Negovanje biljaka tokom jeseni zahteva određene korake i dodatno vreme kako biste osigurali da vaše biljke ostanu zdrave i prežive promenljive vremenske uslove. Zato smo mi tu da istražimo najefikasnije savete za negu biljaka i pomognemo vam da ih na adekvatan način pripremite za hladne dane.
Pa, krenimo redom.
NE PROPUSTITE: Inspirativna oktobarska dekoracija doma!
Jesen može doneti promenljive padavine i temperature. Kako se temperatura spušta, biljke zahtevaju manje vode. Ključno je prilagoditi režim zalivanja u skladu sa vremenskim uslovima. Na primer, ako jesen donosi obilne padavine, možda nećete morati dodatno zalivati svoje biljke. Međutim, ako je sušno ili ako imate biljke u saksijama koje se brže susuše, trebalo bi redovno da ih zalivate.
Važno je napomenuti da prekomerno zalivanje može biti štetno za biljke, posebno u hladnijim mesecima kada korenov sistem može biti osetljiv na truljenje. Pre nego što zalijete biljku, proverite vlažnost zemlje prstima. Ako je zemlja suva na dodir, biljku zalijte, inače sačekajte još neko vreme pre sledećeg zalivanja.
Jesen je savršena za dodatno đubrenje biljaka!
Jesen je takođe vreme kada biljke pripremaju svoje korene za zimu. Kako bi im pomogli u ovom procesu, možete primeniti đubrivo sa sporim oslobađanjem hranljivih materija. Ovo će omogućiti biljkama da postepeno apsorbuju hranljive materije tokom zime, kada je aktivnost korena smanjena.
Takođe, obratite pažnju na specifične potrebe vaših biljaka. Na primer, neke biljke, poput ruža, mogu zahtevati posebno đubrenje koje je bogato fosforom kako bi se podstakao razvoj cvetova.
Orezivanje je važan korak u pripremi biljaka za zimu. Uklonite mrtve ili oštećene delove biljaka kako biste sprečili širenje bolesti i glodara. Ukoliko imate biljke u saksijama koje nisu otporne na mraz, trebalo bi ih uneti u topliji deo kuće ili garaže. Ovo će ih zaštititi od niskih temperatura i pružiti im priliku za razvoj i rast u narednoj sezoni.
Ukoliko čuvate biljke unutra tokom jeseni, obratite papažnju na nekoliko ključnih faktora kako biste im pružili optimalne uslove za rast i opstanak.
Postarajte se da im obezbedite dovoljno svetlosti, postavite ih pored prozora ako zahtevaju jaču svetlosti. Centralno grejanje tokom jeseni može dovesti do suvog vazduha u kući, što može negativno uticati na biljke. Redovno prskanje biljaka vodom ili upotreba ovlaživača vazduha može pomoći u održavanju optimalne vlažnosti.
Postarajte se da saksije ne držite blizu izvora toplote poput radijatora ili peći, jer to može uzrokovati stres i sušenje biljaka.
I ako biljke unutra ne moraju da se bore sa zimskim vremenskim uslovima, i dalje zahtevaju redovno održavanje. To uključuje zalivanje prema potrebi, praćenje na znakove štetočina ili bolesti te redovno orezivanje kako bi se održao zdrav rast.
Jesen je takođe savršeno vreme da razmislite o planovima za proleće. Razmislite o tome koje nove biljke želite da dodate u svoj vrt ili unutrašnji prostor. Istražite različite sorte i razmislite o tome kako ćete poboljšati svoj vrt, jer hladni meseci brzo prolaze!
NAJPOPULARNIJI Komentari