Boja kose je postala neizostavan element prilikom kreiranja ženskog izgleda. Danas je popularnost farbanja kose veća nego ikada, a samim tim postoji i širok izbor proizvoda na tržištu. Postoje prirodne, ali i smele boje, kao i savremene tehnike farbanja kose, uz pomoć kojih možete da dobijete upravo onaj ton boje koji ste zamislili. Ako imate farbanu kosu, u pozadini svakodnevnog stila su brojni proizvodi koji bi trebalo da je sačuvaju i održe.
Saznajte u nastavku kako da pronađete najbolji šampon za farbanu kosu.
NE PROPUSTITE: NEGOVANJE KOSE ULJEM ALGI
Ako imate farbanu kosu, svaki proizvod koji se stavlja na nju je od velike važnosti. Šampon za farbanu kosu treba da bude bogat esencijalnim hranljivim materijama i vitaminima koji će sprečiti da vam se boja ispira.
Podrazumeva se da su svi šamponi formulisani tako da čiste vaše teme i vlasi, ali, šampon za farbanu kosu mora istovremeno da bude posebno formulisan tako da pruži dodatne pogodnosti za jačanje i održavanje boje.
Važno je obratiti pažnju na sastojke u šamponima ako ste osetljivi na određen ekstrakt ili neki hemijski sastojak.
Izbegavajte sulfate
Kada je u pitanju obojena kosa, sulfati su glavni krivci za oštećenja i iskrzale krajeve. Sulfate vidimo u obliku pene, i možemo ih naći u mnogim proizvodima. Osim u šamponima ima ih u pastama za zube, u gelovima za tuširanje, sapunima za ruke, u deterdžentima.
Sulfati su aresivni i imaju za cilj dačiste. Oni u tome uspevaju, ali agresivno čišćenje kože ili kose uzrokuje dalje probleme. Sulfati isušuju vlasište, dovode do pojave peruti, a uzrokuju i opadanje kose. Takođe je poznato da iritiraju kožu glave i uzrokuju nakupljanje masnoće u korenu. Ove hemikalije oduzimaju vašoj kosi prirodna ulja, što može izazvati sušenje i lomljenje kose.
Zato, pripazite na etikete. Ako vidite sledeće nazive, znajte da šampon u sebi sadrže sulfate.: Sodium Lauryl Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate.
Blagi, prirodni šamponi su dobar izbor
Ako farbate kosu ili često koristite peglu ili figaro, korišćenje blagog šampona je posebno važno za održavanje zdravlja kose i boje. Pored izbora blagog šampona, razmislite o prelasku na onaj koji takođe hidratizuje ako vam je kosa suva ili oštećena hemikalijama ili toplotom.
Dodatna vlaga može pomoći da se izglade ispucali vrhovi, a da se istovremeno umanji kovrdžanje i mršenje- ostavljajući vaše pramenove da izgledaju zdravije nego ikada ranije!
Šamponi obogaćeni uljima
Šamponi koji su posebno formulisani za obojenu kosu trebalo bi da budu bezbedni za upotrebu, ali to nije jedina opcija. Najbolje je izbegavati šampone koji sadrže jake deterdžente i sulfate, kao i alkohole, jer oni mogu da skinu prirodna ulja sa vaše kose i izazovu bledenje boje.
Umesto toga, potražite šampone koji sadrže masne kiseline poput laurinske kiseline (koja se nalazi u kokosovom ulju) ili linolne kiseline (kao što je ulje suncokretovog semena). I jedno i drugo pomaže da se izgladi folikul dlake, dajući mu priliku da zadrži više vlage — ovo je važno jer je vaša farbana kosa već suva od procesa farbanja. Sredstva za zgušnjavanje poput benzofenona-4 takođe pomažu u zadržavanju vlage u vašim pramenovima sprečavajući molekule vode da ispare.
Pripazite na pH vrednost
Šampon koji je pH izbalansiran je važan za obojenu kosu, jer osigurava da vaše vlasište i koža ostanu hidrirani, što sprečava gubitak i lomljenje kose. pH kose kreće se od 4 do 5,5, dok prosečan šampon ima pH 8 ili više. To znači da šamponiranje sa običnim šamponom može dehidrirati kožu glave, uklanjajući prirodna ulja vlasišta i ostavljajući ga podložnim oštećenjima.
Potražite šampone i balzame sa aminokiselinama (kao što je arginin), koji mogu pomoći u zaštiti vaše obojene kose od oštećenja od sunca i stresora iz okoline poput zagađenja ili hlora u bazenima. Možda ćete takođe želeti da isprobate tretman balzama na bazi ulja jednom nedeljno da bi vaša kosa bila zdrava (i odlično će mirisati).
Koristite hladnu vodu
Kada perete kosu, važno je da koristite hladnu vodu. Vruća voda isušuje kosu i otvara njenu kutikulu, što je takođe čini ranjivijvom i sklonom oštećenjima. Evo nekoliko saveta za održavanje vlasišta čistom hladnom vodom:
- Ako imate dugu kosu, prvo operite vlasište mlakom vodom, a zatim isperite pramenove hladnom vodom.
- Isprobajte obrnuto pranje kose.
- Ne zaboravite da redovno koristite balzam i masku za kosu.
Izaberite šampon koji će vašu kosu ostaviti mekom i hidratiziranom, a ne lišenom boje! Na taj način, vaša kosa će biti sjajna, a boja će biti postojanija.
Možete vi to!
NAJPOPULARNIJI Komentari