Odlučile ste da počnete da farbate kosu i to vam je potpuna nepoznanica ! Evo pravog teksta za vas !
Naše saradnice sa bloga Monoklica su spremile post o osnovama farbanja kose, budući da je ovo jedna komplikovana disciplina i da se mnoge devojke u to upuštaju olako. Pitate se šta znače brojevi i oznake na farbi? Koliko je farba štetna za kosu? Šta je blanš, a šta skidač, a opet - šta je posvetljivač?
Evo odgovora na sva vaša pitanja !
Profesionalne i dragstorske farbe za kosu
Za početak potrebno je jasno razgraničiti profesionalne i dragstorske farbe za kosu. Profesionalne farbe mogu se nabaviti isključivo u prodavnicama frizerske opreme (ne, reklama da je Syoss profesionalna nega nije tačna !). Ovakve prodavnice drže nekoliko brendova profesionalnih boja za kosu, hidrogena, i preparata za negu. Naravno, kao što možete pretpostaviti, kvalitet ovih farbi je daleko iznad dragstorskih brendova, ali ih ne treba uzimati zdravo za gotovo. Prvenstveno su namenjene frizerima koji znaju da barataju nijansama i podtonovima kako bi dobili pravu nijansu. Ovaj zanat koliko je zahtevan - toliko i nije. U daljem tekstu ću prokazati osnove zanata farbanja kose, a uz malo truda i vi ćete znati da čitate oznake i prepoznajete potrebu u skladu sa ciljevima i željama.
Pigmentacija profesionalnih farbi za kosu je daleko ispred dragstorskih, koncentracija amonijaka je manja, i samim tim je zaključak - bolji rezultat i manje oštećenje kose.
Dragstorske farbe su najčešće lošeg kvaliteta, slabe pigmentacije, jeftinog sastava, a nijanse su potpuno nepouzdane.
Uvek i svima preporučujem da se prebace na profesionalne farbe za kosu, jer koje god da su - kvalitetnije su od svega što možete naći u redovnim parfimerijama.
Kolor šampon ili ne?
Ne mogu dovoljno naglasiti to da kod nas ne postoji pravi kolor šampon ! Ono što pojedini brendovi nazivaju kolor šamponom je čista marketinška prevara. To su klasične farbe, koje se ne ispiraju, koje sadrže hidrogen, uglavnom i amonijak. Dobro pazite pri izboru, nema tog farbanja koje će nestati kao rukom odneseno posle mesec dana. Ranije su postojali Palette kolor šamponi koji su se potpuno ispirali posle 4-6 nedelja. Njih odavno nema na tržištu, bilo je priče da će se ponovo pojaviti.
Umesto kolor šampona, ukoliko se plašite oštećenja kose ili imate prirodno slabu i tanku kosu, priuštite svojoj kosi blagi preliv. Za to vam je potrebna farba (ili farba bez amonijaka) i 3% hidrogen. Razmutite u meri 1:1, držite na glavi 10ak minuta, i kosa će vam biti osvežena i dobiće novi sjaj. Od preliva ne očekujte da će drastično promeniti prirodnu nijansu vaše kose, može da je potamni ili posvetli najviše za jedan ton i da blagi odsjaj.
Oznake na farbama
Kada sam govorila o profesionalnim bojama za kosu pomenula sam nijanse i tonove. Nijansa označava dubinu boje, odnosno koliko je boja svetla ili tamna, dok ton označava odsjaj koji farba u sebi sadrži. Nijansa je obeležena prvim brojem, dok su odsjaji obeleženi brojem iza tačke ili kose crte.
Na primer, farba ima oznaku 6.34 - šestica u ovoj oznaci označavaće tamnoplavu nijansu, a .34 bakarno crvenkasti odsjaj.
Pre nego što se odlučite za farbanje dobro proučite ove brojke, od njih zavisi rezultat farbanja.
Nijanse:
1 - crna
2 - najtamnija braon
3 - tamno braon
4 - srednje smeđa
5 - svetlo smeđa
6 - tamno plava
7 - srednje plava
8 - svetlo plava
9, 10, 11, 12 se kod svakog proizvođača drugačije obeležavaju, u pitanju su najsvetlije plave, specijalno plave i sl.
U vezi sa nijansama potrebno je napomenuti da su nijanse od 1 - 3 sve gotovo crne, dosta tamne i teško se skidaju sa kose. Svakom ko se farba najčešće preporučujem da ne ide tamnije od šestice, jer je 6 iako naznačena kao "tamno plava" zapravo neka lepa srednje smeđa nijansa. Primera radi, ovo je nijansa 6.
Odsjaj farbe je takođe ključan kada farbate kosu, od njega zavisi da li želite da farbate kosu u topli ton, ili hladniji, crveni ili bakarni. Iza tačke u oznaci farbe po sledećem spisku ćete uglavnom prepoznati odsjaje.
0 - prirodan
1 - pepeljast
2 - violet
3 - zlatan
4 - bakarni
5 - crveni
6 - mahagoni
7 - duvan
8 - biserni
9 - bež
Ovi odsjaji znaju da se razlikuju kod različitih brendova, ali je u suštini i kod većine to - to.
Dakle, na sledeći način koristite ove brojeve: ukoliko želite smeđu toplu nijansu, razmislite o farbama 6.35 (zlatkasto crvenkasti odsjaj), ili 6.77 odsjaj boje duvana, ukoliko želite pepeljasto srednje plavu vaš broj će biti 8.1 ili 8.11 (dublji pepeljasti odsjaj, uglavnom pogodan za ubijanje neželjenih žutih, crvenih i narandžastih tonova). Ukoliko želite tamno crvenu kosu - vaša nijansa je 5.5 ili 5.56 itd. Uvek pre kupivine pregledajte ton kartu boja, ona je svakako vernija od fotografija na kutijama dragstorskih farbi. Slike sa kutije farbe molim vas zaobiđite, za dobrobit vaše buduće boje .
Hidrogen i farbanje
Osim standardnih 6%, 9% i 12% postoje i druge vrste hidrogena koje služe za fino nijansiranje, prelive, pramenove i blanš. Ono što je vama potrebno da znate je da je 3% hidrogen odličan za prelive koji služe za osvežavanje boje pramenova, ili za tamne prelive koji služe za obnavljanje boje. 6% hidrogen pogodan je za sve vrste farbanja i ne menja nijansu kose. 9% se koristi kod zahtevnijih izvlačenja boje, plave ili iz tamnije u svetliju. 12% se uglavnom koristi kod farbanja u najsvetlije plave nijanse. Hidrogen od 12% ima najveću tendenciju da ošteti kosu tako da je poželjno izbegavati njegovu čestu upotrebu. Boje se sa hidrogenom mešaju u različitim odnosima 1:1 1:1,5 ili kod plavih čak 1:2. Uputstvo za mešanje ćete naći na kutiji vaše farbe.
Blanš, skidač i posvetljivač - šta je ovo?
Razlika između ova tri pojma je prevelika zato se koji sekund zadržite na ovom deliću teksta.
Skidač farbe za kosu pojavio se kod pojedinih profesionalnih brendova za kosu, i obećava skidanje farbe sa dlake. Obećanje da će ovaj preparat skinuti upornu crnu ili drečavu crvenu nijansu naravno ne treba shvatiti bukvalno. Postoje različita iskustva i različiti rezultati. Nekome su ovi preparati pomogli da se reši neželjene boje sa kose (naravno, nikad ne u potpunosti !) nekome nisu s kosom učinili ništa. Najvažnija odlika ovih skidača je da ne oštećuju kosu i ne mešaju se s hidrogenom. Nisu na bazi blanša.
Blanš služi za posvetljivanje kose, može se naći u svim parfimerijama. Uglavnom je u formi praha, plavog ili belog, može biti i u formi kreme. Meša se sa određenim procentom hidrogena u zavisnosti od željenog stepena posvetljivanja. Veoma je štetan za kosu i ne treba pribegavati ovoj metodi bez stručnog frizerskog nadzora.
Posvetljivači mogu da se kupe u svim parfimerijama, imaju ga mnogi brendovi (Garnier, Palette, Syoss) i služi posvetljivanju kose u par nijansi. Na bazi blanša je, ali je manje štetan, kao neki blaži blanš. Takvi su uglavnom i rezultati - blaži. Oštećuje kosu poprilično.
Postupak farbanja kose
Svaka kosa i boja zahteva drugačiji tretman pri farbanju.
Prvo farbanje kose je uglavnom i najlakše. Umutićete farbu i hidrogen i početi da bojite celu kosu ravnomerno počevši od izrastka, pa do krajeva kose.
Svako naredno farbanje iziskuje dodatno angažovanje i procenu kako kosa ne bi bila previše puta tretirana. Trebalo bi da podrazumeva farbanje samo izrastka, a ukoliko je boja izbledela ili se isprala, odraditi preliv na dužini poslednjih 10 minuta držanja farbe.
Naravno, ovo ne važi uvek, pogotovo ako smo u procesu izvlačenja željene boje. I onda se potrudite da farbu na dužini kose držite što kraće kako ne bi došlo do oštećenja.
Tamnije nijanse su pogodne za održavanje jer se manje ispiraju, i veoma brzo hvataju na vlas tako da je dovoljno farbu razmazati po celoj kosi nekih 10ak minuta uz 3 posto hidrogena.
Plave nijanse takođe su zahvalne za održavanje na dužini, uglavnom je nijansa na dužini željena i nema potrebe da se obnavlja, osim povremenog preliva.
Crvene i riđe nijanse su najzahtevnije, najbrže se ispiraju i posle mesec dana boja jednostavno nije onakva kakvu želite. Kad sam sama bila crvenokosa farbala sam svaki put celu dužinu. Iz prostog razloga što nisam našla način da boju održim konstantno lepom. Jedino što sam primenjivala je da farbu koju nanosim na dužinu razblažim pakovanjem i regeneratorom. Isto mi je hvatala boja, a imala sam osećaj da manje šteti. U svrhu održavanja zahtevnih boja postoje regeneratori u boji imaju ih Revlon i Loreal, ali nikad do sad nisam imala priliku da ih probam, čula sam da su sjajna stvar.
U zavisnosti od željene boje, izaberite pravu kvalitetnu farbu, uklopite ga sa pravim hidrogenom, i ne zaboravite da negujete kosu kako zaslužuje, farbana kosa može biti potpuno zdrava ukoliko joj posvetite dovoljno pažnje i nege.
Možete vi to same !
Autorke bloga su tri devojke koje je povezala ljubav prema kosi. Od jednog lepog hobija nastao je blog o nezi i farbanju kose, uz fan stranicu gde smo svakodnevno otvorene za sva pitanja i spremne da savetujemo svakog ko želi svoju kosu da dovede do savršenstva.
NAJPOPULARNIJI Komentari