Uskrs je jedan od najvećih hrišćanskih praznika, a za mnoge važi i kao najradosniji. Nedelju dana je između katoličkog i pravoslavnog Uskrsa, a i jedni i drugi, ovaj veliki praznik dočekuju u krugu porodice. Praznik sa sobom nosi mnoštvo običaja. Farbanje jaja je svuda obaevzno, a u njemu uživaju i odrasli i deca. Kako se budi proleće, ono sa sobom donosi mnogo kreativnosti i uživanja, a ovaj praznik nas samo podseća da treba da verujemo, da se nadamo čudima i da težimo miru.
Saznajte detalje u nastavku.
NE PROPUSTITE: INSPIRATIVNI NAČINI ZA DEKORACIJU ZIDOVA U KUĆI
U čast Hristovog vaskrsnuća, proslavljamo Uskrs, a smatra se i da je tada Isus pobedio smrt, a mi i danas slavimo njegovo postojanje i njegov život. Uskrs se ne događa svake godine u isto vreme, odnosno istog datuma, ali uvek se proslavlja nedeljnom, nakon punog meseca.
Pre samog Uskrsa, odvija se uskršnji post, koji traje sedam nedelja, oko 40 dana.
Ono na šta nas Uskrs uvek asocira jeste porodicčni ručak i farbanje jaja. Cvetna dekoracija, prolećne boje i šarena jaja raduju vernike i podsećaju ih je da je porodica na prvom mestu. Tog dana svi sedamo za sto, sa osmehom na licu i zaboravljamo ono loše. Praštanje se podstiče tokom svakog velikog praznika.
Još od 2. veka, Uskrs se slavi, i dan se započinje uvek istim rečima: "Hristos vaskrse", a odgovara se sa "Vaistinu vaskrse".
Uskrs važi i za jedan od omiljenih dečijih praznika, kako zbog šarenih jaja, tako i zbog poklona i uskršnjih slatkiša u obliku zečeva.
Tradicija je da se na Uskrs odlazi u crkvu pre ručka i veruje se da treba otići u novom odelu. Trpeza je uvek bogata, ukrašena i na njoj ima svega, od predjela, do kolača. Jedu se jaja koja su se farbala na Veliki petak, ali pored njih, serviraju se specijaliteti od mesa, pite, kolači, ali i torte.
Kada je reč o običajima, ne smemo zaboraviti da se jedno crveno jaje ostavlja da čuva kuću. Veruje se da čuvarkuća čuva ukućane od svega što je zlo i tera zle sile i demone. Nekada se ovo jaje ostavljalo da prenoći u vodi sa bosiljkom, drenom i biljkom zdravac, a cela porodica se uutru umivala tom vodom, da bi bili zdravi tokom cele godine.
Važi i pravilo da jaje od prošle godine treba baciti u reku, kako bi voda odnela sve loše događaje. Postoji i običaj da se jaja zakopavaju, kako bi zemlja bila rodna i plodna, i kako bi se kuća zaštitila od vremenskih nepogodama.
Tokom Uskrsa, kuća mora da bude čista, izvetrena i sređena. U njoj treba biti svega, i hrane i pića. Pošto je crveno slovo, ne treba da se rade fizički poslovi.
Ono što je najlepše i što mnogi poštuju je to da tokom ovog dana nema galame, svađe niti ružnih reči. Cilj je da se svi smejemo, radujemo i pronađemo mir.
Uživajte u praznicima!
NAJPOPULARNIJI Komentari