Samokritika je unutrašnji dijalog koji se često odvija u našem umu, gde se analiziraju i prosuđuju naše akcije, odluke i postupci. Iako je malo samokritike korisno za lični rast i razvoj, preterana i negativna samokritika može dovesti do niskog samopouzdanja, anksioznosti i depresije. Nemojte dozvoliti da upravlja vašim životom!
Saznajte kako se izborit sa samokritikom.
NE PROPUSTITE: Jutarnja doza pozitivne energije - lista zahvalnosti!
Izboriti se sa samokritikom je važan korak ka emocionalnom blagostanju i pozitivnom odnosu prema sebi. Reč je o borbi sa samim sobom koja je najteža. Borimo se sa negativnim uverenjima koja smo prihvatili tokom detinjstva ali samo što čitate ovo znak je da imate svest da morate da menjate sebe što vas već dovodi na put promene!
Svesnost o samokritici
Prvi korak je postati svestan kada se negativni unutrašnji dijalog dešava. Primetite kada sebe kritikujete ili govorite negativno o sebi. Ovo vam omogućava da prekinete ciklus negativnih misli i počnete da radite na promeni tog obrasca.
Kada vas loše misli obuzmu osvestite, doživite takozvani ''AHA,, momenat. Kada počnete sa ovom tehnikom svesnosti shvatićete da vas loše misle prate u jutarnjim časovima pred ogledalom ali i tokom celog dana, samo prihvatanje ove činjenice je neopohodan korak na putu promene.
Budite sebi najbolji prijatelj
Prilikom procesa posmatranja možete dodatno osuditi sebe, osećati se loše jer se negativne misli roje i kritikovati dodatno sebe što ne mislite pozitivne. Kada primetite da sebe kritikujete, zamislite da razgovarate sa prijateljem ili voljenom osobom koja se suočava sa sličnom situacijom. Kako biste im pružili podršku? Koristite isti ton i reči kako biste se obraćali sebi. Samilost prema sebi može vam pomoći da se odvojite od negativnih emocija.
Postavljajte pitanja
Umesto da prihvatite negativne misli kao istinu, postavljajte sebi pitanja kao što su: "Da li je ovo stvarno istina?", "Koje dokaze imam za ovo?", "Kako bih se osećao da razmišljam o sebi na drugačiji način?". Postavljanje ovakvih pitanja može izazvati razmišljanje i stvoriti prostor za različite perspektive.
Prisetite se svojih uspeha
Fokusiranje na svoje uspehe i postignuća može neutralisati negativnu samokritiku. Ne trebate da je potiskujete, kada se pojavi loša situacijau glavi vi je prihvatite kao grešku ali se nakon toga prisetiti i pozitivne životne situacije. Postepeno ćete uvideti da je život smna dobrih i loših okolnosti i da ste u balansu.
Imajte na umu da na samom početku ovakva promena može biti teška ali nemojte odustati. Napravite listu svojih dostignuća, čak i onih manjih, i redovno je pregledajte kako biste se podsetili na svoje vrednosti ukoliko ne možete da ih se setite u trenutku kada vas loše misli obuzmu.
Ostanite svesni realnosti
Nijedna osoba nije savršena, i svi pravimo greške. Prihvatite da ste ljudsko biće sa svojim vrlinama i manama. Umesto da se fokusirate na svoje nedostatke, prepoznajte svoje kvalitete i radite na njihovom unapređenju. Imajte na umu da niko nije savršen, često se odajemo utisku da su svi ljudi bolji od nas posebno sada kada su društvene mreže u fokusu. Imajte na umu da je život sačinjen od uspona i padova!
Razvijajte veštine i hobije
Umesto da sebe kritikujete zbog nedostatka veština ili znanja, investirajte vreme u učenje i razvoj. Kada radite na svojim veštinama, osećaćete se produktivno i samopouzdano. Lagano se životni put otvara pred vama kada usvajate znanje i osećate se samopouzdano.
Izboriti se sa negativnim mislima nije lako ali je neophodno. Sam proces je znatno brži kada se prolazi uz psihoterapeuta ali pokušajte na početku da se držite pravila iz prethodnih redova i sigurni smo da ćete primetiti da se osećate bolje.
Možete vi to!
NAJPOPULARNIJI Komentari