Ljudi imaju različite ideje o tome šta zapravo znači finansijska sloboda. Da li to znači da možete sebi priuštiti sve što poželite s vremena na vreme ili to znači da više nikada nećete morati da brinete o novcu? Jednostavno rečeno, postoje različiti nivoi finansijske slobode. No, evidentno je da, na određeni način, svi težimo finansijskoj slobodi. Pitanje koje se neprestano proteže je to kako je ostvariti i odakle početi?
U današnjem blogu, govorimo o finansijskoj slobodi i o tome kako doći do nje.
NE PROPUSTITE: INSPIRATIVNI CITATI KOJI ĆE VAM IZMAMITI OSMEH NA LICE PONEDELJKOM
Da bismo razumeli šta je finansijska sloboda, važno je prvo definisati pojam „finansijska ograničenja“. Smatra se da je osoba sa velikim dugom ili visokim mesečnim troškovima pod ograničenjem svojih finansija ako nije u stanju da izmiruje te obaveze u kontinuitetu.
Na primer, ako imate 10.000 eura duga po kreditu sa 8% kamate i 300-500 eura mesečnih plaćanja, onda ste manje slobodni od nekoga ko nema dugova jer će vaš prihod ići na otplatu ovih računa, a ne na štednju za penziju ili kupovinu.
Drugi način da razmislite o ovome je pristup zasnovan na izboru: ako biste imali dovoljno novca da platite sve bez brige o tome koliko vam je ostalo na bankovnom računu nakon svake kupovine onda biste po definiciji dostigli finansijsku slobodu!
Kako do finansijske slobode?
Prvo, hajde da sklonimo neke od najčešćih zabluda.
Finansijska sloboda nije isto što i bogatstvo. Postoji razlika između biti bogat i imati dovoljno novca da živite udobno bez brige o računima, dugovima i drugim finansijskim stresovima. Ovo poslednje je ono čemu ovde težimo: ne samo da zaradite dovoljno novca da pokrijete svoje troškove, već imate toliko dodatnog novca koji možete da uštedite za svoju budućnost (i potrošite na stvari poput odmora).
Finansijska sloboda takođe nije odlazak u penziju ili oslobađanje od dugova (iako su to velike prekretnice u njenom postizanju). Finansijska sloboda znači da se oslobodite finansijskih obaveza koje vam trenutno koče život - da li to znači otplatu kredita ili stvaranje penzijske ušteđevine, nije važno, sve dok imate više nego dovoljno gotovine svakog meseca nakon ispunjenja tih obaveza.
Povećanje prihoda + smanjenje troškova = finansijska sloboda
Formula je jasna. Da biste dostigli finansijsku slobodu, potrebno je da povećate prihode i smanjite troškove. Ako uradite i jedno i drugo, na pravom ste dobitku, ali čak i ako uradite jedno, biće dovoljno da vidite razliku i da stvorite drugačiji način života.
To možete da uradite tako što ćete pronaći novi posao ili tražiti povišicu na postojećem poslu. Možete i da započnete dodatni biznis sa strane, nekad i sa 0 dinara kapitala. Možete da unovčite svoje znanje, svoj hobi ili da prodate ono št vam nije potrebno. Samo, nemojte u startu reći da ne možete.
Ako želite da postignete finansijsku slobodu, najvažnije je da počnete od maih koraka. Bez obzira koliko novca imate ili nemate, proces dostizanja finansijske slobode počinje bebećim koracima, a ne ogromnim skokovima. Druga najvažnija stvar je da se ne plašite da tražite pomoć. Ako ste novi u finansijskom planiranju i uštedi novca, postoji mnogo dostupnih resursa koji vam mogu pomoći - posebno ako je vaš cilj izgradnja fonda za budućnost.
Ako ovo sada zvuči kao težak zadatak, u redu je! Prvi korak ka postizanju svih ciljeva je samo njihovo postavljanje i početak njihovog ostvarivanja. Čak i ako vam u početku izgleda teško, nastavite dok se sve ne spoji u nešto neverovatno!
Planiranjem budžeta do manjih troškova
Budžet je plan kako trošite svoj novac. Pomaže vam da pratite šta dolazi, šta izlazi i da li štedite dovoljno ili ne, da biste postigli svoje ciljeve.
1. Odredite koliko novca stiže svakog meseca. Ovo uključuje plate, državne beneficije i sve druge izvore prihoda (prihod od zakupnine imovine ili neki drugi priliv sa strane). Ako je potrebno, saberite sve ove kategorije da biste dobili jednu ukupnu cifru za ovaj korak.
2. Navedite sve mesečne račune koji dospevaju (hipoteka/kirija, komunalije kao što su struja, pristup internetu i telefonske usluge) zajedno sa svim troškovima koji se plaćaju na godišnjem nivou (premije osiguranja, registracija automobila, porezi).
3. Izračunajte koliko novca ostane kada sve platite . Ovo vam daje predstavu o tome koliko novca imate za trošenje. Nakon toga sledi zadatak da taj novac rasporedite na pravilan način.
Umesto za crne dane, štedite za lepšu budućnost
Kada je reč o novcu, prilično smo negativni. Štednja za crne dane podrazumeva da ćete novac dati na nešto što se pokvari ili što ne štima, ni ne razmišljajući da to može da bude novac za vaše penzionisanje, za pokretanje biznisa u budućim godinama ili za putovanje na svim onim destinacijama o kojima ste maštali.
Kada je reč o penziji, ako od firme dobijate uplatu za osnovne doprinose, definitivno treba da razmislite o dodatnim investicijama, privatnim penzionim fondovima ili osiguranju. To će vam omogućiti da imate veću penziju kada za to dođe vreme.
Smanjite svoj dug što je brže moguće
Postoji nekoliko različitih načina da se rešite svog duga. Prva stvar je razumeti razliku između dobrog i lošeg duga. Dobar dug je investicija koja će na kraju dodati vrednost vašem životu, kao što su krediti za fakultet ili kupovina kuće u dobrom kraju. Loš dug je bilo koja druga vrsta zajma koji ne povećava vašu neto vrednost ne proizvodi bilo kakvu dugoročnu vrednost za vas, kao što je dug na kreditnoj kartii ili plaćanje automobila.
Sada kada znate koje su vrste kredita dobre, a koje loše, kako da ih otplatimo? Najlakši način je putem automatskog plaćanja sa tekućih računa. Po pravilu, 10% vaše plate, treba da bude za dugove. Moraćete da se na nako vreme odreknete tih 10%, ali ćete uspeti da brže otplatite dug, pa ćete kasnije moći da trošite ili da štedite.
Držite svoju listu ciljeva pri ruci
Imati listu ciljeva je suštinski deo postizanja finansijske slobode. Morate biti u mogućnosti da vidite viziju na kojoj radite; u suprotnom, osećaće se kao da besciljno lutate kroz život bez pravca ili svrhe. Održavanje liste pri ruci može vam pomoći da ostanete na pravom putu i da se uverite da vaši napori vode negde konstruktivno.
Postoji mnogo načina na koje možete da držite svoju listu blizu, tako da je uvek dostupna kada je potrebno i lako dostupna kada imate inspiraciju.
Zapišite svoje ciljeve! Olovka i papir dobro rade za neke ljude, ali drugi preferiraju elektronske uređaje kao što su pametni telefoni ili tableti. Pametno je i da ištampate svoje ciljeve, i da ih držite na vidnom mestu (radnom stolu), kako bi vas podsećali zbog čega toliko radite i štedite.
Od finansijske slobode vas deli odluka
Finansijska sloboda je stanje u kome možete da radite šta želite, kada želite. Radi se o tome da možete da živite svoj život pod svojim uslovima i donosite odluke koje su u skladu sa onim što vam je najvažnije. Takođe se radi o mogućnosti da provodite vreme radeći ono što volite sa ljudima koji su važni u vašem životu.
Nadamo se da ste inspirisani ovim idejama. Finansijska sloboda je cilj koji bi mnogi od nas želeli da ostvare, i nije uvek lako shvatiti kako do toga doći. Ali dobra vest je da postoji mnogo resursa koji će vam pomoći da maksimalno iskoristite ono što imate i kreirate sopstveni put ka finansijskoj slobodi. I zapamtite: ako u početku ne uspete, pokušajte ponovo! U narednim danima, očekujte još ovakvih tema, verujemo da će biti od koristi.
NAJPOPULARNIJI Komentari