Odrastanje u digitalnom dobu ima svojih značajnih prednosti, ali i izazova. Kako da kao roditelji pomognemo deci da koriste računare produktivnije od igranja igara i ne tako kreativne zabave?
Izvesno je da tehnologija menja način na koji naša deca odrastaju danas. Detinjstvo je u velikoj meri digitalizovano, a mališani od najranijeg uzrasta provode poprilično vremena ispred ekrana. Premda su kompjuteri i telefoni deo naše svakodnevice, važno je da ukažemo deci na sve mogućnosti, te da ih podstaknemo da istražuju i uče.
Uz pomoć računara moguće je razvijati kreativnost, ali kritičko mišljenje, kao i veštine rešavanja problema. Predlažemo nekoliko praktičnih saveta i ideja koje lako možete sprovesti u delo kada želite da vaše dete koristi računar na kreativniji način.
Tekst piše: Najbolja mama na svetu
Igrajte “igru” postavljanja ciljeva
Jedan od simpatičnih načina da se deca usmere i produktivno i efikasno provode vreme ispred ekrana jeste postavljanje ciljeva. Ideja može biti da se dete podrži u istraživanju neke teme ili realizaciji nekog projekta. Podstaknite dete da postavi cilj šta je to što želi da stvori ili istraži. Možda je to traženje najjednostavnijeg uputstva za pravljenje origamija ili kako da naprave igračku kamion od kartona u kući. Ako se posebno interesuje za fudbal ili neku prirodnu pojavu ili možda muzičku grupu, možete ga pokrenuti da pronađe zanimljive članke, fotografije, video reportaže ili čak dokumentarce, kojima će proširiti svoja znanja.
Pokažite im kreativne alate i programe
Podsticajno može delovati kada detetu koje je zainteresovano za crtanje, na primer, pokažete aplikaciju kao što je Canva. Na webu je danas sve više dostupnih softvera i alata kako za crtanje, tako i za muziku, pisanje, kreiranje video snimaka, koji pritom imaju jednostavan interfejs. Dakle, već se dete koje pohađa osnovnu školu može lako snaći u navigaciji ovih programa. Ako ga zanima muzika, onda je GarageBand sjajan način da kreativno koristi računar i nauči nešto novo. Za početnike u crtanju može biti zanimljiva i aplikacija iz osnovnog Office paketa na svakom računaru – Paint.
Neke od ideja su svakako razvijanje digitalnih veština kroz video montažu i pravljenje filma o školskoj ekskurziji. Takođe, vaše dete može da crta ili kreira sadržaj poput video klipova, animacija ili stripova za potrebe nastave, ali i samo da bi se zabavilo. Potražite na internetu radove druge dece i pokažite ih svom mališanu – to može biti dodatni podsticaj i inspiracija. Možda vašem detetu neće biti potreban kompjuter jake konfiguracije za početak, ali osigurajte da može da podrži programe koje bi mu koristili. Pre kupovine detaljno proverite koje sve vrste računara i dodatne opreme su dostupne i birajte kvalitetno i pametno. Možete se opredeliti za laptop, kao lako prenosiv kompjuter, ili pak za desktop računar gde treba uložiti i u perifernu opremu, miša, tastaturu i eventualno gaming periferiju.
Online resursi i kursevi – prilika za učenje kroz zabavu
Mnogo je besplatnih onlajn kurseva i platforrmi na kojima je moguće učenje kroz igru i kreativne projekte. Popričajte sa detetom o interesovanjima koja ima i potom potražite na internetu školu ili kurs koji bi im odgovarao. Na Duolingu se, primera radi, mogu savladati neke osnove konverzacije na nekoliko svetskih jezika. Pogledajte i ovih 5 aplikacija za učenje stranih jezika za decu.
Postoje video lekcije programiranja (OVDE imate i besplatnih lekcija za početnike), škole i tutorijali crtanja, pa čak i kreativnog pisanja za početnike. Većina ovih resursa je dovoljna da zadovolji inicijalni entuzijazam deteta. Kasnije možete platiti neke napredne nivoe i kurseve ako se pokaže da imaju smisla i talenta za određenu oblast. Učenjem jezika se ujedno vežbaju i komunikacijske veštine, a dete može da ćaska sa prijateljima ili rođacima u video pozivima i na nekom drugom jeziku.
Istraživački projekti sa vršnjacima
Internet kao nepresušni izvor informacija može biti sjajno mesto za istraživanje, ali i proveru informacija. Ako podstaknete dete da o nekoj temi istražuje, ne zaboravite da ga podsetite koliko je važno da pronađe nekoliko izvora koje će uporediti. Na ovaj način se vežba i razvija kritičko mišljenje. Pokažite mu kako da pronađu i istraže one teme koje ih zanimaju, bilo da je reč o istoriji, umetnosti ili nauci. Uvek je dobro ohrabriti dete – bez obzira na uzrast – ne samo da prikupi informacije, već i kako da ih kreativno prezentuje drugima.
Da bude još zanimljiviji proces, možete organizovati neku grupnu aktivnost, odnosno podstaći dete da pozove drugove iz razreda i da zajedno rade na projektu. U starijim razredima mogu već zajedno kreirati sadržaj, napraviti kratak film ili možda napisati blog. Očekujte mnogo smeha i galame ispred računara!
Kako vreme ispred ekrana može da pomogne u učenju?
Pored svih navedenih ideja kako da podstaknete dete da produktivno koristi računar, vredi napomenuti i činjenicu da mu digitalne tehnologije zaista mogu pomoći u završavanju školskih obaveza, odnosno u učenju. Inspirišite ga da napravi fotografije ili snimke o stvarima koje ga zanimaju. To mogu biti automobili, neke biljke u bašti ili nešto treće. Potom ga podstaknite da o datoj temi dodatno istraži na internetu.
Tehnologija može biti dobar alat za dete kada želi da nešto objasni drugima – kroz snimanje video tutorijala i pravljenje prezentacija. Pokažite mu sve korisne opcije kao što je čitanje mapa, na primer. Možete potražiti onlajn mapu mesta na koje idete na izlet ili odmor i podstaći ga da tamo pronađe plažu, igralište ili igraonicu. Kroz ovakvo zanimljivo “čitanje” karte, pomoći ćete mu da nauči nešto novo o pravcima i udaljenostima.
Granice i pravila korišćenja
Na kraju, ali ni u kom slučaju najmanje važno, podsetite dete na zdravu ravnotežu između zabave i učenja. Naravno da će u većini slučajeva (ili barem u početku) deca više želeti da odigraju omiljenu igricu ili da pogledaju neku emisiju ili seriju. No ako im ukažete na benefite učenja i pokažete alate za kreativne projekte, verovatno će se zaigrati na jedan nov način.
Potrebno je, takođe, postaviti i vremenska ograničenja za igre i nagraditi svaku istraživačku aktivnost i realizovan kreativni rad na računaru. Bitno je da kao roditelji aktivno učestvujemo u izgradnji ovih navika i da učinimo da naša deca budu mnogo više kreatori nego konzumenti i sada i kada odrastu. Sasvim je izvesno da će sa takvim stavom otvoriti sebi vrata novim saznanjima, značajnijoj karijeri i uopšte uzev zadovoljnijem i ispunjenijem životu.
NAJPOPULARNIJI Komentari