilizovanje kose, u koje ne ubrajamo samo figaro i različite vrste presa za kosu, već i fen, čine jednu od najneophodnijih stvari za svaku ženu. Čak iako kosu ne fenirate uvek, morate je sušiti fenom, a svako izlaganje kose većoj temperaturi i nepravilnoj upotrebi toplih aparata za stilizovanje može je oštetiti u velikoj meri. Kako se to ne bi desilo u nastavku teksta sa vama delimo nekoliko saveta za njihovo pravilno korišćenje, ali i pravilnu zaštitu kose prilikom korišćenja istih.
NE PROPUSTITE: Ofarbajte sami kosu kod kuće - saveti profesionalnih frizera
U kojoj meri topli aparati oštećuju kosu?
Čak i kada date dosta novca na tople aparate za stilizovanje kose, nemojte biti 100% sigurni da je oni ne oštećuju nikako. Poptuno je normalno da aparati za stilizovanje u određenoj meri oštećuju vlas, ali ukoliko budete pažljivi vaša kosa će ostati zdrava i izgledati lepo. Kada govorimo o vrstama toplih aparata i nivou njihovog oštećenja koje izazivaju na kosi, na prvom mestu je naravno presa za kosu i sve njene podvrste, kao i figaro, kupa i ostali aparati koji služe za stilizovanje lokni i talasa. Najbezbedniji za vašu kosu je fen, koji je najmanje oštećuje.
Kako pravilno koristiti tople aparate?
Ukoliko ste kupili profesionalne aparate koji minimalno oštećuju kosu, a ne koristite ih na pravi način, onda vam propada novac koji ste uložili u njih, kao i kvalitet vaše kose. Ono što je bitno da znate jeste da se velika oštećenja na kosi u vidu suvih krajeva, izlomljene kose, suve kose, čak i menjanja boje kose, javljaju jer je temperatura kojom stilizujete kosu toplim aparatom prevelika. Temperatura koja je dozvoljena je do 200 stepeni, a sve preko toga gori kosu. A kada je reč o fenu, trudite se da temperatura na kojoj fenirate kosu ne bude najviša moguća koja vam je ponuđena, kao i to da uvek postoji razmak od najmanje 10cm između kose i fena.
Druga bitna stvar, pored temperature, jeste učestalost korišćenja toplih aparata. Naravno, ukoliko kosu svakoga dana budete peglate ili tretirale figarom, veoma brzo primetićete da vaša kosa gubi na kvalitetu, gustini, boji. Kosa zbog velike temperature i velikoj učestalosti korišćenja postaje sklona lomljenju i isušivanju.
Kako zaštiti kosu prilikom i nakon upotrebe toplih aparata?
Pre svega kosu nikada ne tretirajte toplim aparatima (izuzev fena) kada je mokra ili vlažna ili ukoliko ste pre toga na nju naneli lak za kosu ili neku gel, jer je na taj način možete zapaliti. Potom, veoma bitna stvar jeste da pre stilizovanja bilo kojim toplim aparatom, na kosu nanesete preparat u vidu spreja ili balzama, za zaštitu kose od toplote. To je ono što možete uraditi pre upotrebe toplih aparata kako biste sačuvali kvalitet kose. A nakon upotrebe, poželjno je da koristite hranljive maske za kosu, kupovne ili one koje napravite u svom domu. Bitno je samo da maske hidriraju i oporavljaju vlasi. Umesto maski možete koristiti i ulja.
Trudite se da koliko god možete izbegavate tople aparate poput pegle za kosu i figara, pronađite jednostavne i prirodne varijante za uvijanje i ispravljanje kose. Jedan takav tekst, tj. ideje i savete za uvijanje kose bez toplote, pronađite OVDE.
NE PROPUSTITE: Kako da se ošišate sami u karantinu - saveti
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari