Emotivna povezanost definiše našu ličnost u smislu povezivanja sa drugim ljudima, pogotovo kada je reč o partnerskim odnosima. Razumevanje svojeg stila emotivne povezanosti može nam pomoći da bolje razumemo sebe i druge, kao i da izgradimo zdrave i stabilne veze. Pitali smo psihologe kakvi to tipovi emotivne povezanosti posotoje i zamolili ih da nas bolje upoznaju sa klasifikacijom.
Saznajte nešto više o sebi kroz naredne redove!
NE PROPUSTITE: Svakodnevne navike koje će vašu vezu učiniti jačom!
Koncept emotivne povezanosti duboko je ukorenje u našoj prošlosti i iskustvima iz detinjstva, zato je važno razumeti da nije striktan i da se ne možemo slepo držati stručne forme. Svako je individa za sebe ali se generalno gledano možemo prepoznati u nekoj od formi.
Upravo prepozajući sebe pruža nam se prilika da radimo na sebi i postanemo još produktivnija ličnost, tako da dođemo do harmoničnog ljubavnog odnosa.
Siguran stil emotivne povezanosti
Siguran stil emotivne povezanosti je onaj u kojem se osećamo udobno u blizini drugih ljudi i otvoreno delimo svoje osećaje i potrebe. Osobe sa ovim stilom obično su sposobne da izgrade zdrave i podržavajuće odnose. Njihove veze su često ispunjene međusobnim poverenjem, razumevanjem i podrškom.
Sposobnost izražavanja osećaja i potreba bez straha od osude ili napuštanja je u današnjem društvu retka ali upravo definiše ovakav stil povezanosti. Važno je znati da je ovo najproduktivniji stil kojem svi težimo upravo kroz rad na sebi!
Sposobnost postavljanja granica i zaštite vlastitih potreba ali i otvoreno razgovor o ličnim potrebama i stremljenima jasna su definicija ovog emotivnog stila.
Divno je to što ako težimo ovakvom stilu vezivanja mi razvijamo empatiju, sposobni smo da se zajedno sa partnerom menjamo i pronalazimo komprmise kako bi rasli i zajedno napredovali.
Anskiozni stil emotivne povezanosti
Anksiozan stil emotivne povezanosti karakteriše strah od napuštanja i preterana potreba za potvrdom ljubavi i bliskošću. Osobe sa ovim stilom često se osećaju nesigurno u vezi i zahtevaju stalno potvrđivanje ljubavi i pažnje. Mogu postati previše zavisni i često preterano brinu o budućnosti veze.
Ovakav stil vezanosti može se pojaviti u određenom životom razdoblju kod svakog od nas, ključno je prepoznati ga i prebroditi.
Ukoliko vam je teško da postavite granice u odnosu sa ljudima, doslovno rečeno kažete ''ne,, možda se pojavi anksiozni stil vezivanja kao posledica vašeg ponašanja. Zapravo izuzetno je frustrirajuć ali je sastavni deo sazrevanja, tako da ga osobe koje žele a rade na sebi shvataju kao prolazan period.
Izbegavajući stil emotivne povezanosti
Osobe sa izbegavajućim stilom emotivne povezanosti često se osećaju nezavisno i nezavisno od drugih. Oni mogu imati teškoća u otvaranju i izražavanju svojih osećaja, često se povlače u sebe i teže izgradnji dubokih emocionalnih veza. Mogu delovati hladno i distancirano prema drugima, na prvi pogled.
Jasno je da svi težimo nezavinosti ali je ona ovde izuzetno naglašenja, kao i sklonost povlačenju u sebe u teškim životnim trenucima. Borba za nezavisnošću u odnosima je glavna karakteristika ovog tipa emotivne vezanosti.
Prepoznavanje svog stila emotivne povezanosti može biti korak ka razumevanju sebe i poboljšanju odnosa sa drugima. Nije razlog za dodatnu frustraciju, upravo je poziv za razvijanje sebe kako bi srećniji i živeli svoj pun kapacitet!
NAJPOPULARNIJI Komentari