Da li bi pre nego što kažemo bilo šta na ovu temu trebalo prvo da definišemo šta to prava ljubav znači? Da li je to samo ona jedna jedina srodna duša koja nas čeka da je pronađemo, ili mi čekamo da ona pronađe nas? Nama se ipak čini da pravih ljubavi može biti više, i da ona podrazumeva ispunjenu vezu i odnos pun nežnosti, ali i razumevanja. U vezi sa tim, skoro pa šokiraju podaci da u današnje vreme, uprkos razvoju tehnologije i svetu društvenih mreža, ili upravo zbog toga, preko 50 % odraslih ima problem da pronađe onog s kim bi baš takav odnos ostvario.
A koji su sve razlozi zbog kojih je nekima teško da u tom smislu pronađu pravu ljubav, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Naučne činjenice o ljubavnim vezama koje želite da znate
Sklonost ka idealizaciji
Snovi i iluzije su lepi kao ideje, ali u realnosti je uvek drugačije. Naravno, to ne znači da treba da pristajete na kompromise, već samo da ne možete da očekujete savršen odnos sam po sebi, a da u njega ne ulažete, jer nisu sve bajke o princezi i princu, ima i onih o bitangi i princezi koji opet imaju srećan kraj jer smo mi sami zaslužni za njega, niti možemo očekivati pored sebe osobu koja ima samo vrline, a nijednu manu.
Jednostavno, treba da pođemo od sebe - kao što mi imamo svojih slabosti, tako ih ima i neko drugi. I ukoliko postoji ono što je potrebno da bismo sa nekim pokušali, ako smo se zaljubili, onda je to samo početak, a sve ostalo zavisi od nas i njega - koliko se trudimo i ulažemo u odnos.
Samoporicanje
Koliko smo svi u nekom momentu izgubili vremena na odnos za koji smo znali od početka da nema svetlu budućnost, i to ne samo onda kada se radi o intuiciji, već kada postoje objektivni pokazatelji da taj neko nije za nas, odnosno da mi nismo za njega, da smo dva potpuno različita sveta? Ipak, mnogi u strahu od vraćanja na status singl pristaju na ovakve kompromise, koji zapravo nisu ni kompromisi, jer u kompromisima nema ničeg lošeg, već poricanje sebe u odnosu koji nam ne odgovara, samo da ne bismo opet bili sami.I tako gubimo vreme, i propuštamo šansu da možda u međuvremenu tokom tog "samovanja" sretnemo pravu ljubav.
Fokusiranost na sebe
Foto: izvor
Ovde se radi o jednom zaista velikom problemu, kojeg kako to obično biva, uglavnom nismo svesni, a to je da mi u vezi vidimo samo sebe - svoje potrebe, svoje želje, ravnamo se prema svojim vrednostima, stavovima, a za sve ono što dolazi od strane našeg partnera smo gluvi i slepi, iako tvrdimo suprotno, i raznim sistemima manipulacije i zamene lončića pokušavamo i njemu to tako da upakujemo, odnosno da ga ubedimo da on uvek želi ono što mi želimo.
Ovakvo stanje svesti i fokusiranost na sebe je jako opasno za svaki odnos, i ne može da ostane na duže staze. A zapravo se radi o osujećivanju nas samih u potrazi za pravom ljubavlju.
Posesivnost
Ne damo mu da diše, ljubomorni smo, mislimo da imamo svo pravo ovog sveta da se on nama posveti 100 %, i ne razumemo što bi se posvećivao samom sebi, ako to ne uključuje i nas u nekom obliku. Na taj način samo sprečavamo tog nekog da ujedno bude i svoj, a kad se neko ne oseća svojim on je u odnosu nesrećan, i to onda zaista nije veza za koju možemo reći da je zasnovana na pravoj ljubavi.
Nespremnost na vezivanje
Možda je nama samo privlačna ideja o tome da budemo sa nekim s kim ćemo se voleti kao što se vole dvoje na filmskom platnu, a zapravo ne umemo da funkcionišemo u vezi, i nismo spremne da se obavežemo. I zaista, nije problem vezivanja karakterističan samo za jači pol, i mnoge lepše polovine su iskusile šta to znači. Svakako, iza straha od vezivanja se uglavnom stoji nešto drugo i složenije, poput straha da ne budemo ostavljeni, povređeni.
NE PROPUSTITE: Kako da prepoznate kada se sviđate kolegi sa posla
Da li vam nešto od ovog zvuči poznato?
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari