Koliko smo ispunjeni na dnevnom nivou bitno utiče i na ukupan zbir toga koliko smo zaista srećni u životu. Naime, iako u načelu važi da je pojam sreće za svakog relativan i drugačiji, psiholozi se zapravo ne bi složili sa ovom tvrdnjom. Oni sasvim jasno ističu šta je je to što nas upravo svakog dana i čini srećnima, a ne zaboravimo ni da je sreća u malim stvarima, ali isto tako ističu i da je moderan način života zapravo neprijatelj tom osećaju zadovoljstva.
Stoga saznajte u nastavku teksta koje su to svakodnevne navike iz njihovog ugla koje loša utiču na naš život, a da toga nismo ni svesni.
NE PROPUSTITE: Znaci koji odaju da se iza lažnog osmeha krije nesrećna osoba
Previše sedimo
Ovde se više ne radi samo o tome da ukoliko nismo fizički aktivni rizikujemo višak kilograma. Slika je znatno šira. Takođe, današnja rutina gotovo svih je takva da minimalno vremena provodimo u pokretu, uzimajući u obzir kancelarijski posao, rad ispred računara, provođenje večeri ispred kauča i sl. Samim tim, to nije prirodno stanje, jer je čovek "programiran" da bude u pokretu. Takođe, na ovaj način se ne luči dovoljno endorfina, koji je hormon sreće, i samo pola sata šetnje dnevno ili 2 puta nedeljno po sat vremena fizičke aktivnosti bitno menja stvari.
Previše vremena provodimo u zatvorenom
Foto: izvor
Slično prethodnom, moderan život se u dobroj meri sveo na boravak u zatvorenim prostorijama - kancelariji, kod kuće, a sve više aktivnosti koje podrazumevaju izlazak znači odlazak u bioskop, tržni centar i slično. Sa druge strane, dokazano je da boravak napolju na otvorenom bitno doprinosi osećaju sreće i zadovoljstva, pa je to još jedna navika na kojoj bi trebalo da poradite, ukoliko već niste.
Postali smo samo konzumenti i gubimo na kreativnosti
I ovde treba da posmatramo širu sliku. Prvo, kada kažemo da smo postali samo konzumenti, psiholozi to navode u smislu da je današnja priroda čoveka takva da sve više zahteva, a sve manje daje, a da je sreća bitnim delom upravo i u davanju, i da je tek tad osećaj zadovoljstva kompletan.
Osim toga, mi živimo u kozumentskom društvu kada nam je sve dostupno na jedan klik, i pripadamo toj potrošačkoj kulturi koja nas je ujedno i razmazila. Sve manje se oslanjamo na sebe, svoju sposobnost, inovativnost, kreativnost, i sve rešavamo jednostavnom konstatacijom da se danas sve može kupiti i da ne treba gubiti vreme.
Ipak, upravo iz procesa stvaranja i kreativnosti proističe osećaj sreće koji nam je neophodan kako bismo bili zadovoljni svojim životom.
Ne družimo se dovoljno
Foto: izvor
Psiholozi tvrde, i to sa razlogom, da je čovek današnjice postao bitno manje društven u odnosu na pre samo, recimo, 20 godina, što je relativno skor vremenski period. Ono što j sigurno jeste to da su tehnološki razvoj odnosno virtuelni svet interneta i društvenih mreže kom svi pripadamo uticali da svako od nas vremenom sve više bude u granicama tog virtuelnog, a manje u granicama onog stvarnog koje podrazumeva živu komunikaciju i svakodnevni kontakt sa ljudima. Jer internet nam je omogućio baš to - da ne moramo danima da izađemo iz svoje sobe, a da imamo prozor u svet. Ipak, kako psiholozi tvrde, to nikad ne moe zameniti druženje sa drugima, koje je samom čoveku po njegovoj suštini svojstveno, i čini ga srećnog.
NE PROPUSTITE: Pouzdani znaci da ste anksiozni, a da toga niste ni svesni
Šta vi imate da kažete na ovu temu? Koliko se prepoznajete u ovim opisima?
NAJPOPULARNIJI Komentari