Kada je nega noktiju u pitanju, ukoliko uglavnom radije birate da je uzmete u svoje ruke, nego da idete na redovne manikir tretmane u salon, može se desiti da je vaša rutina u nekim delovima pogrešna, a da toga zapravo niste ni svesni. Naravno, to mogu biti bezazlene i sitne greške, ali isto tako i neke koje mogu uticati na vaš konačni izgled noktiju odnosno manikira. Na primer, mnogi su ubeđenja da nokte treba redovno odmarati od lakiranja i pustiti ih da dišu, kako bi bili čvršći i otporniji na lomljenje. Da li je to mit ili istina?
Odgovor na ovo pitanje, kao i druga koja se tiču pogrešnog ili pravilnog u nezi noktiju, čekaju vas u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: Top trikovi u lakiranju noktiju - za savršen manikir kod kuće
Bele tačke na noktima su znak deficita kalcijuma
Sigurno znate kako izgledaju, a možda ste imali i iskustva sa belim tačkama na noktima. Gotovo svi ovu pojavu povezuju za nedostatkom kalcijuma u organizmu, iako se uglavnom radi o sasvim drugoj pojavi, koja se zove leukonichia. U pitanju je posledica neadekvatne nege, a naročito kada gel ili akril dugo stoji na vašim noktima. Takođe ove bele tačkice mogu biti prouzrokovane i grubim turpijanjem noktiju.
Gel je bolji izbor nego akril
Foto: izvor
Često se postavlja pitanje šta je više odnosno manje štetno po nokte - gel ili akril? U principu, i jedno i drugo jedinjenje u sebi sadrže supstance poput formaldehyde, xylene toluene, što su sve vrste toksina, te ni jedna ni druga opcija nije sjajna. Dosta toga zavisi i od proizvođača, kao i od načina na koji uklanjate gel ili akril, što nikad ne bi trebalo da radite sami kod kuće, već uvek u profesionalnim beauty salonima.
Sečenje zanoktica doprinosi bržem rastu noktiju
Jedino što se može postići sečenjem zanoktica jeste to da noktna ploča vizuelno izgleda duže, a nikako ne i da će nokti brže rasti. Štaviše, sečenje zanoktica je jedno veliko ne, jer one služe kao barijera od bakterija, i sprečavaju nastanak infekcija. Tako da, ukoliko vam je to do sada bila praksa, preporuka je da odmah prestanete sa njom, i da kako biste se rešili grube kože oko noktiju dodatno povedete računa o nezi, i koristite adekvatne kreme, kao i prirodna ulja.
Što više turpijate nokte, biće čvršći
Turpijanje noktiju je sastavni deo nege, tj. njihovog oblikovanja, te se time više doprinosi estetskom efektu nego tome da li će nokti postati čvršći. Naprotiv, ako ih turpijate nepravilno u npr. oba smera, koristite grupe turpije, a ne one kristalne itd. samo ćete doprineti tome da vaši nokti budu slabi i da se listaju.
A više o pravilnom turpijanju noktiju pročitajte na OVOM linku.
Aceton produžava vek laka za nokte
Foto: izvor
Razblaživanjem laka za nokte koji je od stajanja postao previše gust, tako što ćete u njega dodati malo acetona ili nekog drugog skidača za nokte, zapravo se ništa ne postiže.
Umesto toga, ukoliko lak nije postao previše tvrd, pokušajte da ga ubacite u šolju sa toplom vodom, ostavite tako nekoliko minuta i sačekate da omekša i da se razredi.
Noktima je potrebno da "dišu"
Pomenuli smo u uvodnom delu da su mnogi stava da nokti ne treba stalno da budu nalakirani, već da ih treba pustiti i da malo "odmore" tj. "dišu", s tim da nokatnoj ploči, koja se sastoji od mrtvtih ćelija kiseonik kao takav nije potreban.
Ono što je važno jeste da ih pravilno negujete, u vodite računa o beauty proizvodima koje koristite.
NE PROPUSTITE: Aktuelni manikir trendovi na Instagramu - pronađite inspiraciju
Možete vi to same!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari