Sigurni smo da negujete kožu lica na najbolji načina, ali da li posebnu pažnju poklanjate kožu oko očiju?
Ovaj predeo je jako osetljiv i prve bore se uglavnom i javljaju ovde.
Zato okoloočna zona zahteva posebnu pažnju i odgovarajuću negu - akcenat stavljamo na ODGOVARAJUĆU!
Pre krenete sa negom ovog područja, neophodno je da najpre upoznate svoju kožu oko očiju.
Naša saradnica Katarina sa bloga Pixie's beauty lab vam u tekstu koji sledi otkriva sve što treba da znate o koži oko očiju.
Tanja koža - Koža oko naših očiju je sedam puta tanja i delikatnija od ostatka našeg lica. Ona je osetljiva i nikako ne treba da je grubo trljate, jer možete da doprinesete nastanku bora. Poražavajuća činjenica je i da nam kako starimo, koža oko očiju postaje još tanja zbog gubitka kolagena i elastina.
Nasledni faktor - Zbog toga što se koža oko naših očiju vremenom stanjuje, tamni krugovi ispod vaših očiju postaju vidljiviji zbog guste kapilarne mreže ispod kože i kada krv teče kroz velike vene blizu površine kože proizvode plavkastu nijansu. Ako ste nasledili tanju i transparentniju kožu, velike su šanse da vam tamni podočnjaci budu uočljiviji.
Kapilari - Takođe, zbog godina ili bolesti, sitni kapilari u našoj koži mogu da oslabe i da počnu da cure. Tečnost iz ovih kapilara, zajedno sa hemoglobinom, se akumulira ispod očiju čime se formira izgled tamnih podočnjaka. Hemoglobin je glavni sastojak u crvenim krvnim zrncima i sadrži hem grupu čiji atomi gvožđa vezuju molekule kiseonika. Kada se molekuli kiseonika odvoje i kada hemoglobin počne da oksiduje, crvena krvna zrnca će dobiti plavkastu boju. Tako nastaju tamni podočnjaci.
Lojne žlezde - Koža oko očiju je sklona tome da bude suva jer ima manje lojnih žlezda od ostalih delova tela. U principu, ima lošu lipidnu barijeru (sloj koji “čuva” vašu kožu od gubitka vlage; kao na primer kada pokvasite sunđer - žuti deo je vaša koža a tamno zeleni je lipidni sloj), pa se bore lakše formiraju.
Skeletni okvir - Ukoliko imate istaknute jagodice i duboke oči (oči koje su uvučene malo više u očnu duplju), velike su šanse da ćete vremenom dobiti duboke šuplje konture ispod očiju. Tako će vam podočnjaci izgledati veoma izraženo, mada to može da bude iluzija izazvana senkom.
Toksini u organima - Tamna koža ispod očiju može značiti probleme sa spavanjem ili toksine u bubregu/jetri. Prema nekim istraživanjima, vrh oka i zona ispod očiju su povezani sa bubrezima. Nadutost i zadržavanje tečnosti u ovoj oblasti, je znak da telo čuva previše tečnosti (vodene i otečene sa primesom plave) ili ima sluzi ( masne i otečene sa primesom žute). Plavi ili beli kolutovi ispod očiju ukazuju na umor ili iscrpljenost. Žuti pokazuju da jetra i žučna kesa rade prenaporno.
Česti pokreti oka - Na kožu oko oka utiče i to koliko puta trepnete, koje izraze lica pravite isto kao i oko usana, svima su poznate “bore smejalice”
Oblik obrva - Ne potcenjujte svoje obrve, one mogu da pomognu u tome da vam oči izgledaju veće i sjajnije. Bolje zakrivljene obrve mogu učiniti da izgledate budnije i da poboljšaju vaš celokupni izgled.
Autorka teksta: Katarina sa bloga Pixie's beauty lab
Zaljubljenik u sve stvari vezane za modu, lepotu i život, generalno...
NAJPOPULARNIJI Komentari