Procenjuje se da osamdeset posto budućih majki trpi bolove u gornjem delu leđa tokom trudnoće. Nekako se smatra očekivanim da očekujemo bolove u donjem delu leđa zbog stomaka koji raste, međutim sve veći broj ljudi se žali na bolove u vratu i u ramenima. Opisuje se kao tup boli koji vas može pratiti tokom celog dana. U potpunosti je razumljivo da vas ovakav bol dodatno zamara i da ne možete da ostanete nasmejani i uživate u dnevnim aktivnostima. Zato smo rešili da istražimo ovu temu!
Odgovaramo na pitanje kako se nositi sa bolovima u gornjem delu leđa tokom trudnoće!
NE PROPUSTITE: KAKO SE KAO RODITELJ NOSITI SA STRESOM?
Nelagodnost u gornjem delu leđa može se pojaviti u bilo kom periodu trudnoće, nema pravila - zaista se sa ovim neprijatnim osećajem susreće većina trudnica. Istraživanja stručnjaka pokazuju da se na bolove u leđima najviše žale žene u prvom i trećem tromesečju trudnoće. U prvom tromesečju ovakav bol može se protumačiti kao reakcija organizma na stres, jer telo sada proizvodi mnogo veću količinu hormona. Možda se osećate napeto i konstantno ste pod stresom pa grčite nesvesno gornji deo leđa što u prvom tromesečju prouzrokuje bolove.
Šta onda uzrokuje bol u gornjem delu leđa u narednom periodu trudnoće?
Prema mišljenju ginekologa, tokom trudnoće bol u gornjem delu leđa može nastati jer grudi rastu i postaju teže. Ukoliko mišići leđa nisu dovoljno razvijeni ovo je za njih posebno stresno i oseća se tup bol kako dojke postaju veće i pripremaju se da za nekoliko meseci daju bebi neophodne hranjive materije, tj pripremaju se za dojenje. Povećanje telesne težine takođe može uticati na pojavu bola u gornjem delu leđa. Zato treba svakog meseca pratiti rast svoje težine i posebnu pažnju posvetiti pripremi zdravih obroka.
Ginekolozi naglašavaju da se materica pomera kako plod raste, a samim tim pomeraju se drugi unutrašnji organi i kičma zauzima nešto drugačiji položaj. Kičma se može blago zakriviti ka unutra i dok se namešta tako da beba može neometano da raste vi ćete osećati bolove u gornjem delu tela.
Kako možemo smanjiti bolove u gornjem delu leđa tokom trudnoće?
U prvom tromesečju nemojte zanemarivati bolove u leđima, ojačajte svoje telo uz joga vežbe. Joga neće biti naporna za vaše telo, pritom ćete uvežbati pravilno disanje koje će vam pomoći prilikom porođaja. Akupunktura takođe može ublažiti bolove u gornjem delu leđa, navode stručnjaci. Ukoliko imate vremena istražite salone koji nude ovu uslugu i ponavljajte je na svakih nekoliko nedelja uz konsultaciju sa lekarom.
Nemojte odustajati od svog tela i navikavati se na bolove, svakodnevna fizička aktivnost kao što je šetnja može vam olakšati trudničke dane. Pored toga, udobna obuća učiniće da se osećate bolje dok šetate i jačate mišiće leđa. Nakon šetnje možete se istegnuti uz nekoliko jednostavnih vežbi i prokrviti čitav organizam. Kako se bolovi mogu nastaviti usled rasta grudi i tokom priprema za dojenje najbolje je pronaći udoban, čvrst grudnjak. Grudnjak će održati vaše grudi i pružiti im potporu tako da vaša leđa na neki način odahnu.
Imajte u vidu da je fizička aktivnost i joga od naročitog značaja jer ćete kada se beba roditi biti prinuđeni da je ponekad nosite i podižite, što takođe može aktivirati slabe mišiće gornjeg dela leđa i stvoriti bolove. Zato je bolje ojačati ih na vreme.
Vi to možete!
NAJPOPULARNIJI Komentari