Planirate dugo očekivani odmor, a briga o sobnom cveću vam stvara glavobolju? Ne brinite! Uz malo planiranja i nekoliko jednostavnih trikova, vaše biljke mogu preživeti vašu desetodnevnu odsutnost bez problema i dočekati vas bujne i zelene. Ključ je u obezbeđivanju dovoljne vlage i smanjenju stresa za biljke.
1. Temeljno zalivanje pre polaska
Ovo je najvažniji korak. Dan pre polaska ili na sam dan, temeljno zalijte sve biljke. Vodite računa da voda prođe kroz drenažne rupe i da zemlja bude potpuno vlažna. Ukoliko imate podmetače, slobodno ostavite malo vode u njima, posebno za biljke koje vole više vlage, ali pazite da ne preterate kako koren ne bi stajao u vodi i počeo da truli.
2. Izbor lokacije i smanjenje svetlosti
Biljke troše vodu brže na direktnom suncu. Zato je preporučljivo da ih tokom odsustva premestite:
Na senovito mesto: Skupite sve biljke na jedno mesto, po mogućnosti u prostoriju koja nije direktno izložena suncu. Idealan je hodnik, kupatilo (ako ima svetla) ili severno orijentisana soba.
Dalje od prozora: Odmaknite ih od prozora kako biste smanjili izlaganje jakoj svetlosti i toploti.
Spuštene roletne/zavese: Delimično spustite roletne ili navucite zavese kako biste smanjili intenzitet svetlosti u prostoriji. Manje svetlosti znači manju fotosintezu, a samim tim i manju potrošnju vode.
3. Metode za samostalno navodnjavanje
Postoji nekoliko efikasnih načina da obezbedite konstantnu vlagu vašim biljkama:
Metoda sa flašom/kanapom: Ovo je popularan i efikasan metod. Napunite plastičnu flašu vodom, okrenite je naopako i zabodite grlić u zemlju u saksiji. Voda će polako kapati kako se zemlja suši. Za veće biljke, možete koristiti i deblji pamučni kanap ili staru pertlu – jedan kraj zabodite duboko u zemlju, a drugi stavite u posudu sa vodom pored saksije. Kanap će kapilarnim dejstvom izvlačiti vodu i prenositi je u saksiju.
Tuš kabina/kada: Za kraće odmore, možete sve biljke staviti u tuš kabinu ili kadu. Temeljno ih zalijte, a zatim ostavite malo vode na dnu kade (oko 2-3 cm). Biljke će postepeno upijati vlagu. Vodite računa da imaju dobru drenažu kako ne bi stajale u previše vode.
Tacne sa vlažnim šljunkom: Stavite sloj šljunka na dno dublje tacne ili pleha, nalijte vodu do nivoa šljunka, a zatim na šljunak postavite saksije. Voda neće direktno dodirivati drenažne rupe saksija, ali će isparavanjem stvarati vlažnu mikroklimu oko biljaka.
4. Grupisanje biljaka
Kada su biljke grupisane zajedno, stvaraju svoju mikroklimu. Isparavanje vode iz lišća jedne biljke pomaže da se poveća vlažnost vazduha oko ostalih biljaka. To smanjuje stopu transpiracije (gubitka vode kroz lišće) i pomaže im da duže zadrže vlagu.
5. Uklonite cvetove i pupoljke (opciono)
Iako deluje drastično, uklanjanje cvetova i pupoljaka pre odlaska može pomoći biljkama da prežive. Cvetanje zahteva mnogo energije i vode od biljke. Uklanjanjem cvetova, biljka će svu energiju usmeriti na preživljavanje.
Dodatni saveti:
Izbegavajte đubrenje: Ne đubrite biljke neposredno pre odlaska, jer to podstiče rast i samim tim veću potrošnju vode.
Proverite štetočine: Pre polaska, detaljno pregledajte biljke. Ukoliko primetite bilo kakve štetočine, tretirajte ih. Oslabljena biljka je podložnija stresu.
Zamolite prijatelja: Ako je ikako moguće, zamolite nekog prijatelja, komšiju ili člana porodice da povremeno obiđe biljke i proveri da li im je potrebna voda. Ovo je najsigurnija opcija, pogotovo ako idete na duži period.
Deset dana je period koji većina sobnih biljaka može da preživi uz adekvatnu pripremu. Sledite ove savete i vratite se kući bez brige o uvećim listovima i praznim saksijama! Srećan put!
NAJPOPULARNIJI Komentari