Praznik koji svake godine uspe da unese radost u naše domove, da ih ispuni porodičnom toplinom, da nas obraduje svojom šarenolikom trpezom, na kojoj dominira dekor u vidu suvih šljiva, smokvi, oraha, sveće sa žitom, i naravno - česnica sa parom u njoj, koju svako od nas želi baš za sebe, sigurni smo da su sve ovo asocijacije koje svako od vas deli sa nama. Ništa drugačije nije ni ove godine, pa ne bi bilo loše, kako bismo upotpunili ceo praznični doživljaj, da se podsetimo običaja koji ovaj praznik, kao i Badnje veče, čine tako posebnim.
U nastavku vam otkrivamo sve što treba da znate o božićnim običajima.
NE PROPUSTITE: Preporuka knjiga, predstava, filmova i serija - naši favoriti
Božić i Badnje dan, i veče, praznici su sa brojnim ritualima i obredima, koji zapravo varijaju od kraja do kraja, ali mi ćemo se potruditi da pomenemo one koji su najuobičajeniji.
Badnji dan je naziv dobio po badnjaku, drvetu hrasta ili cera, koji bi tog dana trebalo domaćin da seče u šumi, što naravno, u gradskim uslovima ima svoju varijaciju, pa se uglavnom kupuju grane badnjaka, koje se potom uveče, na Badnje veče, unose u kuću.
Na ovaj dan se priprema i bogata božićna trpeza, dok se samog 6. januara posti, pa se uglavnom sprema riba, krompir salata, kao i prebranac.
Uveče, prilikom unošenja badnjaka, unosi se i slama, koja simbolizuje Isusove jasle, u koje se skrivaju slatkiši za decu. U gradskim uslovima se uz grančice hrasta vezuje i slama, kako bi stvari bile jednostavnije. Dok domaćin unosi badnjak, deca treba da pijuču, što simbolizuje radost.
Foto: thepinsta.com
Sutradan, na sam dan Božića, cela porodica treba da bude na okupu. Domaćica ujutru mesi česnicu, u koju stavlja novčić, potom iznosi na trpezu, pa se česnica prvo poliva vinom, a onda lomi na onoliko delova koliko ima članova porodice. Naravno, smatra se da će onaj ko nađe novčić imati sreće tokom cele godine. Kako da umesite česnicu i dekorišete božićnu trpezu, saznajte na OVOM linku.
I naposletku, da ne zaboravimo i položajnika, koji ima posebnu ulogu - to je prva osoba koja uđe u kuću na božićno jutro, i koja treba toj porodici da donese blagostanje tokom cele godine. To uglavnom bude neko ko je muško, a običaj je da položajnik posipa žito pu kući, kako bi svi bili zdravi i berićetni. Domaćica ga dariva kolačima, a običaj je takođe i da se položajniku daje i novac, što je uloga domaćina.
Tokom Božića svi se pozdravljaju sa "Hrisotos se rodi!", odnosno sa "Vaistinu se rodi!".
NE PROPUSTITE: Spas u pravi čas - praznični recepti sa savršenu svečanu trpezu
Uživajte u porodičnoj atmosferi, a mi vam želimo srećan Božić!
Naslovna foto: yankee-in-belgrade.blogspot.rs
NAJPOPULARNIJI Komentari