Verujem da ste se puno puta zapitale koja je zapravo razlika između balzama za kosu i pakovanja.
Isto se nanose na kosu i imaju gotovo isti efekat - i posle balzama i posle pakovanja kosa je mekana i lakše se raščešljava. U čemu je onda štos?
Sigurno nešto znate o tome ali, hajde da utvrdimo ,,gradivo'' i malo proširimo znanja.
Pogledajte post naše saradnice Milice sa bloga Kovrdžava kosa i saznajte sve o razlici između ova dva kozmetička proizvoda.
Balzam ili regenerator je prilagođen za svakodnevnu negu kose, odnosno, ukoliko svaki dan perete kosu, pa vam je potrebno nešto da nanesete na nju kako bi je lakše raščešljali. Balzam je blag i nije previše koncentrovan (ne sadrži obilje hranljivih i negujućih sastojaka, kao i onih ,,težih'' sastojaka), pa je samim tim prilagođen za svakodnevnu upotrebu. Predviđen je svakodnevnoj nezi kose, čineći kutikul dlake zaglađenim, sjajnim i bez onih dosadnih antenica. Kombinacija sastojaka u balzamu spojena je tako da se ne zadržava preterano dugo u kosi, upravo iz razloga da bi balzam bio što ,,nežniji'' i da bi se već sutradan mogao ponovo koristiti.
Na kosi se obično drže 1-5minuta, tek toliko dok kosu raščešljate. Balzami vam neće preterano negovati kosu, naročito ako je vaša kosa farbana, oštećena peglanjem i feniranjem, blajhana itd. U tu svrhu morate koristiti nešto jače i koncentrovanije, a to je pakovanje (maska).
Na tržištu postoji puno balzama koji su ,,prostijeg'' sastava, ne sadrže silikone, a sadrže malu količinu masnih alkohola (dobri alkoholi), omekšivača, ovlaživača i neku vrstu ulja koja se obično nalazi pred kraj liste sa sastojcima. Takvi balzami su npr. Albus 3 želje, Top balzam, Balea kokos, Still badem.
Naspram njih postoje malo ,,bogatiji'' balzami u čiji sastav ulazi više masnih alkohola, omekšivača, sastojaka koji održavaju vlagu, razna ulja i/ili silikoni koji će dlaku da zaglade. Primer takvog balzama su npr. Garnier avocado i shea butter, Balea smokva, Balea mango i aloe vera, John Frieda frizz ease, Sunsilk Ouidad, kao i većina Garnier, Gliss i L'oreal balzama koji nekada daju efekat gotovo isti kao neko pakovanje.
Sastojci koji se najčešće nalaze u balzamima su: Stearalkonium Chloride, Cetearyl alcohol, Amodimethicone, Dimethicone, Cetrimonium Chloride, Dicetyldimonium Chloride, Behentrimonium Methosulfate, Behentrimonium Chloride, Stearamidopropyl Dimethylamine, Dimethicone, Glycerin, Propylene Glycol, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Benzonate, Isopropyl alcohol
Različita formulacija sastojaka, daje različite efekte na kosu.
Sastojci koji se nalaze u jednom balzamu su takvi da ostaju spolja na dlaci, dakle, ne prodiru u unutrašnjost dlake kako bi je mogli nahraniti, već samo naprave zaštitni omotač oko dlake.
Balzami se najčešće prodaju u tubicama ili duguljastim plastičnim ambalažama.
Pakovanje ili maska je koncentrovanije od balzama. Pakovanja nisu predviđena za svakodnevno pranje kose, već svaki npr. treći, četvrti dan kad perete kosu. U zavisnosti da li je pakovanje proteinsko ili hidratantno, prilagođava se i vreme koliko će se to pakovanje držati na kosi.
Pakovanja se u proseku drže od 5 minuta do nekih sat vremena. Obično je gušće i ,,bogatije'' teksture. Ima efekat kao i balzam, da omekša kosu, da se sastojci zadrže na dlaci i stvore zaštitni film. Međutim, većina pakovanja sadrži sastojke sa niskom molekulskom težinom koji prodiru unutar dlake. Na taj način, hranljivi sastojci dopiru ne samo spolja, već i unutar dlake, dajući kosi maksimalnu negu. Samim tim, dejstvo pakovanja je dugotrajnije nego dejstvo koje ima balzam.
Glavni sastojci koji imaju mogućnost da prodru unutar dlake su: ulja kao što su kokos, avokado, argan, jojoba, zatim pantenol, hidrolizovani proteini pšenice, soje, svile. Pored ovih sastojaka, mogu se naći i aminokiseline, hidrolizovano palmino ulje... koji svi zajedno mogu da prodru u oštećenu kosu, visoko poroznu i hemijski tretiranu kosu. Zbog toga su ovi sastojci često sastavni deo proteinskih pakovanja koja služe za oporavak oštećene kose. Sastojci u pakovanjima prodiru unutra ka spolja, pronalazeći i puneći šupljine i oštećenja u dlaci.
Pakovanja se najčešće prodaju u plastičnim kutijama, a cene variraju u zavisnosti od koncentracije glavnih sastojaka koji ga svrstavaju u hidratantno ili proteinsko.
Na našem tržištu postoji veliki izbor različitih brendova koji pod jednom istom linijom imaju i balzam i pakovanje, neka su skuplja neka povoljnija (kao što rekoh, u zavisnosti od kombinacije i delotvornosti sastojaka). Tako npr. L'oreal ima repair balzam i pakovanje, Gliss takođe, Still...
Balzam i maska za kovrdžavu kosu?
Kovrdžava kosa je po prirodi suva i zahteva veću hidrataciju koju joj ne mogu pružiti obični balzami. Zato je izuzetno važno da za svako pranje (podrazumevam da perete kosu u proseku na svaka 3 dana do 7), koristite pakovanja, naročito ako često peglate, fenirate, ispravljate kosu ili vam je kosa na neki drugi način oštećena. Ukoliko koristite šampone koji sadrže puno sulfata, a uz to koristite samo balzam (ili u gorem slučaju ne koristite ništa), vaša kosa neće dobiti neophodnu negu, sjaj i zdrav izgled, već naprotiv, delovaće naelektrisano, suvo, frizzy i bez ikakve definicije.
Moja preporuka vam je:
1) Ako morate da perete kosu svaki dan, koristite blag šampon bez jakih sulfata i silikona + balzam koji sadrži neke voćkice ili ulje (samo obratite pažnju da balzam ne sadrži loše tj. isušujuće alkohole).
2) Ako kosu perete standardno, na svakih 4-7 dana, koristite blag šampon bez jakih sulfata i silikona + pakovanje (proteinsko ili hidratantno, u zavisnosti od potrebe) ili ako ste navikli da kosu perete šamponima sa malo jačim sulfatima + obavezno koristite neko jače, hranljivije pakovanje za kosu, po mogućstvu i dubinsku hidrataciju.
Možete vi to same!
Autorka bloga Kovrdžava kosa, ponosno nosi svoje lokne i nesebično sa vama deli savete u vezi sa negom kovrdžave kose.
Pratite je i na Facebook stranici: Kovrdžava kosa
NAJPOPULARNIJI Komentari