Foto: marieclaire.com
Nega kože koja podrazumeva zaštitu od sunca tj. od UV zračenja, naročito u mesecima visokih letnjih temperatura koji nam predstoje, definitivno je tema broj jedan svih dermatologa. Stalno se govori o štetnim posledicama UV zračenja i o tome koliko je važno da se zaštitimo prilikom izlaganja suncu. Međutim,poslednjih godina smo i svedoci sve većeg broja uznemirujućih vesti kako nas kreme namenjene zaštiti od sunca zapravo ne štite, već naprotiv potpomažu razvoj raka kože. Ako se pitate da li ima istine u ovim tvrdnjama, mi ćemo vam pomoći da to i saznate...
Otkrijte u nastavku koja su 4 najčešća mita o kremama za zaštitu od sunca.
NE PROPUSTITE: Zašto vam je neophodan baš medicinski pedikir pre leta
1. mit: Kreme hemijskog sastava za zaštitu od sunca su toksične za vašu kožu
Mnogi ljudi su počeli da veruju da je ovaj tip krema vrlo štetan po zdravlje. Čak su i sporadična istraživanja pokazala da postoje određene štetne supstance koje mogu dovesti do problema sa plodnošću , pa čak i do raka kože.
Istina je ipak sasvim drugačija. Bilo bi potrebno da koristite takvu kremu za zaštitu od sunca 250 godina zaredom, svaki dan, kako biste došli u mogućnost da obolite od raka. Tako da su sve te teorije, malo je reći preterane.
Foto: subtlegreen.com
2. mit: Kreme za zaštitu od sunca zapravo ne sprečavaju mogućnost pojave raka kože
Nekoliko godina unazad, počev od 2011. godine kruži ova teorija. Istina se nalazi na suprotnoj strani, i ona je potkrepljena istraživanjem Australijskog instituta za opšte zdravlje,e u kojoj se navodi da redovno nanošenje kreme za zaštitu od sunca, zapravo smanjuje šanse od melanoma za 50%.
3. mit: Biljni ekstrakti pružaju zaštitu od UV zračenja
Postoje teorije koje tvrde da sledeći biljni preparati pružaju zaštitu od UV zračenja: ulje od semena crvene maline - SPF 25, ulje od semena šargarepe- SPF 35, kao I kokosovo ulje SPF 4.
Iako je tačno da neke biljne vrste pružaju određenu pomoć kod upaljene kože i ublažavaju simptome UV zračenja, ipak nije dokazano da dugoročno mogu sprečiti pojavu raka kože. Ne postoji nijedan dokaz na osnovu kojeg biste korišćenjem određenih biljnih preparata zaštitili sebe i svoju kožu, podjednako adekvatno kao korišćenjem krema za zaštitu od sunca.
Foto: siasat.com
4. mit: Retinyl palmitate, kao jedan od glavnih sastojaka u kremama za zaštitu od sunca, je kancerogen
Ovaj mit se javio neposredno nakon što su ministarstva zdravlja pojedinih država 2012. godine poslale retinyl palmitate na toksikološke analize. Retinyl palmitate, ekstrakt vitamina A, se prirodno nalazi u ćelijama kože, a dermatolozi širom sveta prepisuju kompleks A vitamina u borbi protiv akni i mitisera. Dakle, ne postoji nijedan dokaz da je ovaj sastojak štetan po nas i našu kožu.
Sada kada smo utvrdili šta je mit, a šta istina, nabavite svoju kremu za zaštitu od UV zračenja i uživajte u predstojećim letnjim danima.
NAJPOPULARNIJI Komentari