Kada je brak u krizi, mnogi od nas bivaju upleteni u začarani krug kritika, krivica i ogorčenosti. Ko je kriv? Ko je prvi započeo svađu? Zašto se prevara dogodila? Gde su nestale emocije? Teški trenuci u vezi često dolaze kada se osoba pita da li se treba boriti ili napustiti partnera. Uskoro se postavljaju odbrambeni mehanizmi - često nesvesno - i kada se to dogodi, bilo kom partneru može biti veoma teško da sagleda gledište drugog. Da bi se stvari brzo popravile, morate pokušati da budete znatiželjniji o tome šta se dešava u vašoj vezi i da zaista radite na popravljanju odnosa. Biti znatiželjan podrazumeva postavljati pitanja i dobijati odgovore. Ljutnja ili iritacija samo će pogoršati situaciju i verovatno će povrediti drugu osobu.
U narednim redovima, saznajte kako da prevaziđete krizu u braku.
NE PROPUSTITE: PREPOZNAJTE PRAVOG MUŠKARCA - OVO SU ZNACI DA STE U IDEALNOJ VEZI
Uvek će postojati neko ko misli da je brak sam po sebi loš potez. Svi smo se nekada osetili tako u braku, ali ovo stanje može da bude prolazno. Argumenti, negativnost, pristup sve-ili-ništa mogu učiniti da se osećamo kao da moramo da odemo. Ali brak nije uvek savršenstvo. Ponekad se radi o tome da prepoznamo da imamo više zajedničkog nego što mislimo i naučimo kako da prihvatimo partnera, sa svim manama i lošim stranama.
Tugovanje ne pomaže nikome, a najmanje osobi koja vrti loš scenario po glavi i pita se kakvu odluku da donese. Pa pokušajmo nešto drugačije. Hajde da razmislimo šta želimo od braka. Odgovorite na pitanja:
Koje stvari biste voleli da se dese u vašem braku? To bi mogle biti stvari koje bi vas oboje učinile srećnijim, poput: "Ako zadovoljim svoje potrebe, osećaću se voljeno i cenjeno. Ako me voliš, bićeš spreman da se žrtvuješ za mene. Ako se oko nečega ne slažemo, možemo razgovarati o tome i postići kompromis. Ako oboje ostanemo mirni i staloženi, imamo veće šanse da zajedno napredujemo."
Da bi odnos u braku bio zdrav, obe strane moraju biti posvećene i usresređene. Ne možete sami da se borite za poboljšanje odnosa, morate da to učinite zajedno sa partnerom. Znate, kada jedan potpuno odustane, tada je kraj i onda ne možemo da govorimo o prevazilaženju krize. Najpre je važno da iskreno pričate sa partnerom i da se dogovorite da ćete dati sve od sebe da vaš odnos bude bolji. Nakon toga, sa reči pređite na dela.
Setite se stvari koje su vas radovale na početku veze i pokušajte da ih povratite. Organizujte dan samo za vas dvoje. Isključite mobilne telefone. Idite negde prvi put. Počnite zajedno da radite stvari koje do sada niste ili one koje vam baš nedostaju. To može da bude i obična šetnja po parku, izlazak na večeru ili nešto drugo što će spojiti vaša interesovanja. Trudite se da u svakom danu pokažete partneru da vam je stalo. Budite ljubazni, imajte razumevanja. Kada osetite nalet negativnih emocija, povucite se. Ne započinjite svađu, idite na svež vazduh pola sata i razbistrite misli.
Ako je vaš brak u krizi, možda ćete morati da zauzmete drugačiji pristup kada je u pitanju kritikovanje partnera. Kritika može pomoći da se stvari poboljšaju - to je važan deo razvoja ličnosti. Ali ponekad to može izgledati grubo, čak i bolno, pa ćete morati da naučite da kontrolišete svoje emocije kada su u pitanju drugi. Umesto da svoje nezadovoljstvo prenosite na partnera, pokušajte da slušate. Obratite pažnju na ono što ima da vam kaže, bez osuđivanja i brzog donošenja odluka. Pokušajte da ne odgovarate ljutito ili frustrirano sve dok ne pokušate da razumete kako se partner oseća.
NE PROPUSTITE: KAKO EMOCIONALNA INTELIGENCIJA UTIČE NA ODNOSE SA LJUDIMA?
Za prevazilaženje krize u braku potrebno je da budete otvoreni ka boljim stvarima i da ne gledate partnera isključivo sa negativnog aspekta. Svi mi grešimo, a neke greške imaju posledice na ljubavni odnos. Ako se oboje trudite da pronađete pozitivne strane braka i da radite na tome da jedno drugog usrećujte, shvatićete koliko se volite!
NAJPOPULARNIJI Komentari