Ako želite da iz tamnije nijanse kose pređete u svetlije tonove, blanš je neizbežan. Blajhanje kose će sigurno oštetiti kosu, ali ukoliko ga koristite pravilno, oštećenje će biti svedeno na minimum. Proces oporavka kose može trajati veoma dugo i potrebno vam je dosta strpljenja i vremena kako biste negovali svoju kosu na najbolji način. Većinu oštećenja možete rešiti šišanjem, ali vam je u cilju da problem rešite određenom negom kako bi vam kosa bila duga i sjajna.
Postoji više načina koji vam mogu pomoći, a mi ćemo se potruditi na u narednim redovima pronađemo idealno rešenje za vas.
Obnova kose nakon blajhanja
Pre samog procesa potrebno je da kosu duži vremenski period tretirate maskama i preparatima za obnovu kose.
Perite kosu ređe kako bi zadržala vlažnost. Prva dva dana posle korišćenja blanša nemojte prati kosu. Preporučujemo da je perete dva puta nedeljno, mlakom vodom kako ne bi došlo do dehidratacije.
Birajte šampone koji ne sadrže sulfate, silikone i parabene. Izaberite šampon koji je preporučen za suvu kosu jer će takvi šamponi učiniti vašu kosu svilenkastom. Obavezno koristite regenerator prilikom pranja.
Jednom nedeljno koristite ljubičasti šampon koji će vam pomoći da se otarasite upornih žutih tonova. Ovakav šampon svakako neće hidrirati dlaku, tako da je obavezno korišćenje maske. Kokosovo ulje se preporučuje kod isušene kose zbog velikog broja vitamina koji će oporaviti dlaku. Takođe, možete koristiti maslinovo, ulje jajobe ili arganovo.
Kosu rasčešljavajte tek kad ona bude skoro suva.
Važno je da vaša četka ima oble bodljice kako je ne bi oštetili dodatno. Prilikom raščešljavanja budite strpljivi i nežni.
Planirate da se opustite uz toplu vodu i bazen? Kao što većina zna,voda u bazenima je puna hlora koji dovodi do isušivanja kose. Ako blanš dođe u dodir sa hlorom, kosa može postati zelenkasta ili siva.
Kosu zaštitite kapom za plivanje,tako ćete biti sigurni da će vaša kosa ostati netaknuta.
Iz upotrebe izbacite presu, figaro, a fen koristite minimalno. Ako vam je neophodna upotreba i želite da stilizujete kosu, pre samog korišćenja, naprskajte sredstvo za zaštitu od toplote.
Zašto blanš isušuje kosu?
Do oštećenja kose dolazi jer je ovo hemijski proces koji uklanja melanin iz kose.
Blanš se sastoji od amonijaka koji je glavni krivac jer uzrokuje promenu strukture dlake čineći je krhkom. Nemojte koristiti blanš sami kod kuće da ne biste dobili efekat "spaljene" kose.
Maske kao saveznici
Niko ne želi beživotnu kosu, zar ne? Ako već morate da koristite blanš, onda je neophodan briga i hidratacija. Maske za kosu možete kupiti, ali postoje one koje možete napraviti sami kod kuće, a rezultati će biti odlični.
Banana je odličan izbor za oporavak kose. Možete jednostavno izblendati bananu i staviti je kao masku, ali još bolji efekat ćete postići ako banani dodate kokosovo mleko. Pripremljenu masku stavite na mokru kosu i sačekajte 30 minuta. Zatim isperite.
Crni čaj je bogat antioksidantima, pa osim što je dobar u konzumaciji, takođe je odličan u oporavku kose. Kesicu čaja skuvajte i ostavite da odstoji nekoliko minuta. Kad se malo prohladio, nanesite duž kose, ostavite da odstoji, pa potom isperite mlakom vodom i kosu operite šamponom.
Avokado i maslinovo ulje čine bombu omega 3 masnih kiselina. Najpre izmasirajte teme glave. Masažom ćete postići cirkulaciju i omogućiti sastojcima da dublje prodru u dlaku. Biće vam potreban jedan zreo avokado, kašika maslinovog ulja i kašika meda - količina zavisi od dužine i gustine vaše kose. Masku ostavite da deluje 45 minuta i potom isperite.
Potrebno je određeno vreme kako biste videli fascinantne rezultate i zato budite strpljivi i ne propuštajte uvođenje maski u rutinu.
Proces nanošenja blanša
Ako ste čvrsto rešili da posvetlite kosu, prikazaćemo vam kako izgleda sam proces blajhanja. U zavisnosti koliko deo kose posvetljujete,frizer će koristiti blanš u vidu kreme ili praha. Za izrastak se koristi krema koja služi za izbeljivanje korena, dok se prah koristi kako bi kosa bila svetlija.
Drugi bitan korak je izbor hidrogena jer je on baza za blanš. Koji hidrogen će se koristiti zavisi od vaše prirodne boje kose, gustine i od njenog kvaliteta . Kao što smo već napomenuli, nemojte sami koristiti blanš zbog alergijskih reakcija koje mogu isušiti teme glave.
Vreme trajanja blajhanja zavisi od gustine kose. Ako imate kovrdžavu i dugu, proces će trajati znatno duže nego ako vam je kosa tanka.
Svilene jastučnice
Ako ste nekad pomislili da je svejedno od kog je materijala vaša posteljina ili jastučnica, ipak ćete se predomisliti. Tokom spavanja kosa može da se ošteti i dolazi do njenog pucanja. Svilene jastučnice smanjuju trenje između kose i jastuka, pa neće umrsiti kosu.
Blajhanje kose je definitivno proces koji negativno utiče na vašu kosu rušeći joj kvalitet. Zato uz odgovarajuće tretmane možete poboljšati njeno stanje onoliko koliko je u vašoj moći. Nadamo se da smo vam pomogli kako da održavate kosu tretiranom blanšom.
Pišite nam da li su vam saveti bili od koristi. Kako vi održavate svoju kosu?
NAJPOPULARNIJI Komentari