Kada jedna mama dozvoli sebi luksuz da posveti vreme sebi, najčešće razmišlja o nekim eksternim faktorima, o svom izgledu, poslu, plati ili preuređenju kuće. Zaista retko posvećujemo vreme razmišljanju o dubljem značenju onoga što se dešava oko nas, o tome kuda smo se zaputili i koliko smo zaista zadovoljni svojim životom.
Nekada, u tinejdžerskom periodu, dok smo još bili fokusirani na sebe i pronalaženje sebe, ta vrsta razmišljanja je bila svakodnevnica, ali nakon što postanemo formirane ličnosti (ili to tako smatramo) sve češće smo mnogo manje u kontaktu sa svojim unutrašnjim Ja.
Gde je moje unutrašnje Ja?
Ako biste opisali sebe u nekoliko reči, bez korišćenja oznaka vašeg društvenog položaja i uloge (kao što su ime, uzrast, etnička i religiozna pripadnost, posao i slično), kako bi taj opis glasio? Ovaj mini portret može da bude, na primer, temperamentna osoba, uvek željna života i uzbuđenja, ideja je da se opis zasniva na temperamentu, karakteru ili životnom iskustvu.
Da li ste zadovoljni ovim opisom? Šta biste voleli da promenite u toj slici?
Da li se portret koji ste vi naslikali slaže sa slikom koju drugi imaju o vama?
Da se radi o nekom drugom, da li biste voleli da se družite sa tom osobom? Da li biste joj verovali i mogli da računate na nju kad vam je potrebna pomoć?
Koje su vaše najjače strane, a šta vaše slabosti? Na šta ste posebno ponosni, a čega se pomalo stidite?
Da li osećate da ste srećna osoba?
Bez obzira na uzrast, da li se osećate kao zrela osoba ili smatrate da još treba da „odrastete“?
Koje su osnovne vrednosti kojima se rukovodite u životu? Da li su dovoljno vredne da zbog njih podnesete neke žrtve i šta biste bili spremni da žrtvujete zbog njih?
Da li su vaši ciljevi u životu precizni i tačno formulisani ili pomalo nedorečeni?
Da li ste srećni načinom na koji živite ili osećate da ste tek zagrebali površinu i ne proživljavate život u potpunosti?
Ukoliko ste vaspitani u religioznom maniru, da li je vera i dalje važan deo vašeg svakodnevnog života?
Razmišljate li o smislu života i o smrti? Kad vam ta tema padne na pamet, da li uključite televizor kako bi odvratili misli ili imate nekoga sa kim možete da razgovarate o tome?
Postoje li u vašem životu ljudi sa kojima možete da diskutujete o spiritualnim pitanjima?
Ima li mesta u vašem životu za meditaciju, molitvu i razmišljanje?
Savet stručnjaka
U vreme kada produktivnost, efikasnost i brzina imaju primat nad svim ostalim vrednostima, izuzetno je važno negovati svoje unutrašnje ja. To je deo našeg bića koji negujemo u tišini, ono mesto gde možemo da se povučemo i osamimo, odakle crpimo snagu, ali koje nema nikakve veze sa intelektom. Primera radi, pre donošenja posebno važnih odluka, često nastojimo da provedemo malo vremena u tišini, da budemo u kontaktu sa svojim unutrašnjim bićem i oslušnemo šta nam poručuje. Otkrivajući svoju spiritualnu stranu lakše biramo put u realnom svetu i životu.
Odvojite zato vreme za sebe i svoje unutrašnje ja, provedite 10 minuta u tišini, ne radeći ništa, samo meditirajući. Oslušnite sebe i napravite spisak stvari koje biste voleli da uradite ili probate i počnite da ih ostvarujete, po jednu svakog meseca, da vidite gde će vas to odvesti.
U tome vam može pomoći planer „Stvorena za sreću“. Njegovo korišćenje je lako. Sadrži 90 pitanja i izazova. Radi se svakodnevno i zahteva od vas da ujutru pročitate pitanje, a uveče odgovorite na njega. Alat je namenjen ličnom razvoju i pogodan je za žene koje teže ka ostvarenju svojih ciljeva. Pitanja će promrdati svaki aspekt vašeg života, a izazovi vas podsetiti da uvek možete da pronađete način da odvojite vreme za sebe i prigrlite nove, pozitivne promene.
Istraživanje duboko u svoju unutrašnju motivaciju, snagu ili slabosti, fantazije i žudnje ume da bude zastrašujuće, možete da se osetite ogoljeno i ranjivo, ali tako ćete biti bliže svom unutrašnjem biću i lakše odabrati pravi put.
Imate li vi vremena za meditaciju, ispunjavanje planera i razmišljanje? A nekoga da sa njim podelite intimna razmišljanja? Koliko dobro znate sebe, svoje snage i slabosti?
Piše: Najbolja Mama Na Svetu
NAJPOPULARNIJI Komentari