Svi mi volimo da imamo lepe i negovane nokte, ali se ne odlučujemo baš svaki put da se za to pobrinu u salonu lepote. I zaista ni nema ništa loše da stvari uzmemo u svoje ruke, s tim da treba da povedemo računa o nekoliko detalja kako bi smo bili zadovoljni finalnim estetskim efektom. U suprotnom, nokti će pucati, zasecati se sa strane, listati se, što može biti posledica neadekvatne nege, kada ne tretiramo svoje nokte kremama i kozmetičkim sredstvima koji su hranljivi za noktnu ploču, ne vodimo računa o zanokticama i sl, o čemu smo više puta pisali, ali isto tako problem može biti i u nepravilnom oblikovanju noktiju, što podrazumeva turpijanje noktiju, njihov oblik i dužinu.
A koje su to 4 najčešće greške kod oblikovanja noktiju, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Mismached nokti - novi manikir trend na Instagramu
Dugački nokti po svaku cenu
Dugački nokti izgledaju jako lepo ne ruci, kao prvo kada su lepo oblikovani i negovani, a kao drugo kada su zdravi. Zato treba dobro da procenite trenutno stanje svojih noktiju pre nego što se odlučite da pošto poto imate dugačke nokte. Ukoliko su oni slabi i skloni lomljenju i listanju, onda dugački nokti, bez obzira na oblik - da li su četvrtasti, bademasti, za vas nisu najbolji izbor.
Za njih je mnogo bolje da ih skratite, i da prvo radite na njihovom oporavku, pa tek onda kada budu čvrsti i jaki da ih puštate do željene dužine.
Suviše agresivna turpija za nokte
Naravno, oblikovanje noktiju je nemoguće bez turpije. Tačnije, savetuje sa da se pri njihovom oblikovanju i ne koriste makazice, već da se sve postigne turpijanjem. Naravno, ključan je adekvatan odabir ove alatke. Primetili ste da postoje različiti tipovi turpija, tj. različite teksture i tvrdoće, te dok su neke nežne druge su agresivnije. Takođe, postoje turpije koje su npr. samo za poliranje noktiju.
Ukoliko izaberete turpiju koja je suviše jaka i agresivna, desiće se da ćete prouzrokovati listanje nokta. Kako to da proverite? Kozmetičari savetuju da je najbolje da je isprobate na svojoj koži. Pređite preko dela koji vam nije osetljiv, naravno ne pritiskajte suviše kao što ni noktnu ploču ne treba da pritiskate prejako, i ukoliko vam je turpija agresivna za kožu, biće i za nokte.
Šta je još bitno? Ne preporučuju se metalne turpije, koje su danas sve ređe u upotrebi, već turpije koje se koriste za oblikovanje treba da budu nežne. One koje ostavljaju trag na noktnoj ploči nisu takve, i njih možete koristiti isključivo za skraćivanje.
Pogrešan smer turpijanja
Ovde je pravilo i više nego jasno: Nikako ne smete da turpijate nokat u oba smera, jer tako ćete sigurno prouzrokovati da se nokat lista. Nokat turpijate od spoljne ivice ka sredini, prvo sa jedne strane, pa sa druge, sve dok ne dobijete željeni oblik.
Često poliranje noktiju
Pomenuli smo da postoje specijalne turpije za poliranje. One nisu agresivne i gotovo da nemaju reljefnu strukturu kao ostale turpije.
Zašto se nokti poliraju? Tako njihova boja postaje ujednačena, skida se onaj žućkaski ton, i dodaje im je sjaj. Sa te strane,ono jeste poželjno, ali nikako ne sme da bude prečesto, jer se tako konstantnim skidanjem površinskog sloja nokat oštećuje, odnosno tanji mu se više nego što treba noktna ploča.
Koliko često treba polirati nokte? Jednom do dva puta nedeljno.
NE PROPUSTITE: Savršen manikir za jesenje venčanje - predlozi za mlade
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari