Ukoliko ste mislili da je šampon nebitan korak u nezi kose - razmislite ponovo.
Odabir šampona ima gotovo presudnu ulogu u tome kako će vaša kosa izgledati nakon pranja. Osim što treba da opere, jedan gotovo neispunjiv zadatak sudeći po izboru u parfimerijama, je da šampon ne isuši kosu.
Naše saradnice sa bloga Sjajna kosa vam pomažu da odaberete pravi za vašu kosu !
Šamponi sa ili bez silikona
Priča o štetnosti silikona povela se svuda i u svakom obliku, ali ipak niko u tu tematiku nije dovoljno zašao. Reč je da se silikoni "talože", a zaboravljeno je napomenuti da se isto tako ispiraju. Možda ne samo vodom, ali šamponom sigurno.
Kako sam već pomenula, pakovanje bi svakako trebalo da ih sadrži, ali šampon za kosu ipak ne.
Zašto?
Silikoni imaju tendenciju da začepe pore na skalpu, tako da folikul dlake nema prostora za normalno funkcionisanje te je moguće pojačano opadanje kose, usporen rast, perut, pa čak i ozbiljniji problemi glave. Ukoliko još uvek niste, zamenite svoj šampon šamponom bez silikona - vaše teme će vam biti zahvalno.
Šamponi bez sulfata
U svetu profesionalne kozmetike za kosu odavno su se pojavili soap-free i sulfate-free šamponi.
Šta to podrazumeva?
Podrazumeva da šampon ne sadrži agresivne deterdžente (Sodium Lauryl Sulphate (SLS), Sodium Laureth Sulphate (SLES), Ammonia Laureth Sulphate (ALS) itd.). Ono što je karakteristično za sulfate je da se uglavnom koriste u svim čistačima - što u kozmetici, što u deterdžentima za pranje podova, sudova i kupatila. Studije su pokazale da su sulfati jedni od faktora isušenosti kose, pojačanog krzanja i pucanja krajeva. Sulfati lišavaju teme i dlaku prirodnih ulja čime je čine podložnijom oštećenjima i isušivanju.
Šamponi bez sulfata sadrže blage čistače koje dobro čiste, a ne isušuju kožu i kosu. Odlika ovih šampona je da manje pene stvaraju prilikom pranja (upravo jer ne sadrže sapun), ali je zabluda da kosu ne operu dobro.
Ako bolje pogledamo sastav profesionalnih šampona za farbanu kosu, gotovo ni jedan ne sadrži pomenute sulfate, jer sulfati ispiraju farbu sa dlake, za razliku od šampona bez istih. Ovakvi šamponi najviše se preporučuju osobama sa osetljivom kožom glave, pa tako, najpovoljniji šamponi ove vrste su upravo šamponi za bebe koji sadrže blage čistače koji ne izazivaju iritacije.
Ukoliko vam je kosa prirodno suva ili suva pod uticajem raznih tretiranja, toplo preporučujem šampone bez sulfata.
Osobe kloje kosu peru svakodnevno takođe bi trebalo da uzmu u obzir ovakav šampon jer će svakodnevno pranje kose agresivnim šamponima dovesti do suvoće krajeva i beživotne kose.
Takozvani "Litarski šamponi"
Nekada široko rasprostranjeni, a sada ponovo popularni, šampone u litarskim pakovanjima odlikuje niska cena, ali nažalost, i nizak kvalitet. Više puta sam čula da se o ovim šamponima govori u kontekstu "prirodni" nasuprot ostalim dragstorskim šamponima koji su "puni hemije".
Prva važna napomena je da u takozvanim "litarskim" šamponima nema ništa "prirodno" i da su u pitanju čisti deterdženti sa malo ili nimalo ekstrakta kamilice, koprive, breze ili od čega je već naznačeno da su napravljeni.
Ovakvi šamponi dobri su za povremenu upotrebu kao sredstvo za dubinsko pranje kose, za spiranje naslaga silikona i preparata za oblikovanje kose, ali ih ne bi trebalo koristiti svakodnevno. Deterdženti u ovim šamponima su poprilično jaki i imaju tendenciju da isuše dužinu kose i podstaknu pucanje krajeva. Zdrava, netretirana i nezahtevna, genetski jaka kosa bi sebi mogla da "priušti" korišćenje ovakvih šampona stalno, ali treba uzeti u obzir da je svaki drugi šampon bez silikona svakako bolji izbor.
Farbane i tretirane kose u širokom luku treba da izbegavaju čestu upotrebu ovih šampona.
Pravilna upotreba šampona
Mislite da znate da šamponirate kosu pravilno? Evo jedan mali test:
Da li u toku pranja koristite više šampona od veličine oraha?
Da li šamponirate kosu više puta u toku jednog pranja?
Da li šamponom perete dužinu kose?
Da li dižete kosu u zamršenu punđu dok je šamponirate?
Ako je vaš odgovor potvrdan na bilo koje od navedenih pitanja, ipak se koji sekund zadržite na ovom deliću teksta.
Mnoge devojke se žale na suve krajeve, a pritom bespomučno šamponiraju kosu jakim šamponima, trljaju krajeve kose kao da je najprljavija na svetu. Već sam napomenula da deterdženti iz šampona spiraju prirodnu masnoću dlake i isušuju je. Kosa lakše gubi elastičnost usled gubitka keratina, glavnog njenog sastojka. Trudite se da blagim šamponima šamponirate isključivo teme, ostatak kose biće potpuno opran sapunicom koja će skliznuti niz dužinu pri ispiranju kose.
Šamponiranje više puta lično ne praktikujem nikad, osim pri farbanju i davno dok sam koristila prirodna ulja kao masku pre pranja. I dalje smatram da nema potrebe šamponirati kosu više od jedanput, probajte, videćete da vam je kosa oprana i posle samo jednog šamponiranja. Ako baš morate, onda najviše dva puta i ne mogu ovo dovoljno naglasiti: isključivo teme!
Drugarica mi se skoro žalila "suvi su mi krajevi" a ona: peglana, farbana, litarskim šamponom trlja kosu tri puta tokom pranja, potroši oko 100ml šampona pri jednom pranju. Šta očekuje drugo?
Problemi kože glave i medicinska kozmetika
Za svaki problem u vidu seboreje, peruti, svraba, pojačanog opadanja kose trebalo bi se obratiti lekaru. Isprobavanje raznih šampona iz parfimerije na već postojeći problem, može samo da pogorša stanje.
Možete vi to same !
Autorke bloga su tri devojke koje je povezala ljubav prema kosi. Od jednog lepog hobija nastao je blog o nezi i farbanju kose, uz fan stranicu gde smo svakodnevno otvorene za sva pitanja i spremne da savetujemo svakog ko želi svoju kosu da dovede do savršenstva.
NAJPOPULARNIJI Komentari