E-cigarete ili popularno vejp su uređaji koji greju tečnost koja potom isparava praveći aerosol. Taj aerosol je ono što korisnik vejpa udiše, a sadrži nikotin (čak i kada piše da ga nema!), preko 30 hemijskih supstanci i razne arome, neki i marihuanu.
Uređaji su različitog izgleda, neki izgledaju kao cigarete ili penkalo, a kod mladih su najpopularniji oni koji izgledaju kao USB – „džuls“. Neke od e-cigareta su za jednokratnu upotrebu, mada količina nikotina koji sadrži može odgovarati količini od 20 cigareta, dok druge mogu da se dopunjavaju tečnošću.
Najčešći razlozi zbog kojih tinejdžeri probaju vejp su radoznalost, to što su videli od drugara ili člana porodice, a neke privlače arome nane, bombona, voća ili čokolade. Vejp je dizajniran tako da omogućava brzi prodor nikotina u organe za disanje i krv, pa izaziva brzu zavisnost i može da utiče na razvoj mozga kod tinejdžera jer je poznato da se prednji režanj mozga intenzivno razvija u tom periodu, navodi pedijatar dr Tatjana Milošević za Zelenu učionicu.
Čitajte više na: Najbolja mama na svetu
Šta sadrži vejp?
Tečnost koja se nalazi u vejpu nije bezazlena!
U njoj se, pored nikotina, nalaze i:
– diacetil, hemikalija koja oštećuje pluća;
– benzen koji se nalazi i u izduvnim gasovima automobila,
– teški metali;
– formaldehid
– akrolein.
Vejping, pored nikotinske zavisnosti, može pogoršati anksioznost i depresiju, a kod tinejdžera negativno utiče na memoriju, koncentraciju, samokontrolu i pažnju, a može dovesti i do problema sa spavanjem.
Postoje dokazi da može izazvati i seksualnu disfunkciju kod muškaraca. Ostale rizike po zdravlje ćemo tek prepoznavati u budućnosti.
Kad možete posumnjati da vaše dete „vejpuje“
Roditelji treba da obrate pažnju na neobične sitne predmete koje dete uvek nosi sa sobom ili ako u dečjoj sobi osete voćne ili slatkaste mirise. Vrlo često, roditelji i ne prepoznaju uređaj za vejp čija moderna verzija izgleda kao šareni usb uređaj.
Ukoliko pomislite da vaš tinejdžer koristi vejp, porazgovarajte otvoreno o rizicima po zdravlje, obratite pažnju ako počne češće da kašlje ili da mu zviždi u grudima.
Ako utvrdite da vaš tinejdžer koristi vejp, pomozite mu i motivišite ga da prestane. Možda biste mogli da porazgovarate o njegovoj želji da bude najbolja verzija sebe, što podrazumeva i dobro zdravlje, o tome da li želi da bude nikotinski zavisnik, šta misli o tome što nikotin utiče na smanjenje potencije kod muškaraca i slabije sportske performanse. Nije bez značaja i ušteda novca, a treba razgovarati i o tome na koji način proizvođači e-cigareta svojim reklamama utiču na mlade.
Ono što uvek treba imati na umu je da roditelji i svojim stilom života pokazuju deci kako treba da se ponašaju, pa su zapravo oni ti koji prvi treba da prekinu sa pušenjem cigareta i vejpingom.
Ako se nađete u sličnoj situaciji i ne vidite rešenje, ne oklevajte da potražite stručnu pomoć.
Naučimo zajedno kako da zaštitimo našu decu!
Učestvujte na besplatnom webinaru - Zaštitimo našu decu od zavisnosti (kocka, vejping, digitalni svet): Kako prepoznati opasnosti i intervenisati
Nakon ovog vebinara ćete znati:
Kako da negujete otvorenu komunikaciju sa svojom decom, stvarajući sigurno okruženje za razmenu misli, briga i iskustava bez straha od osude.
Važnost edukacije o rizicima upotrebe droge i kako prilagoditi razgovor uzrastu deteta, koristeći konkretne primere iz svakodnevnog života.
Tehnike za podsticanje izgradnje zdravih odnosa među adolescentima, čime se smanjuje verovatnoća eksperimentisanja sa supstancama.
Efikasne mehanizme odbrane od stresa i anksioznosti, uključujući hobije, fizičku aktivnost i mindfulness tehnike.
Važnost uspostavljanja jasnih granica i očekivanja kako bi se adolescentima pružila struktura i podrška za odgovorno ponašanje.
Strategije za upravljanje online privatnošću i sigurnosti, uključujući praćenje aktivnosti na društvenim mrežama i razgovor o odgovornom online ponašanju.
Da razumete važnost mentalnog zdravlja i kako da podstaknete vaše dete da traži pomoć i podršku kada je to potrebno.
Zašto treba da radite na pojačanju detetovog samopouzdanja i emocionalnog razvoja.
Dobiti praktične savete za prevenciju zavisnosti, prilagođene specifičnim izazovima današnjeg digitalnog sveta, kao što su kockanje, vejpovanje i intenzivna upotreba digitalnih medija.
O organizaciji „Justice Initiative“
Justice Initiative je aktivna u desetak evropskih zemalja: sprovodi nacionalne političke kampanje zasnovane na četiri centralna stuba – istina, priznanje, odšteta, prevencija. Vrhunac u prošlogodišnjem radu Justice Initiative je dostavljanje preko pola miliona potpisa u Briselu u znak podrške novom evropskom zakonu koji poziva na veću zaštitu od seksualnog zlostavljanja na internetu.
Zapratite Justice Initiative na Instagramu (LINK).
Na webinar se možete prijaviti klikom OVDE.
NAJPOPULARNIJI Komentari