Retroaktivna ljubomora predstavlja vašu radoznalost prema bivšim ljubavnim vezama vašeg sadađnjeg partnera. Normalno je osećati određenu dozu ljubomore prema prošlosti svog partnera, ali ispitivanje iste do sitnih detalja može da izmakne kontroli i postane opsesija. Znam, sve smo se bar jednom pronašle u ovom začaranom krugu. U redu je priznati, i ja sam se susrela sa ovim problemom, kao i moje bliske drugarice. Ovaj neprijatni osećaj može u nama i u partneru probuditi loše misli, loše emocije i izazvati loše postupke koji će nas udaljiti i narušiti ljubavni odnos koji ste gradili mesecima i godinama unazad. U nekim slučajevima upravo zbog retroaktivne ljubomore dolazi do raskida!
Otkrivam vam u današnjoj kolumni kako se izboriti sa ovom vrstom ljubomore!
Kolumnu piše: Minja Miljuš
Opsednutost je psihološki pojam u kom osoba ima konstantno loše misli u vezi svog partnera. Uz detaljnu analizu adekvatan psihoterapeut ili psiholog može doći do zaključka zašto ste opsednuti prošlošću svog partnera i šta vas je navelo da intenzivno razmišljate o njoj. Istraživanja pokazuju da retroaktivna ljubomora ne narušava sam odnos u ljubavnoj vezi, već pojačava našu anksioznost i depresivne misli. Parališe i sprečava da uživate u sadašnjem trenutku, koji je dragocen i zapravo jedini realan koji posedujete.
U razgovoru sa drugaricama došla sam do zaključka da ova vrsta ljubomore nije realna, i u većini slučajeva ne postoji nijedan značajni razlog za nju. I sama sam to osetila na svojoj koži. Ušla sam u vezu sa dečkom o čijim bivšim vezama ništa nisam znala. Ta misterioznost me je podsticala da sve više istražujem. Uašo je crv sumnje u mene, iako mi nije dao povoda za to. Naravno, nije se dobro završilo, i to nije bilo njegovom krivicom. Shvatila sam kasnije da je to samo produkt mojih misli i mojih loših iskustava iz prošlosti. Znate, kada ne raskrstite sa sobom, a uđete u vezu, ona nikada neće doneti ono što očekujete. Naučimo, pre ili kasnije.
Još jedna zanimljiva naučna činjenica je ta da je nesanica je uobičajena za ljude koji se bore sa retroaktivnom ljubomorom ali i činjenica da partneru retko pričaju o svojoj prošlosti. Ipak, psiholozi naglašavaju da kada osvestite da vas prati retroaktivna ljubomora to ne znači da ste loša osoba.Samo je treba osvestiti i prihvatiti, shvatiti da vam ne donosi ništa dobro sem besa i ljubomore, pritom crpi vaše slobodno vreme.
Kako se nositi sa retroaktivnom ljubomorom?
Prihvatanje: Prvi i osnovni korak sam već navela, to je prihvatanje samog osećanja. Nemojte potiskivati svoju retroaktivnu ljubomoru i svakodnevnu bol koji vam zadaje, jer će ona iz dana u dan postajati sve veća. Umesto toga, suočite se sa svojim osećanjima, a onda se zapitajte da li vam služe i šta ona za vas predstavljaju. Moje suočavanje sa ovom vrstom ljubomore bilo je bolno, priznaću, jer sam tada najviše grešaka videla u sebi. Činilo mi da sam ogoljena sama pred sobom i osećala sam se ranjivo. Prvi put sam osetila kako se borim sa nečim što možda nisam u stanju da kontrolišem. Bilo je iscrpljujuće sesti ispred ogledala i priznati sebi da nikada nije bio u problem u partneru.
Zamenite mesta sa partnerom: Zamislite da ste vi vaš partner, prebacite se u njegovu poziciju. Shvatite da je i on jednako svestan da ste pre njega voleli druge ljude i imali kraće ili duže veze tokom svog života. Ovakva perspektiva pomoći će vam da shvatite da smo zapravo svi jednaki i da vaš partner ne skriva ništa, što i vi pre niste činili. Kada sam uvidela i tu drugu stranu, bilo mi je lakše da sebi oprostim, i da krenem dalje. Savet koji sam vam dala, dala sam ga iz srca, jer smatram da je jedini lek u ovoj situaciji. Nekako, moramo da pogledamo situaciju iz trećeg ugla i da se pravimo da ne učestvujemo u njoj. Jedino tako ćemo razumeti svoja i tuđa osećanja, na objektivan način.
Ne proveravajte: Jednostavno pravilo koje će vas izvući iz kruga u kom se vrtite, jeste da prekinete da zadirete u njegovu intimu. To što iznova prevrćete po starim fotografijama i sveskama, ne znači da ćete naći dokaz da vas partner ne voli. On je sada sa vama i voli vas najviše na svetu, a to što ste pronašli izjavu ljubavi iz srednje škole to je draga uspomena za njega. Sigurno i vi čuvate poklon od simpatije iz srednje škole, majicu prvog dečka ili se sa osmehom sećate svog bivšeg dečka. Priznajem da je bilo teško ne proveravati telefon. Možda je to najteže od svega. Ipak, odlučila sam da prestanem. Znala sam da to nema veze sa sadržajem u telefonu, to je imalo veze samo sa mojim ludim emocijama koje sam sama napravila. Zaista je važno da osvestite kada počinje preterivanje.
Partnerova sadašnja dela govore o tome koga voli i do koga mu je stalo.
Razgovarajte: Ovo je na prvi pogled jednostavan korak, najpre se preporučuje razgovor sa psihopterapeutom, kako bi došli do spoznaje odakle vaša negativna osećanja dolaze. Možda nemaju veze sa partnerom, već vaš strah ima osnovu u ranom detinjstvu kada niste dovoljno verovali u sebe. Kada u svojoj glavi rešite sve dileme, spremite se na konstruktivan razgovor sa partnerom i ponovo se povežite. Kada sam zauvek raskrstila sa retroaktivnom ljubomorom, od tada iskreno govorim o svojim osećanjima. Kada mi se smeje, smejem se, a kada mi se plače, plačem. Više se ne ustručavam, jer na prvo mesto stavljam svoje emocije.
Ne zaboravite da prava ljubav prevazilazi sve prepreke! Pored toga, ne zaboravite da dobro preispitate sebe pre nego okrivite nekog za svoja osećanja.
Podelite i vi sa nama svoja iskustva!
NAJPOPULARNIJI Komentari