Kada bolje razmislimo, ima toliko stvari uz koje možemo da uštedimo novac, a ujedno i pomognemo očuvanju planete. Znate već da postoje uređaji koji štede struju, ali i mi možemo da doprinesemo smanjenju računa. U današnjem tekstu, otkićemo vam male trikove koji će učiniti da vaši kućni poslovi postanu energetski efikasni.Da se razumemo, kućni poslovi nisu način na koji želimo da provodimo svo slobodno vreme i iznova pokušavamo da ih učinimo produktivnim i bržim. Kada bi uz to mogli da smanjimo energetsku potrošnju tokom obavljanja istih, bili bismo presrećni. Ukoliko ste i vi razmišljali o ovoj zanimljivoj temi predstavljamo vam nekoliko načina da kućne poslove učinite energetski efikasnim u samo nekoliko jednostavnih koraka.
Saznajte detalje u nastavku.
NE PROPUSTITE: PROVERENI TRIKOVI UZ KOJE ĆETE OČISTITI KUĆU U REKORDNOM ROKU
O zagađenosti vazduha se sve više govori, a mi se pitamo kako možemo da doprinesemo održivosti i smanjimo zagađenje. Uz to, zanimalo nas je i kako da uštedimo i sačuvamo električnu energiju. Ovi trikovi će svima biti od koristi:
Pređite na pranje odeće hladnom vodom
Kada vaša odeća nije preterano prljava možete je oprati hladnom vodom i podesiti veš mašinu na hladno pranje. Uštedećete energiju i veš nećete prati na devedeset stepeni, pritom će se skratiti samo vreme pranja. Kada želite da smanjite potrošnju, a morate da operete veš u toploj vodi jednostavno veš mašinu podesite na “ekonomik” programe koji štede električnu energiju.
Brojna istraživanja su utvrdila da su kućni aparati najveći potrošači, pa ako kupujete nove aparate, izaberite one sa oznakom A+++. Razlika između A i A+++ je nekoliko hiljada dinara, a značajno ćete osetiti uštedu na računima za struju.
Savetuje se i da perete več u satima kada je struja jeftinija. Pored toga, možete da koristite i ekološki deterdžent.
Iskoristite lepo vreme za sušenje veša
Znamo da je jednostavnije sušenje veša unutar mašine za sušenje, ali možete postati energetski efikasni u letnjim mesecima i toplijim jesenjim danima. Jednostavno u par minuta izvadite veš iz mašine za pranje, rastresite i okačite na štrik ili na sušilicu na terasi, dvorištu. Za nekoliko sati veš će biti suv i pritom ste doprineli smanjenju potrošnje električne energije.
Mašinu za sušenje možete da koristite u izrazito hladnim danima ili onda kada vam je hitno potreban suv veš.
Odredite dane za čišćenje
Nemojte svakog dana uključivati veš mašinu i usisavati. Izgubićete slobodno vreme i energiju. Umesto toga, odredite dane za čišćenje kuće i podelite raspored čišćenja sa ukućanima. Uključite ih u kućne poslove, nećete morati svakodnevno sami da radite i kuća će biti čistija. Primetićete da pored slobodnog vremena lagano postajete energetski efikasniji.
Prilikom čišćenja, možete da koristite i eko deterdžente i sredstva koja kasnije neće uticati na životnu okolinu. Izaberite proizvode koji vam odgovaraju i koja su napravljena od prirodnih sastojaka.
Osim toga, možete i sami da napravite svoja sredstva za čišćenje kuhinje i kupatila, od samo nekoliko sastojaka. Savete saznajte u narednim videima.
Smanjite peglanje veša
Da bi ste ušedeli energiju i videli kako se kako se strašna gomila za peglanje veša smanjuje, okačite veš onog trenutka kada mašina završi sa pranjem. Lagano ga istresite i okačite na sušilicu, dok se bude sušio dobiće pravilan oblik. Umesto peglanja uložite više vremena u precizno slaganje stvari u ormar, ispresujte ih rukama i složite tako da vrše pritisak jedne na druge. Nakon nekoliko sati u ormaru biće kao tek ispeglane.
Manje je više
Poslužite se principom manje je više kada perete suđe. Isperite česmu nakon kuvanja kafe i šoljice, nemojte ih ostavljati sa strane i čekati da se nagomilaju. Ovo je jednostavan proces pranja koji vam oduzima nekoliko sekundi, pritom šedite energiju i ne uključujete mašinu za pranje suđa toliko često.
Uz ove trikove, uštedećete i vreme i novac, a ujedno ćete brinuti i o okolini!
NAJPOPULARNIJI Komentari