Ukoliko i vi pripadate taboru dama sa prirodno kovrdžavom kosom, onda smo sigurni da barem povremeno, ako ne i na češćoj bazi, ispravljate svoje prirodne lokne, u želji da vam kosa bude ravna, dok sa druge strane pripadnice nežnijeg pola sa ravnom kosom "pate" za loknama. Ipak, kao što sigurno već znate, ispravljanje kose, nije nimalo bezazleno, jer podrazumeva izlaganje dlake zagrevanju, što svakako može voditi do njenog oštećenja, dehidratacije, i lošeg kvaliteta kose. Da li je ipak moguće da kosu ispravite i na neki drugačiji način, bez peglanja ili feniranja? I kako treba da negujete svoju kovrdžavu kosu?
Svi detalji na ovu temu u nastavku.
NE PROPUSTITE: Kako da vam se boja kose sporije ispira i da traje duže
Kada smo kod ispravljanja kovrdžave kose, prvo što treba da znate jeste da ukoliko je nakon svakog pranja fenirate tkao da je ispravljate, ili to činite pomoću pegle, vrlo je moguće da ćete primetiti tokom narednog pranja kao da vaše lokne više nisu iste, i to nije slučajno.
Profesionalni frizeri to objašnjavaju upravo izlaganjem dlake visokoj temperaturi, koja utiče ne samo na njenu unutrašnju strukturu, pa je čini slabijom, lomljivom, već i na prirodan oblik. Jednostavno, kada kosu ispravljate, a da je niste zaštitili, njeni prirodni proteini se uništavaju, i jednom kada je šteta učinjena, nema povratka nazad.
Kako onda postupiti kako biste izbegli ovakav scenario? Kosu ne smete da dovodite u direktan kontakt - fizički, sa visokom temperaturom. Posebno se u tom pogledu ističe da kosu treba štititi pomoću silikona, i da je zabluda da je silikon neprijatelj vaše kose! Postoje takvi namenski proizvodi, na njegovoj bazi, čija je uloga da spreče nastanak oštećenja usled izlaganja dlake toploti. A tu su i ostale supstance koje imaju istu ulogu, i koje je poželjno da pronađete na etiketi ovakvih preparata, kao što su: PG-propyl silanetriol, hidrolizovani keratin, PG-propyl methylsilanediol.
A, evo o čemu još treba da povedete računa kako ne biste štetili svojim loknama i kosi.
Kako da perete kosu pre ispravljanja?
Proces ispravljanja kovrdža, i to onaj koji neće štetiti vašoj kosi, započinje ispod tuša. Savet je da da pri ovom delu nege kose koristite šampone i balzame sa što više proteina, a takođe i hidrirajte svoju kosu što više! Štaviše, predlog je da nakon hidratantnog šampona i balzama koristite i "leave-in" balzam, koji se ne ispira, kako bi nega bila pojačana, a dlaka otpornija!
Poželjni su i šamponi koji sadrže arganovo ulje, kokosovo, već pomenute proteine. Postoje i tzv. termo sprejevi za kosu koje možete koristiti u ovoj fazi, a koji će štititi vašu kosu od toplote kojoj ćete je izlagati.
Kako da je negujete tokom samog ispravljanja?
Pomenuli smo razne mogućnosti zaštita za dlaku, ali šta je još važno? Ako ste sasvim ispravili svoju kovrdžavu kosu, nikako ne smete da je dodatno ispravljate između dva pranja. Takođe, za kovrdžavu kosu je preporuka da je ne perete češće od 5 do 7 dana.
Odlično je da svoju kosu počastite povremeno i proteinskim tretmanom.
Foto: izvor
Kako da perete kosu posle ispravljanja? Takođe je što više hidrirajte i nahranite proteinima, a obavezno ubacite i neko hranljivo pakovanje kao dodatnu negu.
Tek uz primenu svih ovih saveta vaša kovrdžava kosa iako je ispravljate, i dalje može biti bujna i zdrava!
NE PROPUSTITE: Ovo je frizura koja je u rekordnom roku osvojila Instagram
Možete vi to same!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari