Kada je pandemija počela teško je bilo snaći se sa novim pravilima na poslu. Pogotovo kad je u pitanju održavanje posla i čuvanje zdravlja. Zato su mnoge firme prešle na online poslovanje, koje se sad, dve godine kasnije, pokazalo uspešnijim, toliko da neke firme i sada ostaju na tom režimu poslovanja. Kako se sve odrađivalo putem aplikacija i na internetu, tako su se i intervjui radili putem poznatih aplikacija koje omogućavaju video i audio prenos. Uslovi su drugačiji, radite razgovor za posao iz udobnosti svog doma, ali koliko je to olakšalo ili otežalo svima? Ukoliko ste baš vi, tradicionalan tip osobe, koja voli razgovore “oči u oči” nudimo vam nekoliko saveta koji će vam pomoći u virtuelnom razgovoru za posao.
Saveti slede u nastavku.
NE PROPUSTITE: DA LI AFIRMACIJE STVARNO DELUJU?
Pod terminom virtuelni intervju podrazumeva se metod digitalnog vođenja razgovora za posao putem aplikacija koje omogućavaju video i audio prenos. U većini slučajeva to su Skajp i Zum aplikacije. Obično ti razgovori podrazumevaju metodu jedan na jedan, gde se uključite u razgovor sa pretpostavljenim, vizuelno i auditivno vam je dostupna osoba sa kojom vršite razgovor.
Koja je razlika između virtualnog razgovora i tradicionalnog?
Ne postoje velike razlike između tradicionalnog intervjua za posao i video intervjua, naročito ne u kvalitetu. Ipak, postoje prednosti online intervju u osnosu na tradicionalni. To su, pre svega:
Bezbednost – intervju obavljate iz svoje sobe, nema kontakta sa drugim ljudima u gradskom prevozu i nema mogućnosti prenosa zaraze.
Ušteda vremena – kako nema odlaska na lokaciju poslodavca, kandidat štedi vreme.
Komfor – s obzirom da je dom mesto gde se pojedinac najbolje oseća, nema straha od nepoznatog prilikom poseta prostorija velikih kompanija.
Fleksibilnost – intervju se obavlja u terminu kada kandidatu najviše odgovara, oduzima veoma malo vremena (15-20 minuta) i može se pomereti za neki drugi termin usled nepredviđenih okolnosti sa kojima se pojedinac svakodnevno suočava.
9 zlatnih saveta za virtuelni intervju
Testirajte svoj uređaj - Odvojite nekoliko minuta da proverite da proverite imate li povoljne uslove za nesmetano odvijanje video poziva. Da li vam je baterija na računaru puna, da li je internet konekcija dobra, da li su zvuk i kamera u redu.
Budite na tihom mestu - Poželjno je da se tokom razgovora za posao osamite. Ukoliko to nije moguće, zamolite svoje ukućane da vas ne ometaju i budu izuzetno tihi posebno da biste se vi osećali bolje.
Budite spremni kao za razgovor licem u lice - Bitno je da soba u kojoj ste se odlučili da se priključite u razgovor bude dovoljno osvetljena kako bi osoba koja vodi razgovor sa vama mogla da vas što bolje vidi. Takođe sredite se kao da idete na tradicionalni intervju.
Pratite tempo razgovora - Spremite sva potanja koja imate na jedan papir. Grupišite ih po temama o kojoj govore. To će vam pomoći da pratite tempo razgovora i da se u okviru teme koju sagovornik pokrene domognete svih informacija koje su vam neophodne.
Inicirajte razgovor - Pauze u razgovoru nisu dobre, obično dovode do toga da se izgubi zanimanje u razgovor ili da se stvori neprijatna tišina. Zato je vrlo bitno da kada imate prazan prostor, popunite ga tako što ćete razgovarati o stvarima koje su vama bitne, a tiču se posla ili teme koju ste pokrenuli.
Budite samouvereni - Samouverenost se uči tokom života. U nekim momentima, poput ovih, kada se rade razgovori za posao preko vam je potrebna. Zato, nemojte razmišljati o mogućim negativnim ishodima razgovora jer bi to moglo uticati na vaše samopouzdanje.
Obucite se formalno - Odeća je deo vizuelne predstave vas kao osobe. Tako da obratite pažnju na to šta ćete obući. I te kako je bitno da ostavite jak prvi utisak, a posebno bitno da on bude pozitivan.
Istražite o kompaniji - Ukoliko ste već konkurisali za određeni posao, morate dobro istražiti o kompaniji u kojoj biste potencijalno radili. To će ostaviti dobar utisak tokom intervjua, pogotovo ako se otvori prilika da pokažete koliko toga zapravo znate.
Ostanite pozitivni - Nemojte unapred razmišljati o mogućim negativnim ishodima. To će veoma uticati na vaše raspoloženje i energiju celog razgovora. Ostanite pozitivni. Čak i ako ne bude išlo po planu.
Srećno!
NAJPOPULARNIJI Komentari