Još jedna u nizu esencijalnih tema za sve nas koje se šminkamo jeste upravo kako da održavamo alat - četkice, sunđere, aplikatore - kako da šminku učinimo trajnijom, i kako da znamo kada je vreme da odstranimo staru šminku.
Bobbi Brown bi rekla da je šminka dobra onoliko koliko je alat dobar, u prevodu, alat mora biti uvek u najboljem stanju pre nego što se bacimo na rad. To podrazumeva da mora biti održavan na pravi način - kako čišćen tako i skladišten.
Naša saradnica Marina sa bloga Even Flow Makeup vam otkriva SVE potrebne savete kada je u pitanju održavanje, ćišćenje i skladištenje šminke.
Održavanje četkica
1. Čišćenje - četkice treba da čistite mlakom vodom i blagim šamponom ili kupkom, tako što pomenuto sredstvo za čišćenje stavite u šaku, četkica nakvasite pod mlazom vode, a zatim utrljavate kružnim pokretima u šaku. Zatim, isperite četkicu, pritisnite je peškirom, oblikujte i ostavite da se suši tako što će da visi u neseseru, ili vrh da visi sa stola. Ne preporučuje se pranje četkice umakanjem u posudu sa vodom i sredstvom za pranje, jer može da se desi da se odlepe dlake. Takođe se ne preporučuje da se četkica ostavi na peškiru jer se teže suši. Temeljno čišćenje se preporučuje jednom mesečno. Za brzinsko čišćenje, preporučuje se čistač u spreju (meni vlažna maramica takođe radi posao);
2. Skladištenje - četkice treba čuvati u neseseru za četkice sa odvojenim mestom za svaku četkicu, ili u držaču za olovke, tako da vrh četkice bude na gore. (Dodajem na to kutijicu od štapića za uši, čaše, bilo šta u šta može da stane četkica)
Održavanje sunđera
Sunđeri boljeg kvaliteta mogu da se peru u posudi sa sredstvom za čišćenje (šampon ili tečni sapun), a zatim da se isperu i osuše na peškiru. Kvalitetniji sunđeri su kompaktniji, i ne drobe se kada se povlače po licu. Oni se mogu koristiti dok god ne poprime osobine navedenog. Sunđere slabijeg kvaliteta treba baciti posle prve upotrebe, jer će se sasvim sigurno raspasti tokom pranja.
Održavanje šminke
Ovo je možda i najbitnija sekcija jer treba uzeti u obzir više faktora. Cilj nam je uvek da što više koristimo omiljenu šminku, stoga treba imati u vidu da kada dođemo do kraja karmina ili nam se slučajno izmrvi senka, ne treba odmah da ih odstranjujemo. Neki od saveta jesu da uzmemo ostatke i izvesnim metodama ih pretočimo u dizajniranu paletu - putem mešanja sa alkoholom, odnosno topljenja.
Ako se desi da krejonima nedostaje kapica, stavite plastičnu foliju umesto nje. Ako se slomi bočica tečnog pudera, prespite ga u neku drugu.
Mnogi od nas bi odstranili šminku tek kada osete čudan miris ili uvide da se pojavila neobična tečnost na površini. No, make up stručnjaci su tokom njihovog iskustva došli do izvesnih rokova čuvanja kojih se treba pridržavati ako ne želimo da činimo loše našoj koži.
Rokovi su sledeći: Tečni, kremasti i kompaktni puderi, korektori, tečna i kompaktna rumenila, sredstva za vlaženje kože - 2 godine, karmini i olovke za oči i usta 1 do 1.5 godine, a maskara 6 meseci.
Nakon što otvorimo šminku i krenemo da je koristimo, izlažemo je mnoštvu razarajućih faktora - oksidaciji, degradaciji, i bakterijama koje dolaze usled vazduha, zatim potencijalnoj buđi i klijanju usled toplote i vlažnosti, i bacilima koje im prenosimo pipanjem. Stoga, veoma je bitno pridžavati se navedenih saveta, i pored toga, naći mesto u kući koje je hladno i mračno na koje ćete prebaciti svu šminku koji verovatno držite u kupatilu.
Možete vi to same!
"Nagrađivani šminker sa dobrim iskustvom u korektivnoj, dekorativnoj i scenskoj šminci, i strašću prema umetničkoj fotografiji"
Posetite Marinin blog i pogledajte radove na njenom sajtu Even Flow Makeup:
NAJPOPULARNIJI Komentari