Nekad dođe do zastoja u komunikaciji između majke i deteta. Ova pojava ne treba da vas uplaši niti treba da je protumačite kao da ste uradili nešto loše. Sve se da ispraviti. Ako ste primetili da ste postali detetu dosadni i da prevrće očima kada ga nešto pitate, onda morate da promenite pristup.
U nastavku saznajte kako da poboljšate komunikaciju sa detetom.
NE PROPUSTITE: Kako da sa tinejdžerima razgovarate o Covid-19 pandemiji?
Zdrav odnos sa decom se gradi
Možda nije lako, ali za svaki odnos je potrebno vreme i razumevanje, pa čak i kad je reč o vašem detetu. Nikada ne smete da zaboravite da ste pre svega, vi primer svom detetu. Morate da pazite na koji način sa njim razgovarate. Ako vičete, psujete ili koristite loše reči, vaše dete će isto to početi da radi, pre ili kasnije. Kada to čujete, neće vam biti svejedno, ali istina je da deca uče od nas, i dobre i loše stvari.
Naučite dete da razgovara
Dete ne sme da vam upada u reč, ali nemojte ni vi njemu. Saslušajte ga i pustite da završi misao. Možda već znate unapred šta će da kaže, ali to nije važno. Važno je da ono počne pravilno da komunicira i da izražava svoje mišljenje na glas. Kada želite da razgovarate sa detetom o nečem ozbiljnom ili kada želite da mu zadržite pažnju, potrudite se da budete u istoj ravni, a ne iznad njega. Sedite ili čučnite, kako bi vas dete pomno pratilo dok govorite.
Vaše dete ne zna sve ono što vi znate
Morate uvek da budete svesni da dete ne zna kako da se nosi sa svim problemima i možda ne zna uvek na pravi način da objasni situaciju. Dajte mu vremena da objasni na svoj način i nemojte da ga bombardujete pitanjima, jer će se zbuniti i lako može odustati od bilo kakvog objašnjenja.
Ako je dete nestrpljivo, promenite pristup
Najčešće kada je dete nestrpjivo i nervozno, ono oseća ljutnju ili strah. Treba da snizite ton i da pristupite sa laganijim, opuštenijim tonom. Potrebna mu je pozitivna reč, podrška i razumevanje. SVakog dana, treba da izdvojite vreme za lepe reči i zagrljaje.
Razgovor mora da dovede do rešenja
Kako biste unapredili komunikaciju sa detetom, onda spremite i jasan cilj koji želite da ostvarite. Vi znate šta je pravilno za vaše dete, ali ipak treba da poslušate i njegovu stranu priče. Ako kompromis zvuči kao prihvatljiv, pristanite na to. I kada postignete dogovor, nemojte da prekršite obećanje, jer sledeći put dete će ponovo da stvori otpor.
NE PROPUSTITE: Iz muškog ugla - kako budućim tatama izgleda drugo stanje?
Uz ove trikove, poboljšaćete komunikaciju sa detetom na lak i proveren način.
NAJPOPULARNIJI Komentari