Pokretanje posla može biti uzbudljivo i korisno iskustvo. Međutim, to je i rizičan poduhvat, a ne nešto u šta treba olako ulaziti. Postoje mnoge greške koje će novi preduzetnici napraviti dok pokušavaju da unaprede svoje poslovanje, ali ako imate na umu ove savete, možete ih izbeći.
U nastavku, pričamo o najčešćim greškama koje prave mladi preduzetnici.
Greška 1: Niste uspostavili pravila upravljanja
Glavna poenta ovog posta je da posao ne može biti uspešan ako se njime pravilno ne upravlja. Ovo može značiti različite stvari različitim ljudima, ali najvažnije je da morate biti u mogućnosti da delegirate zadatke i efikasno upravljate svojim zaposlenima. Takođe morate da date prioritet svom poslu, tako da ne budete preopterećeni. Konačno, važno je da su vaše finansije organizovane tako da znate odakle novac dolazi i gde ide u svakom trenutku. Ako se ovim oblastima ne upravlja pravilno, biće toliko prepreka, da ćete poželeti da odustanete.
Greška 2: Niste spremni na nepredviđene okolnosti
Možda ćete morati da radite i stvari na koje niste navikli ili kojima niste zadovoljni. Na primer, ako ste umetnik, možda ćete morati da preuzmete ulogu računovođe i knjigovođe ako niko drugi nije voljan ili u mogućnosti da to učini.
Ovo može biti frustrirajuće kada sve ide dobro i novac priliva u kompaniju; međutim, to može postati ozbiljan problem kada tok novca prestane iz bilo kog razloga—jer niko više ne želi ono što prodajete; jer su ljudi prestali da kupuju u vašoj radnji; ili zato što se u životu pojave druge nepredviđene okolnosti (kao što je bolest) i odjednom više nema novca! Ne dozvolite da se ovo desi bez neke vrste plana za hitne slučajeve unapred: razmotrite mogućnost da uzmete lični zajam ako je potrebno dok se prodaja ponovo ne popravi (i nadamo se da hoće).
Greška 3: Neodgovorno postupate sa novcem
Upravljanje novcem je ključno.
Kada počinjete, važno je da budete pažljivi sa svojim novcem. To znači da ostanete na vrhu svog budžeta i da pratite kuda ide svaki dinar. Ako ne znate koji su vaši troškovi, može biti teško znati da li su neophodni ili ne.
Takođe je važno da ne trošite previše novca na stvari vezane za posao – da, ovo može izgledati očigledno, ali kada se udubite u svakodnevno vođenje svog poslovanja (a posebno ako je vaše pokretanje uspešno), sve će izgledati lako. Trošićete novac na novu opremu ili na nameštaj za kancelariju. Ne dozvolite sebi da upadnete u ovu zamku! Koliko god je moguće, pokušajte da kupujete stvari iz druge ruke tako da njihova cena bude niža od one koju bi neko platio u prodavnici — i dalje ćete dobiti kvalitetan proizvod bez oštećenja.
Greška 4: Opustili ste se prebrzo
Morate biti spremni na činjenicu da vaš novi posao može zahtevati vaš potpuni fokus i pažnju. Drugim rečima, moraćete da posvetite većinu svog vremena tome. To znači da ako ste u braku ili imate porodicu, možda ćete morati da smanjite neke stvari, kao što su izlasci sa prijateljima ili provođenje vremena sa voljenim osobama, kako biste bili sigurni da je posao obavljen do kraja. Međutim, ovo je takođe tačno ako započinjete redovan posao u velikoj korporaciji – verovatno biste uložili više od 50 sati nedeljno u oba slučaja! Ako se opustite na samom početku, jer ste dostigli cilj, slede nove greške i vaši temelji poslovanja će postati nestabilni. Imaćete osećaj da ne držite sve konce u rukama.
Greška 5: Ne ulažete novac u marketing
Ako tek počinjete, može biti teško znati koji kanali će vam najbolje funkcionisati. Ali ne brinite – postoji mnogo alata koji vam mogu pomoći da otkrijete koje platforme imaju najveći potencijal za dopiranje do novih kupaca na određenim tržištima ili segmentima društva sa sličnim interesima kao što su vaši. Ulaganje u marketing je neophodno, i pomoći će vam da lakše i brže dođete do kupaca. Ulaganje treba da smatrate kao još jedan račun koji mesečno treba platiti. Uz proverene strategije, uz konstantnu edukaciju i uz praćenje trendova, vaš brend će postati znan među kupcima i potencijalnim klijentima.
Greška 5: Niste "računali" da ćete morati da napravite pauzu od posla
Život se dešava, čak i kada vodite posao. Suočićete se sa događajima kao što su bolest ili povreda i druge lične krize koje mogu uticati na vašu sposobnost da radite ili da se finansijski izdržavate. Ako se to dogodi, važno je da shvatite da je u redu uzeti malo slobodnog vremena na poslu. Međutim, tokom ovog vremena i dalje bi trebalo da budete u mogućnosti da na neki način budete u toku sa svojim obavezama, tako da kada stvari ponovo krenu na bolje, možete da se posvetite i da odradite ono što se od vas očekuje.
Na kraju, nadamo se da vidite da je biti preduzetnik težak posao. To zahteva posvećenost, strast i posvećenost vašem poslu. Ali to je takođe korisno i uzbudljivo! Znamo da ako sledite ove savete i odvojite vreme da se pripremite pre nego što krenete u svoju novu avanturu, onda ćete imati mnogo veće šanse za uspeh nego ako jednostavno uskočite na slepo.
NAJPOPULARNIJI Komentari