Svake godine u oktobru/novembru počinje da se spominje Erasmus Mundus program, stipendije za studije u inostranstvu, razmene... Čujete studente kako pričaju i razmenjuju informacije o tome. Nekima je jasno sve što je potrebno u vezi sa ovim programom, neki su pomalo zbunjeni posle gomile informacija dobijenih na jednoj od prezentacija ovih programa, a opet mnogi mladi ljudi završe svoje studentske dane, a da nikada nisu ni čuli za to.
Kako bih vas motivisala da pročitate ovaj tekst htela bih da vam pokažem kako se jedan momak iz Srbije proveo na Erasmus studijama, baš na smeru koji ću spominjati u daljem tekstu:
Šta je zapravo Erasmus Mundus program?
Erasmus Mundus je naziv programa Evropske Unije koji vam omogućava da:
- Ukoliko ste na osnovnim studijama odete negde na razmenu u inostranstvo,
- Ukoliko ste na master studijama da odete na razmenu u inostranstvo,
- Ukoliko ste završili osnovne studije (a niste upisali master) odete i završite master studije u inostranstvu,
- Da završite doktorske studije u inostranstvu.
Ukoliko vas odaberu za učešće u programu oslobođeni ste plaćanja školarine, plaćeni su vam putni troškovi, osiguranje i smeštaj i dobijate mesečni džeparac kako bi pokrili troškove života.
Milina :)
Ali, da vidimo kako sve to funkcioniše...
Pre svega bitno je znati da se za ove programe prijavljujete godinu dana ranije. Dakle sad u novembru/decembru 2013. prijavljujete se za školsku 2014/2015.
Druga stvar, PROSEK NIJE GLAVNI KRITERIJUM za dobijanje stipendije. Ono po čemu je ovaj program specifičan je da se cene vannastavne aktivnosti u toku studija. Kombinacija vašeg volonterskog iskustva, motivacije, znanja jezika i na kraju proseka je ono što će vam obezbediti stipendiju.
Postoje 2 „akcije“ u okviru programa koje su nama mladima zanimljive:
Akcija 1 – Nudi vam da završite celokupne master i doktorske studije u nekoj zemlji Evrope. Možete da birate između velikog broja smerova koji predstavljaju zajednički smer dva ili tri fakulteta iz različitih zemalja. U skladu sa tim svaki semestar provešćete u različitoj zemlji i fakultetu.
Spisak svih master studija možete pogledati OVDE, a spisak svih doktorskih studija na OVOJ adresi.
Da objasnim ceo proces kroz jedan primer:
U spisku svih master studija našli ste smer koji vam se dopada, recimo Strateški projektni menadžment.
Prvo što ćete uraditi je da kliknete na i iščitate sve što piše u tom dokumentu (podaci o fakultetima i samom smeru, trajanje studija, zemlje u kojima se odvijaju studije). Tu vidite da traju 16 meseci i da se odvijaju u Engleskoj, Švedskoj i Italiji, dakle jedan deo studija provodite u Engleskoj, jedan u Švedskoj i jedan u Italiji... Šta ćeš bolje !
Nakon toga klikćete pored na sajt fakulteta i tražite uslove prijavljivanja, koji se najčešće nalaze pod menijem Admissions ili How to apply ili tome slično.
Evo kako izgleda How to apply stranica ovog smera.
Tu imate sve dokumente i uslove koji su vam potrebni da biste se prijavili.
Sam Erasmus Mundus Akcija 1 nema uslove prijavljivanja koji bi važili za sve smerove, već svaki smer morate posebno otvoriti jer svaki od njih ima svoje kriterijume i dokumente koji su potrebni za prijavu kao i rokove do kad možete poslati prijave.
Ipak postoji nekoliko stvari koje će se tražiti u većini slučajeva, a to su:
- Položen TOEFL ispit kao dokaz i poznavanju engleskog jezika (obično se traži minimum 90 bodova od 120),
TOEFL ispiti se održavaju svakih 10 dana do 2 nedelje u određenim gradovima u Srbiji, više informacija možete dobiti preko ZVANIČNE STRANICE.
- Motivaciono pismo, koje treba da bude vaš lični pečat u celoj aplikaciji. To je jedini dokument koji ćete vi pisati i u njemu treba da date razloge zbog čega ste baš vi taj koji treba da dobije stipendiju. Savete o pisanju možete naći OVDE.
- Dokumenti kao što su kopija diplome, transkript ocena, kopija pasoša...
Sada, jedino vam preostaje da sakupite sve potrebne dokumente i ne promašite rok koji je napisan na sajtu. Ako vam još uvek nešto nije jasno uvek budite slobodni i obratite se fakultetima na čiji smer se prijavljujete i oni će vam odgovoriti na sva pitanja oko aplikacije. Srećno!
Pošto se celo ovo objašnjavanje razdužilo detalje o Erasmus Mundus Akciji 2 dobijate u sledećem članku !
Možete vi to same !
Andrea Kovačević
Za dodatna pitanja javite se na mail andrea.kovacevic989@gmail.co
NAJPOPULARNIJI Komentari