Sve vi koje farbate kosu sigurno ste se bar jednom susrele sa poteškoćama da dobijanja željene nijanse. Ovaj problem se lako može korigovati prelivom (tonerom) za kosu.
A da li ste znale da ga možete napraviti i same ?
Pogledajte post naše saradnice Milene sa bloga Beautymark i saznajte kako !
Kod farbanja kose uobičajeno se pojavljuju neželjeni žućkasti, crvenkasti, violet ili sivi podtonovi. Veoma je bitno postići idealnu nijansu kojom će osoba biti sasvim zadovoljna i koja će (idealno) biti komplementarna boji tena. Recimo, osobi u čijoj koži preovladavaju ružičasti tonovi, a koja se farba u plavo, neće lepo pristajati žuti podtonovi farbe, pa ukoliko se oni pojave nakon farbanja, moguće je „neutralisati“ ih plavim, srebrnkastim ili violet prelivom za kosu.
Prelivom za kosu se mogu „neutralisati“ neželjeni tonovi farbe, a isto tako se neki mogu dodatno pojačati.
Preliv za kosu se može upotrebljavati i za korigovanje tonova u kosi koja nije farbana. Recimo, kod prirodnih plavuša koje bi želele da „neutrališu“ žućkaste tonove u svojoj kosi, ili kod pepeljastih brineta koje žele da dodaju toplije (bakrane, karamel, crvene) tonove svojoj kosi.
Preliv za kosu je transparentan (osnovna boja kose je vidljiva ispod), kao što i sam naziv implicira.
Ukoliko kosu farbate u salonu, vaš frizer već zna šta treba da učini ukoliko niste zadovoljni dobijenom nijansom.
Za osobe koje se same farbaju, postoji veliki izbor gotovih preliva za toniranje tretirane (i netretirane) kose na tržištu.
Možete i same napraviti sopstveni preliv za kosu pomoću regularne farbe za kosu i hidrogena od 3%.
Metoda koju ću navesti je nešto drugačija od uobičajenih. Jednostavna je, udobna i brza. Za nju sam prvi put saznala od britanskog makeup & hair entuzijaste Majkla Džejmsa (Michael James). Ni on ni ja nismo izumitelji ove metode. Ovako načinjen preliv za kosu je nežan, pruža decentan efekat i ne oštećuje kosu. Omogućava nežno toniranje. Kosa izgleda sjajnije i živahnije nakon tretmana.
Prvi korak je utvrđivanje koji se efekat želi postići – „neutralisanje“ neželjenih tonova farbane kose ili isticanje (akcentovanje) nekih tonova u kosi. Na primer, ukoliko blajnhate kosu i tim procesom ste dobili svetlu boju kose u kojoj preovladavaju žuti tonovi, možete „neutralisati“ žute tonove pepeljastim, violet ili plavim prelivom. Za „neutralisanje“ neželjenih tonova koristite krug boja.
U nekim slučajevima, farba se ispire sa kose i vremenom gubi svoju lepotu. Prelivom za kosu joj se može vratiti prvobitna lepota i sprečiti preučestalo tretiranje kose farbom.
Ukoliko se farbanjem kose dobije boja kojom preovladavaju tonovi koje biste dodatno da istaknete, napravite preliv u kome preovladavaju tonovi u opsegu boje osnovne farbe (ona koja je korišćena za farbanje kose). Recimo, na kosu ofarbanoj „đumbir“ nijansom može se nanesti preliv načinjen od „ticijan crvene“ farbe za postizanje efekta „plameno crvene“ kose.
Naredni korak je detaljno pranje kose. Kosu zatim treba blago isfrotirati. Za ovo toniranje kosa bi trebalo da je vlažna, ali ne sasvim mokra.
U porculansku ili keramičku posudu treba nasuti oko 100 ml regeneratora za kosu, po želji. Ukoliko je kosa kratka, ili duža, zapreminu treba podesiti tako da bude dovoljna za bogato prekrivanje kose od korena do vrhova.
U regenerator se stavlja nekoliko kapi regularne farbe za kosu željene boje (idealna bi bila polu – trajna, mada se može koristiti i trajna jer se većina njih na vlažnoj kosi ponašaju kao polu - trajne). Količina se temeljno sjedini. Boja dobijene smese bi trebalo da bude blago bojadisana u željenu nijansu, ništa intenzivno (npr. ružičasta, plavičasta, crvenkasta...).
Dobijeni preliv se nanosi na vlažnu kosu, ravnomerno. Sačeka se 20 minuta. Sve vreme se prati razvoj efekta. Kosa se ispere, osuši i oblikuje po želji.
Dobre strane ovog preliva (tonera) za kosu. Prilično sam zadvoljna ovom metodom jer mi ni malo ne oštećuje kosu. Njome uspevam da se rešim viška žutih tonova u mojoj kosi (farbam se „karamel“ bojom) i da ih nadomestim crvenkastim. Ova metoda ne uključuje upotrebu hidrogena, pa je kosa relativno „pošteđena“ dodatnog hemijskog tretiranja. Doduše, za toniranje kose se koristi farba ali u minimalnoj količini (par kapi). Ne morate biti profesionalac da biste na ovaj način tonirali kosu. S obzirom da je efekat veoma nežan, nema puno šansi za pogreške. Nema transfera boje na peškiru, odeći ili predmetima koje dodiruje vaša kosa.
Fotografija bez i sa blicom
Sve veći broj brendova za negu kose lansira linije toniranih šampona za pranje kose i regeneratora (npr. John Frieda® Sheer Blonde®), koje mogu koristiti amateri i koji se baziraju na navedenom principu.
Lošija strana ove metode je da je nešto kratkotrajnija. Farba korišćena za preliv se vezuje za spoljne slojeve vlasi kose, s obzirom da se ne koristi hidrogen. Zbog toga se i lako ispire. Za osobe koje ne menjaju nijansu kose i uvek žele isti efekat, ovo može biti neadekvatna metoda, jer traži češće obnavljanje.
Za osobe koje vole da eksperimentišu i svaki put nijansiraju kosu drugačije, ili za osobe koje još nisu farbale kosu i koje bi pokušale prvo sa prelivom koji će se lako isprati, ovo je savršena, neinvazivna metoda.
Manje invazivne metode za toniranje kose od navedene su jedino prelivi sačinjeni od biljnih čajeva.
P.S. Za osobe koje nisu sigurne da li je preliv za kosu pravi odgovor za njihove zahteve, savetujem dodatno informisanje na ovu temu.
Za još mnogo korisnih saveta kada je u pitanju nega i lepota žene pratite Milenin blog - Beutymark:
NAJPOPULARNIJI Komentari