Kada pomislimo na kompletno čišćenje klime, tada pomislimo i na majstora. Klima servis je najbolje rešenje, ali nije najisplativije. Danas vam nudimo rešenje kako da sami očistite klima uređaj i ove sezone uštedite novac.
Kako očistiti klima uređaj i koliko to često treba raditi?
Unutrašnjost klime je veoma pogodna za sakupljanje bakterija, bubica od prošle godine, raznih mikroorganizama, gljivica i svega onoga što vam nikako nije potrebno u vazduhu. Dobra je vest da možemo da očistimo klimu sami, bez zvanja majstora za klima uređaje.
Tokom sunčanih dana, skoro je nemoguće ne uključiti klimu. Ona je pravo osveženje za tople dane! Takođe, klima uredjaji se koriste i za grejanje, pa je moguće da vaša klima radi i van letnje sezone. Kod mnogih je situacija identična, ali ono što možemo da zaključimo jeste da klima olakšava naš život, i služi nam za grejanje i hlađenje, tokom cele godine.
Osim standardnih klima uređaja, veoma su tražene i inverter klime, koje služe kao primarna grejna tela.
Bez obzira koju klimu vi imate u stanu ili kući, sigurni smo da znate da je njeno čišćenje obavezno.
Čišćenje klime se radi jednom godišnje i ono treba da bude temeljno.
Čišćenje klima-uređaja podrazumeva da se i spoljašnja i unutrašnja jedinica klime kompletno očiste i dezinfikuju, uz detaljno čišćenje filtera klima uređaja.
Zašto je neophodno očistiti klimu jednom godišnje?
Prašina i duvanski dim su dovoljni razlozi, ali ima ih još na koje treba obratiti pažnju. Mirisi koji se talože, a koji mogu nastati od kuvanja, renoviranja, farbanja i tome slično, mogu da se talože na filtere, a to će dovesti do neprijatnog mirisa kada uključite klimu. Niko ne želi da neprijatan miris cirkuliše u domu, zato je važno da prilikom čišćenja koristite sredstva koja će taj miris neutralisati.
Dezinfekcija jedinica klime je važna, zbog bakterija, gljivica i drugih nevidljivih mikroorganizama.
Koje god sredstvo za klimu da koristite, važno je da prvo pročitate uputstva i da po njima radite, najviše zbog efikasnosti.
Čime je najbolje čistiti klimu?
Iako možete da koristite bilo koje dezinfekciono ili univerzalno sredstvo za čišćenje, preporučuje se da koristite sredstva koja su namenjena klima uređajima. Zašto? Iz razloga što će ova sredstva delovati preventivno na razvoj plesni i bakterija i zaustaviće neprijatne mirise.
Kako se čisti unutrašnji deo klime?
Unutrašnji deo klime ima filtere koje treba promeniti ili očistiti - prvo pročitajte uputstvo kako biste znali kako da ih skinete i vratite. Spoljne i pristupačne unutrašnje plastične delove možete da operete mlakom vodom i univerzalnim sredstvom za čišćenje. Ako sami skidate filtere, budite obzirni jer plastične „žabice“ mogu lako da puknu.
Kako da sami očistite klimu?
Ono što je važno za početak jeste da isključite klimu iz struju. Čim skinete poklopac, videćete filtere. Na njima može da bude dosta prašine, ali lako će se odstraniti vodom. Ako se prašina puno skuplja na filterima, perite ih češće, na svaka tri meseca. Ovo posebno važi za klime koje se koriste u dužim intervalima.
Pre nego što vratite filtere i plastične spoljašnje delove, oni treba da se dobro osuše, najbolje na suncu. To takođe važi i za mrežicu. Ne vraćajte polu suve ili vlažne delove, jer ćete tako uticati na pojavu bakterija, odmah pri uključivanju klime.
Kada ste sve oprali i osušili, vratite delove i uključite klimu.
Proverite odvodno crevo
Odvodno crevo treba da ima slobodan pad, odnosno da bude protočno za curenje vode. Nekad se u njemu sakupe bube i druge štetočine, pa je potrebno da ga produvate (kompresorom ili usisivačem), da bi klima mogla nesmetano da funkcioniše.
Ako ste primetili da nešto ne funkcioniše ili klima gubi na snazi, možda je potrebno proveriti i nadopuniti freon. Za to je najbolje da pozovete profesionalce! Kada se klima redovno održava, ona može da traje godina, bez ikakvih problema.
NAJPOPULARNIJI Komentari