Polazak u školu, bilo da dete kreće u prvi ili peti razred uvek sa sobom nosi određenu dozu stresa. Kod neke dece više, ko neke manje, ali u svakom slučaju retko koji mališan će biti relaksiran i potpuno opušten u prvim nedeljama školske godine. Da li je to strah od novog i izlazak iz komfor zone kod đaka prvaka ili su teškoće izazvane povratkom u radnu rutinu i rano ustajanje rezultat je isti - dete je neraspoloženo, nervozno i na ovaj ili onaj način negoduje zbog odlazaka u školu. Kao roditelj se sigurno brinete za svoje dete i to kako se ono oseća, pa ćete se potruditi i da mu ovaj period tranzicije nekako olakšate.
Mi vam u današnjem tekstu donosimo nekoliko saveta da ceo proces polaska/povratka u školu prođe što ,,bezbolnije'', opuštenije i bez stresa!
Pogledajte i: POVRATAK U ŠKOLU - 3 INSPIRATIVNA URADI SAMA PROJEKTA
Uradi sama projekti
Svako dete je kreativac na svoj način i sigurni smo da ste u svom već prepoznali ljubav ka određenim stvarima bilo da su to neki crtani junaci, neke životinje ili neka treća tematika. Predlažemo vam da u danima pre 1. septembra sa svojim mališanom organizujete neke uradi sama projekte koji će povratak u školske klupe učiniti uzbudljivim i zanimljivim.
Recimo nakon što ste kupili sveske, možete ih ukrasiti i obložiti likovima iz njegovog omiljenog crtanog filma. Ili ćete osvežiti nejgov ranac nekim ličnim i unikatnim detaljom. Osluškujte svoje dete i procenite šta će u njemu probuditi osećaj sreće i zadovoljstva i uključite ga maksimalno u ovaj projekat i ne krijte ni svoje uzbuđenje, jer deca su mali sunđero - upijaju našu emociju i energiju više nego što možemo da zamislimo.
Organizujte sobu u duhu povratka u školu
S obzirom da će dete deo svog vremena provsti učeći i radeći domaće zadatke, potrudite se da njegovo radno okruženje bude inspirativno i da budi produktivnost i motiviše. Ipak, nemojte preterivati, jer detalji oko radnog stola ne smeju da mu odvlače pažnju od onoga što je bitno, a to je koncentracija na učenje.
Uredite prostor u dogovoru sa detetom. Zajedno izaberite detalje, boje...
Pogledajte: SAZNAJTE KAKO VAM ČITANJE KNJIGA MOŽE PRODUŽITI ŽIVOT
Uđite u rutinu ranije
Nemojte čekati 1. septembar, počnite sa rutinom ranije. Za dečju psihu će biti i više nego značajno ako recimo već krajem avgusta uvedete ranije ustajanje u vašu svakodnevicu. Ne morate ga odmah šokirati ustajanjem u cik zore, ali postepeno pomerajte alarm. Ujutru se provozajte ili prošetajte do škole, popričajte o prošlogodišnjim lepim dešavanjima ili se prisetite uspeha koje je dete imalo. Ako je đak prvak pričajte mu o lepim stvarima koje ga čekaju u školi.
Nije loša ideja ni da odete na neki raniji razgovor i upoznavanje sa učiteljicom kako bi dete imalo neko poznato lice kada prvi dan sedne u klupu. Obiđite zajedno učionicu ukoliko je to moguće. Strah od npoznatog je ono što najviše stvara anksioznost.
Dogovorite druženje/upoznavanje sa drugarima
Ako je dete već išlo u školu tj. nije đak prvak, ali nije baš ni u kontaktu sa drugarima ne bi bilo loše da ga motivišete da se sa njima nađe. Ukoliko poznajete roditelje, ovo će vam biti znatno lakše.
Ako se radi o đaku prvaku, a takođ poznajete roditelje nekog od dece koje će se naći u istoj učionici sa vašim detetom, obavezno organizujte upoznavanje i druženje. Pričajte sa njima o stvarima koje ih čekaju u školu, a možete organizovati i školu u igri. Pustite ih da sami izaberu ulogu.
Budite tu za njih
Potrudite se bar u prvim nedeljama budete sa detom nakon škole. Pričajte o dešavanjima od tog dana, provedite kvalitetno zajedničko vreme, ali ne učeći i radeći domaći zadatak. Biće vremena i za to.
Omogućite im dovoljno sna
Deci je san NEOPHODAN za dobru koncentraciju i dobro raspoloženje. Zarapvo, neophodan je svakome, ali deci pogotovo. Možda ste se preko leta pustiti i pustili dete da ide kasnije u krevet i spava duže, ali dve nedelje pre polaska u školu počnite da se vraćate u staru rutinu odlaska u krevet u preporučeno vreme. Deci je potrebno minimum 9 sati kvalitetnog sna.
Ako ste u dečju sobu ubacili televizor, izbacite ga. I generalno, oslobodite prostor za spavanje od previše tehničkih aparata. Ukoliko dete ima mobilni telefon, punjač neka stoji dalje od kreveta. Računari i lap topovi se obavezno u potpunosti gase tokom noći.
Osluškuje svoje dete
Pod ovim ne mislimo samo na ono što vam priča, već i na ono što vam ne govori. Usled mnogobrojnih obaveza nekada i pored sve dobre volje i namera da budemo dobar roditelj možemo da negde zanemarimo svoje dete i ne primetimo da ima problem. Vršnjaćko nasilje sve češća pojava i u našim školama, zato odvojite SVAKI DAN vreme za razgovor sa detetom, čitajte između redova ako primetite da vam nešto ne govori otvoreno, pratite njegovo ponašanje i raspoloženje.
Ako posumnjate na teže oblike anksioznosti, popričajte sa učiteljom ili razrednim starešinom, kao i sa dečjim psihologom. Probajte da saznate da li vaše dete ima problem sa nekim drugim detetom ili nekim predmetom i pokušajte da mu kroz razgovor pomognete.
Podelite ovaj blog sa prijateljima!
NAJPOPULARNIJI Komentari