Raskid veze može biti emocionalno izazovan period u životu svakog pojedinca. Pored gubitka partnera, raskid može ozbiljno uticati na samopouzdanje i sliku o sebi. Mnogi se nakon raskida osećaju nesigurno, neatraktivno i nesposobno za pronalažeje ljubavi i sreće. Važno je razumeti da niste sami i da je proces isceljenja i jačanja samopouzdanja pred vama.
Možemo mi to zajedno!
NE PROPUSTITE: 30 pitanja uz koja ćete bolje upoznati novog partnera!
Prvi korak u procesu jačanja samopouzdanja nakon raskida je prihvatanje svojih emocionalnih reakcija. Raskid je gubitak, i nije neuobičajeno osećati tugu, ljutnju, bespomoćnost ili čak krivicu a često i usamljenost.
Važno je dozvoliti sebi da proživite ove emocije umesto da ih potiskujete ili ignorišete. Pisanje dnevnika, razgovor s prijateljima ili terapeutom, ili čak vežbe opuštanja mogu vam pomoći da se nosite s ovim emocijama na zdrav način.
Popularan je psihoterapeutski pristup, vođene vežbe disanja koje će vam pomoći da izbacite negativne emocije nakupljene u telu. Važno je osvestiti sve što nam se dogodilo i proći svesno kroz bol koju osećamo, uz adekvatnu podršku.
Ukoliko potisnemo emocije mi ćemo se u datom trenutu osećati bolje ali one neće nestati. Zapravo mogu ponovo isplivati kroz nekoliko godina u vidu napada panike, ansioznosti i hroničnog nezadovoljstva.
Raskid može dovesti do niskog samopouzdanja, osećaja manje vrednosti. Mnogi se pitaju šta su učinili pogrešno ili zašto nisu bili dovoljno dobri za svog bivšeg partnera.
Važno je shvatiti da raskid ne odražava našu vrednost. Rad na samoprihvatanju uz psihoterapeuta odvodi nas u detinjstvo, često u periode kada smo se osećali odpačno. Ovo je odlična prilika za dubok rad na sebi, tako da se jednom za svaga oslobodimo teških okova preispitivanja svoje vrednosti!
Jedan od načina da radite na samoprihvatanju je praktikovanje pozitivne afirmacije. Svakodnevno ponavljanje pozitivnih izjava o sebi može postepeno promeniti vaš unutrašnji dijalog ali uvek preporučujemo psihoerapiju.
Umesto da sebe kritikujete ili sumnjate u sebe, počnite govoriti sebi afirmacije poput: "Vredan sam ljubavi i sreće" ili "Zaslužujem da budem s nekim ko me ceni i voli." Ove afirmacije mogu pomoći da se postepeno promeni vaša slika o sebi.
Fizička aktivnost igra ključnu ulogu u jačanju samopouzdanja.
Redovno vežbanje oslobađa endorfine, hormon sreće, koji može poboljšati vaše emocionalno stanje i samopouzdanje.
Pruža vam se prilika da stavite fokus na sebe i svoj života, sada kada partner nije pored vas. To je najbolje što možete da uradite!
Organizujte svoje vreme, pokrenite se i zapitajte u kojim to sferama možete da napredujete. Upisivanje različitih kurseva, škole stranih jezika uz psihoterapiju može biti ključan za vaše samopouzdanje. Na taj način mi počinjemo da vrednujemo sebe, zalažemo se za sebe i podsvesno stavljamo sebi do znanja da smo važni- sebi smo važni!
Odatle zapravo kreće ljubav prema sebi i širi se, tako da je doživimo u punom kapacitetu i sa drugim ljudima!
NAJPOPULARNIJI Komentari