Upotreba mobilnih telefona u svetu savremenog čoveka postala je ne samo svakodnevna, već i celodnevna. Većina nas se ne odvaja od ovog uređaja, a mnogi ne mogu da zamisle ni dva sata svog vremena bez mobilnog telefona. Naravno, prednosti moderne tehnologije su ogromne, i nije potrebno da ih ovde ističemo, ali kako to obično biva, one dolaze u paketu sa negativnim posledicama, koje nisu ni malobrojne ni zanemarljive. one o kojima ćemo govoriti u ovom tekstu tiču se kože lica, kao i uopšte zdravlja kože kao našeg najvećeg organa.
U nastavku saznajte sve detalje u vezi sa štetnim uticajima mobilnog telefona po našu kožu.
NE PROPUSTITE: Lažne pegice: Popularni makeup trend i na vašem licu - video tutorijal
Problem sa aknama
Foto: parents.com
Sigurni smo da ste svesni da se na ekranu mobilnog telefona, koji pipkamo veći deo dana, nekad iz realne potrebe, a češće iz navike, skupljaju raznorazne čestice prašine i prljavštine. Međutim, stvari su još ozbiljnije od pomenutog, po ovom pitanju. Naime, brojna istraživanja su pokazala da su mobilni telefoni, odnosno njihovi ekrani, koje stalno dodirujemo, veći izvor bakterija nego čak javni toaleti, što je složićete se, alarmantan podatak.
Naravno, problem nastaje kada se te bakterije putem dodira prenose na našu kožu, naročito kožu lica, što je direktni uzročnik upalnih procesa, koji vode ka nastanku bubuljica.
Stoga, preporuka je da izbegavate da dodirujete rukama lice, kao i da što češće dezinfikujete ekran svog mobilnog telefona.
Kontaktni deramtitis
Elementi od kojih je sastavljena većina mobilnih telefona, tačnije njihovog oklopa, jesu hrom i nikl, za koje važi da su vrlo česti izazivači alergija, što se u slučaju kože najčešće manifestuje u vidu izrazitog svraba i iritacije, odnosno kontaktnog dematitisa.
Na primer, ukoliko primetite da vaš koža ruku, ili pak lica ako je često dodirujete dok sve vreme pipate mobilni, svrbi, a ne postoji neki drugi realni uzročnik takvoj pojavi, onda je vrlo moguće da je ovo stanje izazvano čestom upotrebom mobilnog telefona.
Ovakve posledice, pogotovo ako ste skloni alergijama, možete izbeći i li barem ublažiti tako što ćete telefon držati i u plastičnoj maski.
Opuštanje kože vrata
Foto: starmedia.com
Još jedna nus pojava upotrebe mobilnog telefona. Koža na vratu je regija koja vrlo rano biva podložna znacima starenja, što je, verujemo nešto šo želite da izbegnete.
Duboki urezi u vratu tj. bore, zaista se javljaju češće i u većoj meri kod onih koji stalno "vise" na mobilnom telefonu. Položaj u kom je vrat savijen na dole - ka telefonu, ne samo da je neprirodan za vrat, već je i odgovoran za pojavu pomenutih bora.
Jednostavno, ovako koža brže gubi svoju elastičnost, što automatski znači i da brže stari.
Tamne tačke na koži
Iako je dokazano da plava svetlost kojoj se izlažemo prilikom korišćernja mobilnog, ne utiče na menjanje strukture ćelija kože, što znači da ne stvara koancerogene predispozicije, ipak je dokazano da može dovesti do takođe prekomernog starenja kože, u vidu pojave tamnih mrlja, kao i do problema kože poput hiperpigmentacije.
Ukoliko primetite ovakve promene, definitivno treba dodatno da povedete računa - preporuka je da npr.više koristite bluetooth, kao i da dodatno zaštitite svoju kožu dovoljnom dozom antioksidanata, tj. da koristite serume za negu kože koji sadrže vitamin C, E, kao i niacin. Ovakav tretman će vam pomoći da posvetlite potamnele delove svoje kože.
Ubrzano starenje kože
Foto: coloradoskinandvein.com
Takođe, nadovežimo se na prethodne tvrdnje - postoje naučni dokazi da svetlost mobilnih telefona ubrzavaju starenje, odnosno smanjuje u koži količine kolagena, što dovodi do preuranjene pojave bora.
Iako se većina oglušuje u vezi sa ovim stavom, i nastavlja sa uobičajenom dozom korišćenja mobilnog aparata, nikako ne treba da zanemarite ovu činjenicu.
NE PROPUSTITE: Otkrivamo - kako da se konačno rešite bubuljica
Sigurni smo da ćete ove informacije o štetnim uticajima mobilnog telefona po kožu lica od sada imati na umu.
Naslovna foto: livestrong.com
NAJPOPULARNIJI Komentari