Jeste li čuli za "medveđu uslugu"? Sigurni smo da jeste, a to znači da nekome činite uslugu koja ništa dobro ne donosi - naprotiv. Ovakve usluge roditelji često čine svojoj deci, misleći da tako rade najbolje za njih. Međutim, previše povlađivanja i poštede od obaveza u ranom detinjstvu, ukorenjuje obrasce ponašanja i shvatanja stvarnosti za ceo život. Tako se deca koja su u detinjstvu imala preveliku zaštitu roditelja često kasnije ne snađu u životnim okolnostima koje podrazumevaju njihovo lično angažovanje i odgovornost - već, naučeni da neko drugi obavlja sve umesto njih, smatraju i misle da će tako biti doveka, i jednostavno nisu spremni da samostalno funkcionišu.
U nastavku teksta saznajte zašto je dobro da decu naučite da budu odgovorna za sebe i svoje obaveze.
NE PROPUSTITE: Zašto su zajednički porodični obroci toliko važni
Čuvena rečenica: "Neka ih, još su mali, neka uživaju - naradiće se u životu" - zapravo uopšte nije bezazlena po psihu deteta, posebno kada se pretvori u pravilo a ne izuzetak.
Roditelji se svakako trude da urade sve najbolje što umeju za svoju decu, ali problem je u tome što nemaju dovoljno znanja i zdravog autoriteta, pa deci povlađuju preko svake granice.
Dragi roditelji, važno je da shvatite da se niko nije naučen rodio, kako vaše dete tako i vi. Ako pravite greške u vaspitanju dece - nije strašno, i sasvim je normalno, sve dok ste kadri da uvidite da stvari mogu da budu bolje i trudite se da ispravite eventualne greške koje pravite. Dakle važno je da se edukujete, slušate savete pedagoga i ispravljate eventualne greške koje pravite. Pre nego što saznamo šta treba, važno je da znamo i šta ne treba.
Pravila moraju da postoje i da se poštuju.
Postoje univerzalna pravila koja važe za sve, i koja su baza za sve drugo, evo šta deci nikako ne biste trebali da dopustite:
- da sve uvek bude kako oni žele
- da dobiju sve sto zatraže
- da uporno odbijaju sve obaveze.
Ukoliko mališani steknu utisak od ranog detinjstva da će uvek biti baš onako kako oni žele, i da će dobiti apsolutno sve što zatraže (bilo da se radi o materijalnim stvarima ili o aktivnostima) - pomisliće da je to sasvim normalno i neće naučiti da se trude kako bi došli do željenog cilja, već će sve shvatati "zdravo za gotovo". Zato je važno da odredite pravila šta se sme a šta ne, da im objasnite da ništa ne pada sa neba i da moraju da nauče da se trude i budu vredni. Baš zato je dobro da od najranijeg detinjstva imaju obaveze i zaduženja, kako bi kasnije u životu znali kako stvari funkcinišu.
Pravila su jedno a preterana strogoća drugo, te se trudite da što više razgovarate sa decom i objasnite im zašto nešto treba da rade (odnosno ne treba). Preterana, vojnička disciplina, takođe ostavlja negativne posledice.
Ukoliko, još u ranom periodu, dete naučite da bude odgovorno i uključite ga u aktivnosti koje su samo njegovo zaduženje izbeći ćete sve moguće probleme kasnije kada nastupe obaveze većih razmera.
Kako da uvedete novo zaduženje za svog mališana?
Važno je da im se nova aktivnost predstavi kao deo igre i da se trudite na početku da to bude zajednički rad, a postepeno svoj udeo smanjujte i pustite dete da bude što samostalnije.
Kuvanje ili sređivanje kuće je odlična aktivnost za sam početak. Dete će se osećati važno ako vam "pomaže. Briga o svojim stvarima treba da bude obavezna, tako ih naučite da srede i spakuju igračke nakon igranja, kao i da vode računa gde odlažu stvari. Briga o kućnim ljubimcima je idealno angažovanje, em će steći nove radne navike, em druženje sa životinjama ima mnoge druge prednosti kada je odrastanje dece u pitanju. Učite ih da budu što samostalniji u spremanju za vrtić ili školu, neka pakuju knjige sami, a psiholozi tvrde da bi svako dete trebalo samo da radi domaće zadatke. Možete, i treba da im pomognete kada nešto ne znaju, ali da na kraju ipak domaći zadatak ne uradite vi, već ih pustite da sami dovrše šta je neophodno.
Nema ništa loše u tome da im dozvolite da prave greške, naprotiv. Jako je bitno da razviju odnos prema greškama i kako da se bore i dnose prema njima. Ovo ne znači da treba da ih nagradite kada pogreše kako bi im ublažili osećaj krivice, već da se trudite da ne pravite dramu ako je dete prilikom aktivnosti u kuhinji ili dvorištu nespretno napravilo veći nered nego pre određene aktivnosti. Ovakve situacije iskoristite da im ukažete na to da nije strašno pogrešiti, ali da je važno štetu nadoknaditi i pobrinuti se da se situacija sanira i urade potrebni koraci da se greška ispavi i u budućnost se ređe događa.
NE PROPUSTITE: Kako da razvijete finu motoriku kod najmlađih
Važno je da detetu dajete zaduženja i obaveze, ali je još važnije da im budete primer kako bi mogli da se ugledaju na vas. Neka svaka nova aktivnost na početku bude zabava, ali kasnije neka se pretvori u odgovorno ponašanje. Ove metode su jako važne za kasnije funkcionisanje u životu, a vi svako svom detetu želite sve najbolje, pa imajte na umu da radite pravu stvar za njih.
NAJPOPULARNIJI Komentari